Mazda Yeni Modellerle Yollara Çıkacak

Konum
Erzincan
Araç Markası
2011 - Mazda 2 Sport
Araç Renk ve Tip
K.Beyaz - HB
#1


Bu yıl piyasaya çıkaracakları yeni modelleriyle ürün gamını ve müşteri kitlesini genişletmeyi hedefleyen Mazda’nın Türkiye Genel Müdür Nurkan Yurdakul, ''Ayağımı yerden kessin yeter’ diyenler başka markalara yönelsin'' dedi.

Türkiye’de 1990'lı yıllarda fırtına gibi esen ancak daha sonra bu ivmeyi kaybeden Mazda, yeni distribütörlükle başlattığı atağını 2015'te yeni modellerle taçlandırmaya hazırlanıyor. Bu yıl pek çok yeniliği tüketicilerle buluşturacak olan markada, satış hedefleri de önceki yıla kıyasla iki katına yükseltilirken daha önce yaşanan tedarik konusundaki aksaklıklara karşı da önlemler alınıyor.

HEDEF SÜRÜŞ KEYFİ

Mazda için 2015'in son derece önemli olduğunu belirten Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul, ürün gamındaki yenilikler sayesinde hem yeni tüketicilere ulaşacaklarını hem de mevcut Mazda sahiplerinin araçlarını yenilemek istediklerinde geniş bir ürün yelpazesi ile onların ihtiyaçlarına cevap vereceklerini söyledi.

Pek çok markanın satışlarını artırmak için “Herkese uygun aracımız var” söylemine karşılık Nurkan Yurdakul, Mazda olarak herkesin markası olmak istemediklerini ve özellikle araç kullanmaktan keyif alanların Mazda'yı tercih etmesini istediklerini ifade etti. Yurdakul, “Premium markaların özelliklerine daha uygun fiyatlı bir araçta sahip olup, aynı zamanda yüksek sürüş keyfi ile seyahat etmeyi zevke dönüştürmek isteyen tüketicilerin Mazda kullanıcısı olmasını istiyoruz. ‘Ayağımı yerden kessin yeter’ diyenler başka markalara yönelsin” dedi.

EN ESKİSİ MAZDA 3

Mayıs ayında düzenlenecek olan İstanbul Auto Show'da makyajlı 6 ve CX-5 modelleriyle birlikte yeni MX-5 ve CX-3 modellerini Türk tüketicilere göstereceklerini belirten Yurdakul, standlarındaki en eski aracın 1 yıl önce satışa sunulan Mazda 3 modeli olacağını sözlerine ekledi. Aslında sınıfındaki en yeni modellerden olan 3, Mazda'nın ürün gamındaki yenileme operasyonu nedeniyle marka içinde bir anda eski statüsüne ulaşmış.

Daha önce bayilerine yaptığı "1.5 yıl dişinizi sıkın" açıklamasıyla dikkat çeken Yurdakul, 3 modelinin elde ettiği satış rakamları ile bayilerinin 1 yılda kara geçtiklerini belirtirken bayi ağının da bu gelişmelerden son derece mutlu olduğunun altını çizdi.

REKABET ÇOK SERT

Ülkemizde Mazda'nın küçük sınıf modeli 2'nin artık olmayacağını belirten Nurkan Yurdakul, bu modelin CX-3 ile birlikte satılmasını istemediklerini söyledi. B segmentindeki rekabetin ve fiyatlandırmanın çok sert olduğunu ve Mazda olarak böyle bir rekabet içinde yer almak istemediklerini ifade eden Yurdakul, bu yıl başladıkları ivmeyi önümüzdeki yıla da yayacaklarını dile getirdi.

TÜKETİCİLER CX-3'E AŞIK OLACAK

İstanbul Auto Show'da ilk kez sergilenecek olan Mazda CX-3 ile oldukça ses getireceklerini söyleyen Nurkan Yurdakul, 1.5 litrelik dizel motorotomatik şanzıman ve 4 tekerlekten çekiş sistemiyle satışa sunulacak. CX-3 modelinin türk tüketicileri kısa sürede kendisine aşık edeceğini ifade etti.
 
#4
Tüketiciler CX-3'e aşık olmasınlar. Aşk geçicidir, çabuk tüketirler! Saygı duyulacak otomobiller üretmek lazım, saygı kalıcıdır. Saygıyı oluşturan karakter bozulmadıkça...
 
Konum
Erzincan
Araç Markası
2011 - Mazda 2 Sport
Araç Renk ve Tip
K.Beyaz - HB
#7
323 ve 626'nın piyasada Mazda 3 ve 6 dan faha fazla olduğu burdan anlaşılıyor :)
323 ve 626 serisi, Mazda'nın Türkiye'de en gözde olduğu dönemde çıkan serisi olduğu için piyasada daha fazla. 2000 li yılların başında Mazda'nın gözden düşmesi ile birlikte 3 ve 6 serisi çıktı ve malesef bu seri önceki seriye göre geride kaldı.

Farkında isen 2000 li yılların başına denk gelen makyajlı kasa 323 ve 626 serisi çok nadir ilanlara düşüyor...
 

Güven

Katılımcı
Konum
İstanbul
Araç Markası
2012 - Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
#8
Bence yanlış hareket ediyorlar diyesim geliyor ama adamlar tabili benden çok daha bilgili ve tecrübeli, ayrıca araştırmıştır düye düşünerek kendimle çelişiyorum.

Ama Mazda'nın Türkiye'de filo veya şirket araçlarında yarışma gibi bir hedefi olduğunu düşünmüyorum, zaten rekabetçi bir aracıda yok. Geriye son kullanıcı kalıyor.

Kendim ve çevremden yola çıkarsam, yeni evli veya yeni iş hayatına girmiş, büyük şehirde yaşayan, elinde düğünden sonra biraz parası kalmış, kredi veya biriktirdiği birikimle araç almaya çalışanların büyük çoğunluğu B segmenti küçük arabların peşinde.

İstanbul trafiğinde çok lüks araçlar ve şirket araçlarını çıkardığımızda genç orta kesimin fiesta, corsa, punto gibi araçlara yöneldiğini görüyorum. Tabi benim çevrem ve izlenimlerin geneli yansıtmıyor olabilir.

Mazda dayanıklı, sorunsuz ve otomatik vites ile tam bu kitleyihedef alabilecekkken mazda 2 yi getirmeyerek pas geçiyor. CX3 ile bu açığı kapamaya çalışcak ama forumdanda anladığım kadarı ile (gönül ucuz olmasını ister ama) 75-100 bin bandında olacağı için yukardaki belirttiğim alıcı grubuna uzak kalacak.

Sonuçta çok az araç getirip hepsini satarak başarı varmış gibi gözükecek ama bence bu başarıdan çok başarısızlık maalesef :(
 

ismail-1903

Katılımcı
Konum
K.Maraş - Kayseri
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
#16
Kısıtlı sayıda mazda 3 ve cx3 dışında araç getirmeyecekler seneye tahminim. Skyactiv rüzgarıda geldi geçti Türkiye için. Mazda 2 piyasadaki rakipleriyle fiyat konusunda yarışamadı. Fazla para vermek isteyenlerde gidip polo aldı.
Keyif konusunda ise mazdanın rx8 dışında bir modeli yok ülkede 4-5 tane mpsyi saymazsak.
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#17
İlk kasa guzum bana fazlasıyla keyif veriyor... Senin guzu veremiyorsa sat gitsin... :)
 

ismail-1903

Katılımcı
Konum
K.Maraş - Kayseri
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
#18
İlk kasa guzum bana fazlasıyla keyif veriyor... Senin guzu veremiyorsa sat gitsin... :)
Tamamen duygusal :)

Bu paralara hem turbolu hemde az yakacak bir araç bulsam onu alırdım ama Türkiye şartlarında en ideal 626 geldi bana. Tabi iç mekan genişliği ve ilçede bu kasadan hiç olmaması büyük faktördü benim için.
 

ismail-1903

Katılımcı
Konum
K.Maraş - Kayseri
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
#20
Eski modeller için tercih edilebilirliği var elbette fiyat/kalite anlamında. Ama sıfır araçlar için konuşmuştum ben. O paralara 160-180 hp civarı ve turbolu araçlar olunca tercih edilirliği pek kalmıyor mazdanın.
Mazda dış ve iç tasarımıyla beğeni topluyor insanlardan bende dahil. Ama motor ve şanzıman konusunda diğer firmalarla ortaklığa gitse daha iyi olur önceden ford ile yaptığı gibi.