Nissan Marş Motoru Hakkında?

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Arkadaslar marş motoru kömürü nedir ?
her arac icin farkli marş motoru var buna tamam ama her mars motoru için farklimidir yoksa bu kömürler ?
yoksa standard bir şey midir? (standard oldugunu zannetmiyorum )
Mars motoru bakimi ustune tiklanmasinda niye arac çalışır?

aracim 1998 primera 2.0 marş motorunda bir ariza var bir kez carsida takildi çalışmadı üstüne tıkladım calisti (benim için bir kez takilmasi arıza için yeter li bir sebep)
Motor değişimine gerek yoktur sanırım kömür değişimi bakim icin yeterli diye biliyorum pazartesi elektrik ci ile görüşecegim ama sizlerden bir bilgi almak istedim
aracim carsida birkez mars almadi şansıma bir elektrik ci vardi yakınım da oda sadece akü satip takiyormus birde far ampul falan marş motoruna baktirman lazim dedi elektrik ci bende tamam dedim bir elektrik ci ye gösteririm
Herkese arizasiz gunler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle böyle bir konu açtığın için teşekkürler Süleyman...

Resimdeki kesitte marş matorunun kabaca tarifi var.

Kömür yay vasıtasıyla itilerek kollektöre güç verir ve dönen motor marş dişlisi kanalıyla motoru çevirmeye başlar...

Ekli dosyalar

• motorz.jpg
    motorz.jpg
    14.9 KB · Görüntüleme: 9

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Resimdeki kömürler kollektöre değer yerleri zamanla eriyerek tükenir, bu tükenme esnasında kollektörün üzerinde de aşınmalar yapabilir...

Ekli dosyalar

• indir.jpg
    indir.jpg
    6.3 KB · Görüntüleme: 11

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kömürlerin aşınmasıyla birlikte kollektörde meydana gelen aşınmalar neticesinde elektik gelen marş dönmez ve takılma tabir edebileceğimiz şey meydana gelir, aynen senin yaşadığın sorun gibi...

İlk zamanlarda marş motoruna vurma ile oluşan titreşimden kömürler kollektöre temas ederek marş motoru dönmeye başlar, ama kömürler tamamen bitince veya vurma da yeterli gelmeyince marş devre dışı kalır...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Burada da; kollektöre kömürlerin temas eden bölümü (1) ve kömürlerin sağlam olarak monte edilmiş hali var (2)

Naçizane tavsiyem, marş motorunu dövmeyi (!) bırak ve en kısa zamanda iyi bir elektrikçiye götürerek kömürlerini yenilet... Kollektörde de aşınma varsa aralıklarını temizlet...

;)

Ekli dosyalar

• 11.jpg
    11.jpg
    7 KB · Görüntüleme: 8
  • 12.jpg
    12.jpg
    4.6 KB · Görüntüleme: 8

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Veli abi söylenecek söz bırakmamış aynen Doctor Veli Azak ın reçetesine uy 1 hafta sonra kontrole geliyorsun hadi geçmiş olsun :D

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Veli abi çok güzel açıklama yapmış, bu konuyla igili gereken be varsa anlatmış, geçmiş olsun diyor, çözüme kavuşturunca bilgilendirmenizi rica ediyorum.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkürler veli abi verdiğin bilgiler için
bu konuda ne gerekiyorsa fotolarla anlatmış hem akilda kalici hem elekteikcinin yaninda bilgisiz kalmiyim

Kömürler nasil disler saglam mi diye sorarım pazartesi bırakacağım bakalim sizlere se olanı biteni yazarim Teşekkürler herkese iyi tatiller

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Veli abi süper anlatmışsın. Bide marş otomatiği var Veli abi gibi anlatacak kapasitem olmadığı için tık sesi önemli diyip acıyorum :) tık gelmiosa kömürden önce marş otomatiğine bakılmalı. marş olayından her elektrikçi anlar ama her elektrikçi kaliteli malzeme kullanmaz ona da dikkat edin. Otomatik denilen yerde aşağıdaki fotolardan selenoid yazan yer. Ben onun adının selenoid olduğunu Veli abinin fotosu sayesinde öğrendim

Üst Alt