Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Motor Ömrü Nasıl Uzatılır?

Konu, 'Motor - Şanzıman' kısmında Adem Usta tarafından paylaşıldı.

1. Adem Usta

Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis Usta

En başta söylenmesi gereken şey; erken yağ değişiminin en büyük katkı olacağıdır arkadaşlar.

Arabalar, bildiğimiz üzere hayatımızın en önemli parçalarından birisi olmuştur. Artık her alan da onlar kullanılmaktadır. Onlarsız ne işler yürütülebilmekte ne de yaşanabilmektedir. Arabalar bir çok parçadan oluşan karmaşık bir yapıdır. Aslında otomobillerin her parçası hayati önem taşımaktadır. Fakat motor bu parçaların en önemlisidir. Çünkü motor olmadan bir arabanın ilerlemesi faaliyet göstermesi imkansızdır. Aracınızı uzun süre sorunsuz kullanmak istiyorsanız motora iyi bakmanız gerekmektedir.

Peki motor ömrünü uzatmak için neler yapılabilir?

İlk olarak bir motoru korumak için motor yağına önem verilmelidir. Motor yağının sıkça kontrol edilmesi ve aracın verdiği uyarı ikazlarına dikkat edilmelidir. Ayrıca motor yağının kaliteli olmasına özen göstermeniz gerekir. Motor yağının neden önemli olduğunu anlamak için şunları bilmemiz gerekir. Motor yağı aracınızın motorunda bulunan hareketli parçaları kayganlaştırıp, birbirine sürtünerek aşınmasını önler. Bir başka husus da motorun temizlenmesini de sağlar. Bu nedenlerden dolayı motor yağına özen gösterilerek sıkça kontrolleri yapılmalıdır.

Motorunuzun ömrünü uzatacak başka yollar da vardır. Aracınıza aldığınız yakıtta oldukça önemlidir. Güvenilir bir yerden yakıt almanız gerekmektedir. Kalitesiz yakıt motorunuzun sağlıksız çalışmasına neden olur. Benzinli araçlar içinse tek tip benzin almak önemlidir. Bu sayede motorunuzu hararet yapmasını önlersiniz ve sağlıklı bi motora sahip olursunuz. Bir yakıtın kalitesini içerisindeki nitro ve yağ oranı belirler. Klitesiz bir yakıt kullanıldığın da az enerji ortaya çıkar. Bu da motor performansını azaltır. Yani motora giden yağ azalır bunun sonucun da motor da sürtünme artar ve motor daha fazla ısınır. Böylelikle motorun ömrü yavaş yavaş azalır. Bu sebeple yakıtta oldukça önemlidir. Ayrıca uygun olmayan buji yani kalitesiz buji kullanımı da aynı sorunları doğrurur. O da motora daha az yağ gelmesine neden olur ve motor performansı azalır.

Ayrıca kısa mesafeli sürüşlerden kaçınmakta motor ömrünü uzatacaktır. Kısa mesafeli sürüşlerin zararı şudur. Motor tam ısınmadan tekrar söndürmek motora zarar verir. Motor bakımlarının düzenli olarak yaptırılması da motor ömrünü uzatan başka bir etmendir. Yüksek devirli araç kullanımı da motora zarar vermektedir. Motor kompresörünün yıpranmasına sebep olur. Bundan dolayı aracı uygun devirde kullanmamız gerekir.

Devir ekonomi devri ..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Eylül 2015
    Oğuzhan, domestos, faroz_52 ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  2. faroz_52

faroz_52 Aktif

Ustam ben şu şekilde bir yol izliyorum her 10 bin bakımı değil de...şuan aracım 20 binde bakımını kendim yaptım bizzat yağ be filtre grubunu değiştirdim 30 bini beklemek yerine 25 bin de yağı döküyorum hav filtresini temizliyorum 30 binde ise tekrar yağ döküp yenileyip filtre grubunu komple değiştiriyorum 5 bin 5 bin olayını bu şekilde yapıyorum....Eleştiriye açık

domestos bunu beğendi.
  3. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Yıllar önce minbüste çalışırken; yağ değişimini senin dediğin şekilde yapardık biz Enes... Bir periyot da yağ ve filtreler değişirdi, ikinci periyotda da sadece yağ değişirdi... Bu uygulamayı yüzlerce şoför yaptığına göre sanırım sıkıntısı yoktur diye tahmin ediyorum...

Zaten; motoru çok yormadıktan sonra, çok sıkıştırmadıktan sonra 5 bin kilometrede yağ kirlenmiyor bile.

4. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Bunun zararı yok aksine elbetteki karı var ama yağ filtresinin motor yağı ile birlikte mutlaka değiştirilmesi öneriliyor.

Murat ve domestos bunu beğendi.
  5. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    @Adem Usta Abi mazot için hangi markayı önerirsin, ben shell'den almayı düşünüyorum ama önerilere açığım.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
  6. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Marka değil istasyon önemli, Lukoil harici her firma Tüpraş tan çekiyor hemen hemen, aynı ürünü alıyor ama istasyondaki tanka girince durum değişiyor

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
  7. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Ford opeti tavsiye ediyor malum nedenlerden dolayı, kullanıcılar opetin yakıtından memnun değil...

8. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Bir takım anlaşmalar ve ticari çıkarlar uğruna herkes bir şeyi önerir oldu. Örn. Ford-opet, Renault-elf, Mazda-dexelia gibi

Sayfayı Paylaş