Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 626 GF (1997-02) Motor Kulağı Değişimi

Konu, 'Motor - Şanzıman' kısmında ismail-1903 tarafından paylaşıldı.

1. ismail-1903

ismail-1903 Katılımcı

Araç Markası:
    2002- Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    Arkadaşlar Merhaba
    Benim mazdanın sağ motor kulağı aldığımdan beri sıkıntılıydı. Şu sıralar daha çok titreşim olmaya başladı arabada. Kulağı değiştireceğim bugünde siparişini verdim.
    Size sorum sağdaki kulağı değiştirmek için özellikle usta aramam gerekir mi ? yoksa daha önce ön amortisörü değiştirttiğim elemana götüreceğim.
    Kulak sökülürken motor üstten askıya yada alttan krikoya alınma gibi durumlar oluyor mu ?
    [member=66]Adem Usta[/member] ve daha önceden tecrübeli arkadaşlardan fikir bekliyorum.

2. Adem Usta

Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis Usta

aracı lifte alıyor kartele sahpa alt tarafa koyucak sehpanın üzerine bir küçük takoz kartele zarar vermesin diye yavaş bir şekilde aracı liften sehpanın üzerine indiricek sehpa kartele degdigi zaman bir tık daha indiricek ve sonra kulagı sökücek özellikle bir usta aramanıza gerek yok ..
    amartisör degiştiginiz usta bu işi yapabilir amartisör degişiminden daha kolay bir iş bir civata somunlu 2 tanede somunu var kolay gelsin:) O0

3. ismail-1903

ismail-1903 Katılımcı

Araç Markası:
    2002- Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    Sağolasın Adem usta hızır gibisin valla. İnşallah arabadaki titreme geçer kulağı değişince

4. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Ben kendim değiştirdim. Motorun altına aracın krikosunu koydum araya ufak tahta takoz kartere değip motoru çok hafif oynatana kadar kaldırdım eski kulağı söktüm yenisini taktım işlem bitti O0

5. ismail-1903

ismail-1903 Katılımcı

Araç Markası:
    2002- Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    Oğuzhan sen zayıf ve gençsin ben altına sığmam bunun. Liftim olaydı çoğu parçasını sökerdim ama.

6. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Altına eğilip krikoyu yerleştiriyorsun sadece girmiyorsun. Herhangi bir ustada halleder sorun olmaz O0

7. ismail-1903

ismail-1903 Katılımcı

Araç Markası:
    2002- Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    Kulak bugün elime geçti hemen ustaya götürdüm. Klima ve dinamo kayışınıda almıştım üçünü beraber yaklaşık 20 dakikada taktırttım. İşçilik 30 tl, kulak 130, kayışlar 35 tl toplam 195 liraya mal oldu bugunki mazda bakımı. Yalnız titreşimler tam olarak sönümlenmedi yinede ama eskiye göre iyi oldu
    Bu eski
    Buda yeni

8. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Geçmiş olsun. Kulak birebir aynısı mı? neden soruyorum? çünkü 323 1.8 1.5 626 2.0 bu araçların kulakları çok yakın birbirine mesela benimkine yanlışlıkla 1.5 in kulağı takıldı çapı biraz daha ufak titreşim gitmemişti.
    Birde bu yan sanayi kulaklar orijinali kadar titreşimi sönümlemiyor.

9. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    benim motor kulakları da orijinal değil, vibrasyon oluyor
    herterde fuat usta akisin biri de sıkıntılı demişti, gaza bastığında aracı sallar demişti, o sıkıntı da var aynen

10. ismail-1903

ismail-1903 Katılımcı

Araç Markası:
    2002- Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - Hb
    Şase numarasına göre getirttim gelince de kiyasladım yan yana ölçüler kaynak yerleri birebir aynı. Sönümlemede problem olacağını sanmam zira tırnağımla kontrol ettim yumuşak bir malzeme kullanmışlar. Diğer kulaklar da yıpranmış sanırım. Motor rölantide titreşimli çalışıyor aslında. 900 devire ayarlandı şu anda daha az titriyor.
    İlk aldığım zaman usta havasını fazla açmışlar deyip tornavida ile bir yerleri yarım tur kadar çevirmiş sonrasında rölanti titreşimi azalmıştı. Sanırım kelebek ayarı yada subaplarda bir ayar gerekiyor.

