Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sanayide Bir Bayan

Konu, 'Gündem' kısmında ktaskan tarafından paylaşıldı.

 1. ktaskan

  ktaskan Aktif

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2017 M3 Dizel Power
  Araç Renk ve Tip:
  Kül Grisi - Sedan
  İzmir’de iki yıldır okullar tatil olunca oto tamirhanesinde çalışan 18 yaşındaki Betül, meslek olarak seçmek istediği oto tamirciliğinin inceliklerini öğreniyor. Betül sayesinde sanayide argo konuşanların sayısı da bir hayli azalmış… Öyle ki; bağırarak konuşanlar bile uyarılıyor.

  İzmir’de Mimar Sinan Mesleki ve Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi olan Betül Bayraktar, motor bölümünde görevli bir öğretmeni sayesinde bu bölümü seçmiş. Öğretmeninin anlattıkları ile motor bölümü hakkında bilgi sahibi olan Betül, 2. sınıfa geçtiğinde tercihini bu bölümden yana kullanmış. Yaptığı işi duyunca sadece kız arkadaşlarının değil tüm arkadaşlarının şaşırdığını söyleyen Betül, “Normalde kızlar bu işi yapmadığı için herkes şaşırıyor. Buraya işe başlamak için ilk geldiğim zaman Recep usta çok şaşırdı, burada çalışan arkadaşlar da çok şaşırdı ama sonra herkes alıştı.” dedi.
  Annesinin sanayide çalışacağını duyunca ilk başlarda karşı çıktığını anlatan Betül, “Kız çocuğu olduğum için çekindi ‘yapamazsın zorlanırsın’ dedi. Babam hep destek çıktı bana, okula da yazdırdı buraya da getirdi. Güveniyorlar bana, şu an benimle gurur duyuyorlar.” diye konuştu.

  Oto tamircileri ve sanayi sitelerinde genelde argo konuşulduğunu söyleyen Betül, “Burada ben olduğum için ustalarım ve arkadaşlarım argo kelimeler kullanmadan, özenle konuşuyorlar. Hatta yan dükkanlarımızdaki esnaflar bile kibarlaştı.” diye konuştu. Yeni eğitim-öğretim yılında lise son sınıfa devam edecek olan Betül, okulu bitince yine motor alanında üniversite eğitimi almak istiyor. Bu işe devam etmek istediğini söyleyen Betül’ün hedefi ise kendi tamirhanesini açmak.

  Betül’ün çalıştığı Bornova Pınarbaşı 5. Sanayi Sitesi’ndeki oto tamirhanesinin sahibi olan Recep Güler (32) ise çırağından son derece memnun. Çocukluğundan beri bu işi yaptığını anlatan Betül’ün ustası Recep Güler, “Hiç böyle kız çırak görmedim. Geçen sene Betül’le tanıştık. Gördüğümde ilk tepkim ‘olmaz, yapamaz’ oldu. Baktım bu işi severek yapıyor, gayret gösteriyor. Ben de destek olmaya karar verdim. Bir sefer gördüğü zaman işi kapıyor. Geçen sene balata değiştirmeyi gösterdim, şimdi kendi başına değiştirebiliyor.” dedi.

  Sanayi sitelerini herkesin argo konuşulan yerler olarak bildiğini söyleyen Güler şöyle konuştu:
  “Biz bu tabuları yıkmaya çalışıyoruz. Neden sanayimize bayan müşterimiz daha fazla gelmesin. Bayan müşteriler, özellikle servisleri tercih ediyorlar. Biz de onu Betül sayesinde kırmak istiyoruz. Burada bütün arkadaşlar birbirini uyarıyor. Dışarıdan biri gelip bağırarak konuşsa bile uyarıyoruz. Bu da bizi sevindiriyor.”

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  İnşallah yolunda başarılı olur da; ileride forumda Betül Usta var diye tavsiyede bulunuruz... Zor meslek ama isteyince de Allah verir muhakkak...

  Sektör için güzel şeyler oluyor diyelim de olsun... :)
   
 3. hagakure

  hagakure Aktif

  Şehir:
  İstanbul / Kadıköy
  Araç Markası:
  2004 Mazda 6
  Araç Renk ve Tip:
  Şampanya-Sedan
  Sanayide bulunduğum süre içerisinde o kadar çok -bunlara kızılcık sopası yetmez balta sapı ile dövmek lazım durumu- gördüm ki en basit sokaktan geçen aracı kullanan bayanın acaba etek mi giymiş bir şey görebilir miyim ökz..... ile yüksek bir yere çıkmaya çalışan kişilerden tutunda daha neler neler....umarım başlangıç olur ve bir çok utanmazlığı değiştirebilir.
   
 4. Oğuzhan

  Oğuzhan Aktif Yetkili Kişi Administrator

  Şehir:
  Aydın
  Balata değiştiriyor, gördüğüm kadarıyla yağ değiştiriyor hava filtresi buji vs. de değiştirir. Periyodik bakım tamam daha ne olsun :D Helal olsun.
   
 5. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Maşallah kıza Allah kolaylık versin, Allah yolunu açık etsin.
   
 6. dr_azoom

  dr_azoom Katılımcı

  Şehir:
  ANKARA
  Araç Markası:
  Mazda3
  Araç Renk ve Tip:
  MPS - POWER
  Emekçi insani tebrik ederim , tebrikler emekçi kardeşşşimm


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 7. Adem Usta

  Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis

  Şehir:
  İstanbul
  hep destek tam destek emege saygı helal olsun kardeşim bravo sana valla tebrikler bu iş hakketten zor iş sabır lı zeki ve dayanıklı olmak ister bu işin teknik bölümünü ögrenir ve sonra iyi bir müşteri temsilci ile hayatı devam eder kimseye muhtac olmaz allah yolunu açık etsin ..
   

Sayfayı Paylaş