Motor Ömrü Nasıl Uzatılır?

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
En başta söylenmesi gereken şey; erken yağ değişiminin en büyük katkı olacağıdır arkadaşlar.

Arabalar, bildiğimiz üzere hayatımızın en önemli parçalarından birisi olmuştur. Artık her alan da onlar kullanılmaktadır. Onlarsız ne işler yürütülebilmekte ne de yaşanabilmektedir. Arabalar bir çok parçadan oluşan karmaşık bir yapıdır. Aslında otomobillerin her parçası hayati önem taşımaktadır. Fakat motor bu parçaların en önemlisidir. Çünkü motor olmadan bir arabanın ilerlemesi faaliyet göstermesi imkansızdır. Aracınızı uzun süre sorunsuz kullanmak istiyorsanız motora iyi bakmanız gerekmektedir.

Peki motor ömrünü uzatmak için neler yapılabilir?

İlk olarak bir motoru korumak için motor yağına önem verilmelidir. Motor yağının sıkça kontrol edilmesi ve aracın verdiği uyarı ikazlarına dikkat edilmelidir. Ayrıca motor yağının kaliteli olmasına özen göstermeniz gerekir. Motor yağının neden önemli olduğunu anlamak için şunları bilmemiz gerekir. Motor yağı aracınızın motorunda bulunan hareketli parçaları kayganlaştırıp, birbirine sürtünerek aşınmasını önler. Bir başka husus da motorun temizlenmesini de sağlar. Bu nedenlerden dolayı motor yağına özen gösterilerek sıkça kontrolleri yapılmalıdır.

Motorunuzun ömrünü uzatacak başka yollar da vardır. Aracınıza aldığınız yakıtta oldukça önemlidir. Güvenilir bir yerden yakıt almanız gerekmektedir. Kalitesiz yakıt motorunuzun sağlıksız çalışmasına neden olur. Benzinli araçlar içinse tek tip benzin almak önemlidir. Bu sayede motorunuzu hararet yapmasını önlersiniz ve sağlıklı bi motora sahip olursunuz. Bir yakıtın kalitesini içerisindeki nitro ve yağ oranı belirler. Klitesiz bir yakıt kullanıldığın da az enerji ortaya çıkar. Bu da motor performansını azaltır. Yani motora giden yağ azalır bunun sonucun da motor da sürtünme artar ve motor daha fazla ısınır. Böylelikle motorun ömrü yavaş yavaş azalır. Bu sebeple yakıtta oldukça önemlidir. Ayrıca uygun olmayan buji yani kalitesiz buji kullanımı da aynı sorunları doğrurur. O da motora daha az yağ gelmesine neden olur ve motor performansı azalır.

Ayrıca kısa mesafeli sürüşlerden kaçınmakta motor ömrünü uzatacaktır. Kısa mesafeli sürüşlerin zararı şudur. Motor tam ısınmadan tekrar söndürmek motora zarar verir. Motor bakımlarının düzenli olarak yaptırılması da motor ömrünü uzatan başka bir etmendir. Yüksek devirli araç kullanımı da motora zarar vermektedir. Motor kompresörünün yıpranmasına sebep olur. Bundan dolayı aracı uygun devirde kullanmamız gerekir.

Devir ekonomi devri ..

Moderatörün son düzenlenenleri:

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Ustam ben şu şekilde bir yol izliyorum her 10 bin bakımı değil de...şuan aracım 20 binde bakımını kendim yaptım bizzat yağ be filtre grubunu değiştirdim 30 bini beklemek yerine 25 bin de yağı döküyorum hav filtresini temizliyorum 30 binde ise tekrar yağ döküp yenileyip filtre grubunu komple değiştiriyorum 5 bin 5 bin olayını bu şekilde yapıyorum....Eleştiriye açık

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yıllar önce minbüste çalışırken; yağ değişimini senin dediğin şekilde yapardık biz Enes... Bir periyot da yağ ve filtreler değişirdi, ikinci periyotda da sadece yağ değişirdi... Bu uygulamayı yüzlerce şoför yaptığına göre sanırım sıkıntısı yoktur diye tahmin ediyorum...

Zaten; motoru çok yormadıktan sonra, çok sıkıştırmadıktan sonra 5 bin kilometrede yağ kirlenmiyor bile.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
@Adem Usta Abi mazot için hangi markayı önerirsin, ben shell'den almayı düşünüyorum ama önerilere açığım.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
@Adem Usta Abi mazot için hangi markayı önerirsin, ben shell'den almayı düşünüyorum ama önerilere açığım.
Marka değil istasyon önemli, Lukoil harici her firma Tüpraş tan çekiyor hemen hemen, aynı ürünü alıyor ama istasyondaki tanka girince durum değişiyor

Hücbej

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 familya
Araç Renk ve Tip
Füme
İyi günler arkadaşlar.323 familya 98 model bir hafta önce hemen hemen sıfır motor yapıldı.Aracın sağır olmaması ve maksimum performans alabilmek için neler önerirsiniz

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İyi günler arkadaşlar.323 familya 98 model bir hafta önce hemen hemen sıfır motor yapıldı.Aracın sağır olmaması ve maksimum performans alabilmek için neler önerirsiniz
Yağ değişimini erken yapmak
1-2 depo benzinle kullanmak
Aşırı yüklemeden kaçınmak
Rölantide yüksek devire çıkmamak
Hararet yaptırmamak

İlk aklıma gelenler.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hayırlı olsun.

Şimdi size kısaca tüm okuduğum duyduğum öğrendiğim vs rodaj işlemlerinin özetini geçeyim;

Baştan şunu da belirteyim; motor modifikasyonu yapanlar, motor ustaları, ECU yazılımcıları, turbocu vs herkes rodajla ilgili çok farklı şeyler söylüyor. Özellikle motor ustaları bu konuda sürekli farklı şeyler söylüyor. Bu nedenle ben sizinle, kafama yatan ve bana en mantıklı gelen uygulamayı anlatayım;

İlk iş en kısa sürede gidip yağını ve yağ filtresini değiştirtin. 1000 km beklemeyin. Sonra 500 ve 1000 km'de de yağını kesin değiştirtin.

Sakın dip gaz yapmayın ama motor yolda her devri anlık olarak görsün. Tüm devirleri anlık olarak çevirin motorda. 5-10 saniyeden fazla yüksek devirde kalmayın. Motoru kompresyonda çok bırakmayın. Şehirdışı kullanırken uzun süre aynı devirde kullanmayın, bazen vites düşürüp devri yükseltin, biraz gazlayın, devir çevirin, vitesi yükseltip devri düşürün. Burada amaç segmanlara olabildiğince farklı devirleri göstermek. Siz yüksek devir çevirdikçe segmanlar dönecektir, her devri gördükten sonra ortalama kullanımda segmanlar kendine yer edinerek dönmeyi bırakır, ta ki yüksek devirleri tekrar görünceye kadar. Amaç hızlı şekilde segmanları oturtmak. Aslında ilk yağı 30 numara mineral yağ kullanıp bu işlemi hızlandırmak mümkündü ama muhtemelen 10/40 koymuştur ustanız, az da olsa o da bir nevi iş görür.

Segmanların,yatakların,krankın ve gömleklerin çizilme durumunu minimumda tutmak için motor yağını ilk 1000 km içinde 2-3 defa değiştirmek gerekiyor. Aksi durumda minicik de olsa aşınma parçaları veya motor revizesi sırasında motorda kalmış olabilen metal kırıntıları segman, gömlek vs yüzeylerde çiziklere neden olabiliyor. Yağ filtresi süzmez mi? diye sorabilirsiniz, bazen o boyuttaki partikülleri süzemiyor.

---------

Ayrıca;

3000 devri geçmeden, sakin, gaza fazla basmadan da rodaj yapılabileceği söylenmekte ama bu durumda segmanların oturması çok uzun sürüyor, segmanlar sürekli döndüğünden daha fazla aşınma meydana geliyor. Yukarıda bahsettiğim rodaj uygulaması ile bu sakin kullanım rodaj uygulaması arasında kullanıcılar tarafından kompresyon farklılıkları gözlenmiş. Bu yüzden size kısa sürede segman oturtarak aşınma miktarını minimumda tutmak daha mantıklı.

----------

İlk 1000 km tamamlanınca yağınızı motora uygun yağ ile (tercihen tam sentetik) değiştirdikten sonra 2000-2500 km'ye kadar motoru biraz daha zorlayabilirsiniz. Yine bu sürede dip gazdan kaçının. Devir aldıkça gaza basın. Tabi-i caizse pedalı eze eze motoru devirlendirin.

2000-2500 km'den sonra motorla istediğiniz gibi oynarsınız. Dip-gaz vs çekinmeyin.

Uzun süre aynı devirde kullanmak motor ısısını düşük sıcaklıklarda tutarak sübaplarda vs kurum birikmesini, sübap ağırlığını vs değiştirir. Motor sağırlaşmasının somut bir sebebidir. 2500 km'den sonra da arada sırada yüksek devirlere çıkın, motoru iyice ısıtın, özellikle benzinde gazlayın, birikmelerin önüne geçin.

Hücbej

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 familya
Araç Renk ve Tip
Füme
Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.Bugun motoru yapan ustayla konuşma fırsatı buldum.Oda hemen hemen sizinki gibi bilgiler verdi.Yalnız konuşma esnasında kafama birşey takıldı.En kısa sürede bana uzun yol yapmamı tavsiye etti.Mesafe 250 300 km gidiş aynen dönüş olsun giderken devrinde kullanmamı dönüşte motora biraz yüksek devirde ve 120 km yer yerde 160 km lere çıkmamı soyledi.Yeni yapılmış motoru bu şekilde zorlamazmıyım

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Motor ne zaman yapıldı? Yeni yapılmış motor en az 1000 km rodaj ister. Rodaj süresince 3 bin devrin geçilmemesi, bu süre bittikten sonra bir müddet daha da 4 bin devrin üstüne fazla çıkılmamasi istenir. Ayrıca rodaj uzun yolda yani sabit devir aralığında yapılması sağlıklı değildir. Şehir içinde yapılmasi hem motor sağlığı açısından hem de olası bir problemde mağdur olmamaniz açısından önem arz eder.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.Bugun motoru yapan ustayla konuşma fırsatı buldum.Oda hemen hemen sizinki gibi bilgiler verdi.Yalnız konuşma esnasında kafama birşey takıldı.En kısa sürede bana uzun yol yapmamı tavsiye etti.Mesafe 250 300 km gidiş aynen dönüş olsun giderken devrinde kullanmamı dönüşte motora biraz yüksek devirde ve 120 km yer yerde 160 km lere çıkmamı soyledi.Yeni yapılmış motoru bu şekilde zorlamazmıyım
Rica ederim.

Motorun zorlanacak bir tarafı yok. İşi bu zaten. :) Beton harcı değil ki kurumasını bekleyesiniz.

Ben de aynı ustanız gibi düşünüyorum. Örtüşmüş söylediklerimiz.

İmkan varsa uzun yol çok mantıklı bir hareket, çünkü şehir içinde sınırlı devir çevrilebiliyor. Uzun yolda hem hız konusunda rahatlık var hem devir rahat çevrilebiliyor. 500-600 km de rodaj için güzel bir mesafe olur.

Motor yeni yapılmış ve parçaların birbirine uyumu lazım. Bunun için de ilk aşınmayı/uyumu yapmak motoru zorlamaz.

Dip gaz yaparsanız, düşük devir yüksek vites kullanırsanız o zaman motoru zorlamış olursunuz.

Hücbej

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 familya
Araç Renk ve Tip
Füme
Motor ne zaman yapıldı? Yeni yapılmış motor en az 1000 km rodaj ister. Rodaj süresince 3 bin devrin geçilmemesi, bu süre bittikten sonra bir müddet daha da 4 bin devrin üstüne fazla çıkılmamasi istenir. Ayrıca rodaj uzun yolda yani sabit devir aralığında yapılması sağlıklı değildir. Şehir içinde yapılmasi hem motor sağlığı açısından hem de olası bir problemde mağdur olmamaniz açısından önem arz eder.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir hafta oldu motor yapıldı.Vermis olduğunuz bilgiler için teşekkürler

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir hafta oldu motor yapıldı.Vermis olduğunuz bilgiler için teşekkürler
1 hafta olduysa yukarda anlattığım şekilde rodaji tamamlayın, çünkü yeni toplanmış motor malzemelerinin toleransları 0 olmaz, tamamen pürüzsüz bir yapıda gelmez yani, belli bir aşınım sürecinden geçtikten sonra toleranslar sıfırlanır. Mesela piston kafasinda bulunan 3 sekman silindir duvarına sürte sürte kendini torpüler. Bu sürtünmeyi sert yaparsanız silindir duvarında çizik oluşturabilirsiniz, bu da kompresyon kaybı veya yanma odasına yağ girmesine yani aracın yağ yakmasina sebeb olur.

Üst Alt