Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Samsung’dan İlginç Konsept

Konu, 'Gündem' kısmında ktaskan tarafından paylaşıldı.

 1. ktaskan

  ktaskan Aktif

  Şehir:
  Utrecht-Hollanda
  Araç Markası:
  2014 Mazda 3 Power
  Araç Renk ve Tip:
  Sedefli İnci Beyaz
  [​IMG]

  2009 yılında Rus dizayn stüdyosu Art Lebedev, yol güvenliğini arttırmayı amaçlayan Transparentius adlı bir konsept tanıttı.

  Aslında çok basit bir mantıkla işleyen konseptin iki ana parçası vardı; bunlardan birincisi büyük ve yavaş araçların ön taraflarına konulacak bir kamera, ikincisi ise arkada bu kameraların bağlanacağı ve takip eden sürücülerin rahatlıkla görebilecekleri ekranlar. Bu sayede arkadan takip eden sürücülerin, kamyonları sollamalarının güvenli olup olmadığını şeritlerinden çıkmadan görebilmeleri amaçlanıyordu. Bu fikir, Samsung’un prototip kamyonu ile gerçek oldu. Kamyonun dorsesinin arka kapılarına 4 adet outdoor ekran yerleştiren Samsung, önde bulunan kablosuz bir kameradan bu ekranlara sürekli görüntü sağlıyor.

  Samsung’dan gelen açıklamaya göre şirket bu günlerde Safety Truck adı verdikleri konseptin geliştirilmesi için resmi izinleri almaya çalışıyor. Bu fikir teoride çok iyi gözükse de, pratikte ekonomik olarak pek de mantıklı değil. Ön tarafta kullanılan kameralar ucuz olsa da her kamyonun arkasına 4 adet ekran koymak lojistik şirketleri için direkt bir getirisi olmayan bir yatırım. Buna rağmen Samsung’un güneş parlamaları gibi teknik sorunların üstünden gelebilmiş olması etkileyici.

  Sürüş sırasında alınan bilgilerin geliştirilmesi için daha gerçekçi bir çözüm, önümüzdeki sene ABD’deki otomobillerde sunulmaya başlanması beklenen araçlar arası iletişim (V2V) sistemleri olacak. Sistemi kullanan otomobiller arasında bir ağ görevi görecek bu teknoloji, otomobilin hızını, yönünü ve konumunu diğer araçlara bildiririken, aynı bilgileri de etraftan toplayacak. Bu şekilde diğer sürücülerin güvenli olmayan hareketleri veya ileride olmuş bir kaza, sürücüler farketmeden önce sisteme girilmiş ve sürücüye haber verilmiş olacak. V2V, Samsung’un bu konseptinden çok daha fazla bilgiyi çok daha efektif bir şekilde verse de, büyük kamyonları transparan hale getirmek de ilginç ve güzel bir teknoloji uygulaması.
   
 2. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mazda 626 GF 1998 AT
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz-Sedan
  Uçuk bir proje... :)


  Bu ileti Tepetaklak gönderildi...
   
 3. hagakure

  hagakure Aktif

  Şehir:
  İstanbul / Kadıköy
  Araç Markası:
  2004 Mazda 6
  Araç Renk ve Tip:
  Şampanya-Sedan
  Kesinlikle uçuk bir proje ,Türkiye versiyonunda ise farklı hale getirilip dvd destekli Selvi boylum al yazmalım izlenebilir , yolda giderken canımız sıkılmaz.
  Not:Filmi izlerken kamyoncu amcanın gittiği şehire kadar gitmeyin :)
   
 4. ezmocesteri

  ezmocesteri Moderatör Yetkili Kişi

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Naim abi güzel fikir aslında Samsung a tebrikler, cok beğendim
   
 5. immmir

  immmir Aktif

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2012 Mazda 3 Touring D
  Araç Renk ve Tip:
  Kristal Beyaz-Sedan
  Dün akşam haberlerinde görüntülü olarak vardı bu olay. Arjantin de deneniyormuş.
   
 6. Oğuzhan

  Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

  Şehir:
  Aydın
  Araç Markası:
  99 Astina GT 1.8 Sport
  Araç Renk ve Tip:
  Şampanya-Gümüş H
  Geçen gün bende tvde gördüm uygulanması zor olsa da fikir güzel :)
   

Sayfayı Paylaş