Samsung’dan İlginç Konsept

Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#1


2009 yılında Rus dizayn stüdyosu Art Lebedev, yol güvenliğini arttırmayı amaçlayan Transparentius adlı bir konsept tanıttı.

Aslında çok basit bir mantıkla işleyen konseptin iki ana parçası vardı; bunlardan birincisi büyük ve yavaş araçların ön taraflarına konulacak bir kamera, ikincisi ise arkada bu kameraların bağlanacağı ve takip eden sürücülerin rahatlıkla görebilecekleri ekranlar. Bu sayede arkadan takip eden sürücülerin, kamyonları sollamalarının güvenli olup olmadığını şeritlerinden çıkmadan görebilmeleri amaçlanıyordu. Bu fikir, Samsung’un prototip kamyonu ile gerçek oldu. Kamyonun dorsesinin arka kapılarına 4 adet outdoor ekran yerleştiren Samsung, önde bulunan kablosuz bir kameradan bu ekranlara sürekli görüntü sağlıyor.

Samsung’dan gelen açıklamaya göre şirket bu günlerde Safety Truck adı verdikleri konseptin geliştirilmesi için resmi izinleri almaya çalışıyor. Bu fikir teoride çok iyi gözükse de, pratikte ekonomik olarak pek de mantıklı değil. Ön tarafta kullanılan kameralar ucuz olsa da her kamyonun arkasına 4 adet ekran koymak lojistik şirketleri için direkt bir getirisi olmayan bir yatırım. Buna rağmen Samsung’un güneş parlamaları gibi teknik sorunların üstünden gelebilmiş olması etkileyici.

Sürüş sırasında alınan bilgilerin geliştirilmesi için daha gerçekçi bir çözüm, önümüzdeki sene ABD’deki otomobillerde sunulmaya başlanması beklenen araçlar arası iletişim (V2V) sistemleri olacak. Sistemi kullanan otomobiller arasında bir ağ görevi görecek bu teknoloji, otomobilin hızını, yönünü ve konumunu diğer araçlara bildiririken, aynı bilgileri de etraftan toplayacak. Bu şekilde diğer sürücülerin güvenli olmayan hareketleri veya ileride olmuş bir kaza, sürücüler farketmeden önce sisteme girilmiş ve sürücüye haber verilmiş olacak. V2V, Samsung’un bu konseptinden çok daha fazla bilgiyi çok daha efektif bir şekilde verse de, büyük kamyonları transparan hale getirmek de ilginç ve güzel bir teknoloji uygulaması.
 
Konum
İstanbul / Kadıköy
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
#3
Kesinlikle uçuk bir proje ,Türkiye versiyonunda ise farklı hale getirilip dvd destekli Selvi boylum al yazmalım izlenebilir , yolda giderken canımız sıkılmaz.
Not:Filmi izlerken kamyoncu amcanın gittiği şehire kadar gitmeyin :)
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#4
Naim abi güzel fikir aslında Samsung a tebrikler, cok beğendim
 
Konum
Ankara
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
#5
Dün akşam haberlerinde görüntülü olarak vardı bu olay. Arjantin de deneniyormuş.
 
Üst Alt