Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda Rekor Karlılık Bildirdi

Konu, 'Mazda'dan Haberler' kısmında Oğuzhan tarafından paylaşıldı.

 1. Oğuzhan

  Oğuzhan Aktif Yetkili Kişi Administrator

  Şehir:
  Aydın
  [​IMG]

  Mazda Motor Corporation'ın, 31 Mart 2014 tarihinde sona eren mali yıl için duyurduğu faaliyet karı, firmanın 94 yıllık tarihinin en yüksek değeri olarak tarihe geçti. Mazda, geçen yılan gore %238 ve 2008 yılında kırmış olduğu 162 milyon ¥ rekoruna göre ise %12 artışla 182.1 milyar ¥* (1.36 milyar €) seviyesinde faaliyet karı elde etti. Bununla birlikte yıl boyunca elde edilen kar sürekli arttı: Dördüncü çeyrekteki satış gelirleri, %7,6 seviyesine erişti. Bu rakam tüm sene elde edilen satış gelirlerinde %6,8 ve bir önceki yılda %2,4 seviyesindeydi.
  Firmada devam eden reformların itici gücü sayesinde Mazda diğer önemli kategorilerde de kazanç elde etti. 2013-14 mali yılı süresince global net kazanç bir önceki yıla göre dört katına çıkarak 2,69 trilyon ¥ (20,1 milyar €) gelir seviyesinde 135.7 milyar ¥ (1,01 milyar €) olarak gerçekleşti. Dünya çapındaki satış hacmi ise %8 artışla 1,33 milyon adete ulaştı.
  Avrupa pazarında** araç satışları yine yılın ikinci yarısında ivme kazanarak %25 artışla 163.000'e ulaştı. Avrupa pazarları arasından İngiltere %35 büyümeyle 35.000 adete, Avrupa’nın en büyük pazarı Almanya ise %20 artışla 47.000 adete ulaştı. Bölgedeki gelirler 3,5 milyar € seviyesine çıkarak, Avrupa'da durgun eğilim gösteren binek araç pazarına rağmen %28 artış gösterdi.
  Öte yandan Mazda Japonya’da satışlarını %13 artırarak 244.000 adete ulaştı. Çin’de araç iş hacmi %12 artışla 196.000, Kuzey Amerika'da ise &5 artışla 391.000 adet olarak seyretti. Mazda Okyanusya bölgesinde de güçlü konumunu sürdürdü. Üç markasıyla %9,2’lik pazar payına sahip olduğu Avustralya’da 104.000 adet araç satışı gerçekleştirdi.
  Mazda’nın başarısının temelinde yeni nesil modelleri yer alıyor. Ezber bozan SKYACTIV Teknolojisi ve ödüle doymayan KODO – Hareketin Ruhu tasarımını bünyesinde bir araya getiren Mazda CX-5 ve Mazda6 hız kesmiyor. Yılın ikinci yarısında piyasaya sürülen yeni Mazda3 de kullanıcıların beğenisine sunulan her yerde çok büyük ilgiyle karşılandı. Güçlü performans aynı zamanda firmanın maliyetleri iyileştirmek ve küresel bir üretim ağı oluşturmak için başlattığı yapısal reformları da yansıtıyor. Mazda, karlılık hedeflerini planlanan tarihten çok öncesinde tutturmuş ve hatta bu sene çok daha kötü durumdaki Japon yeni kuruna rağmen, 2008 yılı faaliyet karlılığı rekorunu da kırmayı başarmıştır.
  Reform çalışmalarına devam ederek, global kapasitesini artırarak (Mazda, Meksika'daki yeni fabrikasında üretimi hızlandırırken aynı zamanda Malezya, Rusya ve Tayland'daki kapasitesini de artırıyor). Mazda agresif model lansman planıyla, içinde bulunduğumuz mali yılda üst ve alt sınırlarını daha da yukarı çekmeyi hedefliyor. Mazda, tüm yıl faaliyet karlılığı seviyesinin 28 milyar ¥ artışla 210 milyar ¥ (1,56 milyar €), net gelirlerinin İSE 24 milyar ¥ artışla 160 milyar ¥ (1,19 milyar €) seviyesine ulaşmasını öngörüyor. Küresel gelirler ise geçen yıl bu zamana göre hemen hemen %8 artış göstererek 2,9 trilyon ¥ (21,5 milyar €) seviyesinde gerçekleşti.
  * Kaynak: Mazda Motor Corporation tarafından hazırlanan “31 Mart 2014 Tarihinde Sona Eren Konsolide Mali Sonuçlar” Euro cinsinden rakamlar 1€=134¥ üzerinden hesaplanmıştır; 31 Mart 2015 tarihinde sona erecek olan mevcut mali yıl için öngörüler ise 1€=135¥ olması yönündedir.
  ** AB, EFTA & Türkiye
   
 2. Özgür

  Özgür Geleceğe Cüret Et.

  Şehir:
  Mersin.
  Araç Markası:
  2011 - M3
  Araç Renk ve Tip:
  Sedefli Beyaz-AT
  maşallah maşallah.
   
 3. Dinçer

  Dinçer Katılımcı

  Şehir:
  Isparta
  2 gün önce Hürriyet de yazı vardı. Mazda skyactive motorla Türkiye deki şaşalı günlerine geri dönüyor diye. Demek ki haklılık payı var.
   
 4. Adem Usta

  Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis

  Şehir:
  İstanbul
  haydi mazdam SKYACTIV ile başarı dolu bir pazara inşallah paylaşım için tşk oguzhan ;)
   
 5. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Yıl sonundaki Türkiye satış rakamını merak ediyorum.
   
 6. Maytalman

  Maytalman Aktif

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  Mazda
  Araç Renk ve Tip:
  Titanyum m3
  inşallah
   
 7. Maytalman

  Maytalman Aktif

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  Mazda
  Araç Renk ve Tip:
  Titanyum m3
  Benim mazda nın gelecek yıllarda eski şaşalı günlerinden daha iyiyie gideceğine inancım sonsuz
  Sürekli markayı takip ediyorum...Türkiye de de özellikle servis ağını da oturtursa Nurkan bey
  gerekli hamleleri yaparsa Tutulan araçlar katagorisine gireceğine eminim...Bu marka çok çekti artık şahlanma zamanı :)
   
 8. maytalman52

  maytalman52 Katılımcı

  Kesinlikle aynı düşündeyim Emmoğlu :)
   

Sayfayı Paylaş