Opel, Sürücünün Baktığı Yönü Aydınlatan Far Geliştiriyor

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#1
Uzun süredir göz takibiyle yönlendirilebilen farlar üzerinde çalışan Opel, proje kapsamında son noktaya geldi. Daha önce var olan bir sistemden yola çıkılarak geliştirilen farlar Opel’in dokunuşuyla birlikte sürücülerin baktığı yerleri aydınlatabilecek.

Almanya merkezli şirketin 2 yıldır üzerinde çalıştığı far sistemi, sürücülerin göz hareketlerini takip ediyor ve buna göre farların yönünü belirliyor. Daha önceki göz takip sistemlerinde birden çok kamera bulunurken Opel’in geliştirdiği sistemde yalnızca bir kamera bulunuyor. Sürücülerin yüzüne odaklanan kamera, bakış yönünü algılıyor ve elde ettiği verileri sistemde işleyerek farlara iletiyor. Daha önceki prototiplerin oldukça yavaş olduğu bilgisinden yola çıkarak Opelin gerçek zamanlı bir sistem geliştirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.Kızılötesi sensörlerin yardımıyla güçlendirilen sistem, saniyede 50’den fazla tarama yaparak gerçeğe en yakın olan veriyi toplamaya çalışıyor. Her şey iyi güzel de aracın sürücüsü sağa sola baktığında ne olacak? Bu olasılığı unutmayan geliştiriciler, aydınlatmaları aracın yönü doğrultusunda sabit kalacak şekilde ayarlayarak bu gibi durumlara karşı önlemini almış.

Belirlenen bir sürücü değilde tüm sürücülerin kullanması için geliştirilen sistemin şuan test aşamasında ancak yakın zaman içerisinde kullanıma hazır hale gelecek.
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#3
Teknoloji iyidir hoştur da, gözümüzün içine de girmesin canım... :D
 
Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#5
Opel yapıyorsa uzak durun..baktığın yeri aydınlattığını zannedip ters köşe olma ihtimali çok yüksek
 
Konum
Kocaeli
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
#7
Bu far sisteminin benzeri 2015 mazda cx-5 de kullanılmış led farların her birinde gördüğüm kadarı ile 4 er kademe mevcut karşıdan gelen şöförün gözüne ışık girmesin diye o aracın üstüne düşen ışığı kapatıyor ilginç ve güzel bir teknoloji. Ayrıca karanlık yolda ve 40/50 süratte farlar yaya ve canlıları görebilmek için daha yoğunlaşıyor.
 
Üst Alt