Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nissan Marş Motoru Hakkında?

Konu, 'Nissan' kısmında suleyman tarafından paylaşıldı.

1. suleyman

suleyman Katılımcı

Arkadaslar marş motoru kömürü nedir ?
    her arac icin farkli marş motoru var buna tamam ama her mars motoru için farklimidir yoksa bu kömürler ?
    yoksa standard bir şey midir? (standard oldugunu zannetmiyorum )
    Mars motoru bakimi ustune tiklanmasinda niye arac çalışır?

aracim 1998 primera 2.0 marş motorunda bir ariza var bir kez carsida takildi çalışmadı üstüne tıkladım calisti (benim için bir kez takilmasi arıza için yeter li bir sebep)
    Motor değişimine gerek yoktur sanırım kömür değişimi bakim icin yeterli diye biliyorum pazartesi elektrik ci ile görüşecegim ama sizlerden bir bilgi almak istedim
    aracim carsida birkez mars almadi şansıma bir elektrik ci vardi yakınım da oda sadece akü satip takiyormus birde far ampul falan marş motoruna baktirman lazim dedi elektrik ci bende tamam dedim bir elektrik ci ye gösteririm
    Herkese arizasiz gunler

2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Öncelikle böyle bir konu açtığın için teşekkürler Süleyman...

Resimdeki kesitte marş matorunun kabaca tarifi var.

Kömür yay vasıtasıyla itilerek kollektöre güç verir ve dönen motor marş dişlisi kanalıyla motoru çevirmeye başlar...

Ekli Dosyalar:

3. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Resimdeki kömürler kollektöre değer yerleri zamanla eriyerek tükenir, bu tükenme esnasında kollektörün üzerinde de aşınmalar yapabilir...

Ekli Dosyalar:

4. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Kömürlerin aşınmasıyla birlikte kollektörde meydana gelen aşınmalar neticesinde elektik gelen marş dönmez ve takılma tabir edebileceğimiz şey meydana gelir, aynen senin yaşadığın sorun gibi...

İlk zamanlarda marş motoruna vurma ile oluşan titreşimden kömürler kollektöre temas ederek marş motoru dönmeye başlar, ama kömürler tamamen bitince veya vurma da yeterli gelmeyince marş devre dışı kalır...

5. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Burada da; kollektöre kömürlerin temas eden bölümü (1) ve kömürlerin sağlam olarak monte edilmiş hali var (2)

Naçizane tavsiyem, marş motorunu dövmeyi (!) bırak ve en kısa zamanda iyi bir elektrikçiye götürerek kömürlerini yenilet... Kollektörde de aşınma varsa aralıklarını temizlet...

;)

Ekli Dosyalar:

• 11.jpg
      11.jpg
      Boyut:
      7 KB
      Okunma:
      6
    • 12.jpg
      12.jpg
      Boyut:
      4,6 KB
      Okunma:
      6
  6. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
  7. faroz_52

faroz_52 Aktif

Veli abi söylenecek söz bırakmamış aynen Doctor Veli Azak ın reçetesine uy 1 hafta sonra kontrole geliyorsun hadi geçmiş olsun :D

8. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Veli abi çok güzel açıklama yapmış, bu konuyla igili gereken be varsa anlatmış, geçmiş olsun diyor, çözüme kavuşturunca bilgilendirmenizi rica ediyorum.

9. suleyman

suleyman Katılımcı

Teşekkürler veli abi verdiğin bilgiler için
    bu konuda ne gerekiyorsa fotolarla anlatmış hem akilda kalici hem elekteikcinin yaninda bilgisiz kalmiyim

Kömürler nasil disler saglam mi diye sorarım pazartesi bırakacağım bakalim sizlere se olanı biteni yazarim Teşekkürler herkese iyi tatiller

10. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Veli abi süper anlatmışsın. Bide marş otomatiği var Veli abi gibi anlatacak kapasitem olmadığı için tık sesi önemli diyip acıyorum :) tık gelmiosa kömürden önce marş otomatiğine bakılmalı. marş olayından her elektrikçi anlar ama her elektrikçi kaliteli malzeme kullanmaz ona da dikkat edin. Otomatik denilen yerde aşağıdaki fotolardan selenoid yazan yer. Ben onun adının selenoid olduğunu Veli abinin fotosu sayesinde öğrendim

Sayfayı Paylaş