11. sislivadi54

sislivadi54 Sessiz

benim 626 nında arkadaki motor kulagı kopuk.herhangi bi sorun yapmıyor ama zamanla digerlerinide bozacagını düşündügüm için degiştirmeyi düşünüyorum.arkadaki kulak oldugu için zor gibi görünüyor.tahminim emiş manifoldu falan sökülmesi gerekecek.çok dar bi bölgede oldugu için zahmetli bir iş.biraz rahat yerde olsa ben onu yarım saatte degişirim kendim ama.neyse bi havalar açsında ben o işe bi soyunayım.yavaş yavaş hallederim.ama önce motor kulagının yenisini alıp müsait zamanda tamir edeyim onu.

12. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Eğer benim aracıma benzer durumdaysa hiç bulaşmayın lifte kalkması gerekiyor arka kulak çok dar bir bölgede. Mafsal 3 tane uzatma t kol boru biraz sabır ile manifolt sökülmeden yapılıyor.

13. süleyman46

süleyman46 Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 6
    Konuyla ilgili merak ettiğim şeyler dolayısıyla hortlatiyorum :)
    Bu motor kulağı titreşiminin tam olarak nasıl olduğunu tarif eder misiniz? Sanıyorum benim arabada sağ takoz değişmiş yan sanayisi ile. Ama yine de hatri sayılır bir vibrasyon var. Acaba digerlerini de degistirmek mi gerekli? Servis dışında orjinal motor takozu temin edemez miyiz? Ya da yan sanayisinin kalitelisi yok mu bu meretin?

14. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Arkadaşın Renosunda hissetmiştim sağ önde otururken, ayağımı sol tarafta bulunan orta konsola dayadığımda resmen titreşimli telefon gibi ayağıma titreşim vermişti, motor kulağında sorun var dediğimde; orijinal alamadım ki; yeni değişti ama farkı yok demişti...

Yani; hafif vibrasyon yapıyor kaportaya, özellikle vites geçişlerinde daha fazla hissediliyor.

süleyman46 bunu beğendi.
  15. süleyman46

süleyman46 Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 6
    Bende de ayni durum söz konusu. Hemen her devirde titreşim var ama bazi devirlerde tabiri caizse bazi plastik aksamlardan zangır zangır trim sesi geliyor. Bazilarini yok ettim ama titreşimin kaynagini ortadan kaldirirsak bu trim sesleri de kesilir bence. Ama 600 lirayi edecek bir parca da değil, öpülmek istemiyorum açıkçası. Tüm takozlar plastikler o kadar olsa tamam da.. Neyse :)

domestos bunu beğendi.
  16. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
    incirinaltı ve süleyman46 bunu beğendi.
  17. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Takozlar yakın zamanda degisti ise bir süre sonra yumuşayıp titreşimler azalabilir. Eger bir süre sora mevcut durum devam ederse baska yerleri kontrol etmek lazım. Teşhis yine takozlara konuluyorsa orjinal almaktan başka çare yok gibi çünkü piyasada tek tip yan sanayi var, her parcacıda aynı urun var sadece fiyatları farklı...

18. civler

civler Katılımcı

Araç Markası:
    2000-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gri Hatcback
    93 model mazda da ben de değiştirmiştim, basit bir şey, ustam motorun altına takoz koyarak hafif kaldırıp değiştirmişti, hatta motoru askıya alabiliyorsan kendin bile değiştirebilirsin, oldukça bast bir şey.

süleyman46 bunu beğendi.
  19. süleyman46

süleyman46 Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 6
    Çok tesekkur ederim yardimlariniz için. Bu forum gercekten bir başka :) benim de yaptığım basit birkac işlem var. Firsat bulunca payasirim insallah

Peki kapi fitillerini yumuşatmak için silikon spreyi, vazelin v.s. kullananlar var. Bu takozu da aynı sekilde yumuşayabilir miyiz?

20. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Takozlar kapı fitillerine göre daha sert yapıdalar. Ben sprey veya vazelinin pek işe yarayacağını sanmıyorum ama takozlara ulaşabilirseniz denemekte fayda olabilir. Tek bildiğim servisteki takozların kauçuk oranı daha fazla olduğu için daha yumuşak oluyormuş :)

süleyman46, ezmocesteri ve civler bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş