Mazda Yeni Modellerle Yollara Çıkacak

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Skyactive ile çığır açan bir firma neden ortaklığa gitsin, aksine diğerleri Mazda yla ortaklığa gelsin. Turbo ayrı dünya, atmosferik ayrı, herkes kafasına göre tercihini yapıyor sonuçta, kullan atçılar turbolu der, uzun soluklu kullanıcı atmosferik der, ikinci elde atmosferik daha bir gönül rahatlığı verirken, turbo bir sürü soru işaretiyle kemirir beyni.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Skyactive ile çığır açan bir firma neden ortaklığa gitsin, aksine diğerleri Mazda yla ortaklığa gelsin. Turbo ayrı dünya, atmosferik ayrı, herkes kafasına göre tercihini yapıyor sonuçta, kullan atçılar turbolu der, uzun soluklu kullanıcı atmosferik der, ikinci elde atmosferik daha bir gönül rahatlığı verirken, turbo bir sürü soru işaretiyle kemirir beyni.
Bu çığır açan skyactiv teknoloji amerika ve ortadoğu pazarında iş yapabilir 2.0 ve üzerindeki motorlarla. Ama türkiye şartlarında lpg takılmayan 1.5 atmosferik bir arabanın anlamı yok. Bu gerçeği görmek lazım. İlla mazda alacak olsam sendeki gibi tdci motorlu bir mazda alırdım. Yok benzin fiyatlarına katlanırım lpg önemsiz dersemde aynı fiyatlara alfa romeo julyet, leon fr gibi daha performanslı araçlar alırdım. Mazda tasarım anlamında iyi işler çıkarıyor ama o gösterişteki bir arabada 145 Nm tork çok abes kaçıyor

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Keşke dediğin gibi büyük hacimli motorlara uygun fiyatla sahip olabilseydik, ama yapacak bir şey yok.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
"Ayağımı yerden kessin diyenler başka markalara yönelsin" Söylemi yerinde olmuş. Mazda 2 de gelse iyi olacaktı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Onların da zaten böyle bir vergi sistemi olan ülke ile işleri yok ki, bizim insanımız tenekelere mahkum ediliyor...

Turbonun gücüne hayransan yine sat gitsin. ;D Atmosferik ne bu çağda...

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Valla ben turbo olayını anlamıyorum.
1.4 veya 1.2 TSI motorlarada LPG takılmıyor, yada çok pahalıya takılıyopr skyactive gibi. Bu konuda bir artıları yok. Oysa DOHC motorlara takılabiliyor.
Yakıt tüketimi tosba gibi giderseniz tasarruflu olabilir ama Turbo olduğu için alınan bir arçata çoğu gerçekci testte 1.6 veya 2.0 atmosferiklerden çok yaktığını gösteriyor.
Skyactive de sanırım hassas bir motor ama DOHC motorlara göre TSI motorlar çok daha hassas ve riskli motorlar.

Farklı segmentlerin araçları -kıyaslamak ne kadar doğrudur bilemiyorum- ama usun süre kullanıdğım aynı model otomatik 1.4T Audi A3 ve 1.5 otomatik Mazda 2 yi kıyaslarsam, Şehir içinde mazda 2 çok daha iyiydi, uzun yolda 90 km bandını geçtiğinde Audi'nin performansı daha iyiydi.

Bence şehir içindeki performans daha önemli zaten aracımın ortalama hzının 34 km olduğunu düşünürsem 100km bandındaki performansı beni çok etkilemiyor. Tercih meselesi tabi.

Not: Mazda 3'ü olan arkadaşımda A3 kıyaslamasında benimle aynı izlenimdeydi.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Onların da zaten böyle bir vergi sistemi olan ülke ile işleri yok ki, bizim insanımız tenekelere mahkum ediliyor...

Turbonun gücüne hayransan yine sat gitsin. ;D Atmosferik ne bu çağda...

Dediğim gibi tamamen duygusal :)

Param olsa 163 hp selective mondeo yada 225 hp ecoboost olandan alırdım. Atmosferiğe bir gıcığım yok şöyle v8 300 hp üzeri atmosferik motora kimse hayır demez. Ama ülkede 1.6 ve aşağısı atmosferiğe mecbur kalındığı için turbo elzem oluyor.
Mps yada rx serilerine hiç laf atmadım şimdiye kadar farkındaysanız.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Burası laf atalım, tartışalım, bilgilenelim diye kuruldu... Laf atanı suçlamak gibi bir düşüncemiz olamaz, eşyanın tabiatına aykırı olur...

Turbo ile atmosferik değerlendirmesini Mustafa abi çok güzel yapmıştı, okumanı öneriyorum...

Sağlıcakla, bol laflı forumlar... :)

tespit güzel demissiniz ama, şahsi görüşüm B segmentinde sedan karoser Mazda 2 olması yönünde..

301-Symbol-Accent Blue tarzında bir araç olmasıdır 35-50.000 bandında bir sedan hem satışları artırır hemde Mazda kullanımı açısından yerinde bir karar olurdu ülkemizde..

Bugün BMW 5 kasa modelinde, Mercedes E kasasında 1.6 sınıfında %45 ÖTV gurubunda araç satar iken, Mazda bu seviyede malesef yok..

Üst Alt