Mazda 626 GF (1997-02) Motor Kulağı Değişimi

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Arkadaşlar Merhaba
Benim mazdanın sağ motor kulağı aldığımdan beri sıkıntılıydı. Şu sıralar daha çok titreşim olmaya başladı arabada. Kulağı değiştireceğim bugünde siparişini verdim.
Size sorum sağdaki kulağı değiştirmek için özellikle usta aramam gerekir mi ? yoksa daha önce ön amortisörü değiştirttiğim elemana götüreceğim.
Kulak sökülürken motor üstten askıya yada alttan krikoya alınma gibi durumlar oluyor mu ?
Adem Usta ve daha önceden tecrübeli arkadaşlardan fikir bekliyorum.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
aracı lifte alıyor kartele sahpa alt tarafa koyucak sehpanın üzerine bir küçük takoz kartele zarar vermesin diye yavaş bir şekilde aracı liften sehpanın üzerine indiricek sehpa kartele degdigi zaman bir tık daha indiricek ve sonra kulagı sökücek özellikle bir usta aramanıza gerek yok ..
amartisör degiştiginiz usta bu işi yapabilir amartisör degişiminden daha kolay bir iş bir civata somunlu 2 tanede somunu var kolay gelsin:) O0

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sağolasın Adem usta hızır gibisin valla. İnşallah arabadaki titreme geçer kulağı değişince

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ben kendim değiştirdim. Motorun altına aracın krikosunu koydum araya ufak tahta takoz kartere değip motoru çok hafif oynatana kadar kaldırdım eski kulağı söktüm yenisini taktım işlem bitti O0

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Ben kendim değiştirdim. Motorun altına aracın krikosunu koydum araya ufak tahta takoz kartere değip motoru çok hafif oynatana kadar kaldırdım eski kulağı söktüm yenisini taktım işlem bitti O0
Oğuzhan sen zayıf ve gençsin ben altına sığmam bunun. Liftim olaydı çoğu parçasını sökerdim ama.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Altına eğilip krikoyu yerleştiriyorsun sadece girmiyorsun. Herhangi bir ustada halleder sorun olmaz O0

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Kulak bugün elime geçti hemen ustaya götürdüm. Klima ve dinamo kayışınıda almıştım üçünü beraber yaklaşık 20 dakikada taktırttım. İşçilik 30 tl, kulak 130, kayışlar 35 tl toplam 195 liraya mal oldu bugunki mazda bakımı. Yalnız titreşimler tam olarak sönümlenmedi yinede ama eskiye göre iyi oldu
Bu eski
21%2B02%2B2015%2B-%2B1

Buda yeni
21%2B02%2B2015%2B-%2B3

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Geçmiş olsun. Kulak birebir aynısı mı? neden soruyorum? çünkü 323 1.8 1.5 626 2.0 bu araçların kulakları çok yakın birbirine mesela benimkine yanlışlıkla 1.5 in kulağı takıldı çapı biraz daha ufak titreşim gitmemişti.
Birde bu yan sanayi kulaklar orijinali kadar titreşimi sönümlemiyor.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
benim motor kulakları da orijinal değil, vibrasyon oluyor
herterde fuat usta akisin biri de sıkıntılı demişti, gaza bastığında aracı sallar demişti, o sıkıntı da var aynen

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Şase numarasına göre getirttim gelince de kiyasladım yan yana ölçüler kaynak yerleri birebir aynı. Sönümlemede problem olacağını sanmam zira tırnağımla kontrol ettim yumuşak bir malzeme kullanmışlar. Diğer kulaklar da yıpranmış sanırım. Motor rölantide titreşimli çalışıyor aslında. 900 devire ayarlandı şu anda daha az titriyor.
İlk aldığım zaman usta havasını fazla açmışlar deyip tornavida ile bir yerleri yarım tur kadar çevirmiş sonrasında rölanti titreşimi azalmıştı. Sanırım kelebek ayarı yada subaplarda bir ayar gerekiyor.

sislivadi54

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
benim 626 nında arkadaki motor kulagı kopuk.herhangi bi sorun yapmıyor ama zamanla digerlerinide bozacagını düşündügüm için degiştirmeyi düşünüyorum.arkadaki kulak oldugu için zor gibi görünüyor.tahminim emiş manifoldu falan sökülmesi gerekecek.çok dar bi bölgede oldugu için zahmetli bir iş.biraz rahat yerde olsa ben onu yarım saatte degişirim kendim ama.neyse bi havalar açsında ben o işe bi soyunayım.yavaş yavaş hallederim.ama önce motor kulagının yenisini alıp müsait zamanda tamir edeyim onu.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
benim 626 nında arkadaki motor kulagı kopuk.herhangi bi sorun yapmıyor ama zamanla digerlerinide bozacagını düşündügüm için degiştirmeyi düşünüyorum.arkadaki kulak oldugu için zor gibi görünüyor.tahminim emiş manifoldu falan sökülmesi gerekecek.çok dar bi bölgede oldugu için zahmetli bir iş.biraz rahat yerde olsa ben onu yarım saatte degişirim kendim ama.neyse bi havalar açsında ben o işe bi soyunayım.yavaş yavaş hallederim.ama önce motor kulagının yenisini alıp müsait zamanda tamir edeyim onu.
Eğer benim aracıma benzer durumdaysa hiç bulaşmayın lifte kalkması gerekiyor arka kulak çok dar bir bölgede. Mafsal 3 tane uzatma t kol boru biraz sabır ile manifolt sökülmeden yapılıyor.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Konuyla ilgili merak ettiğim şeyler dolayısıyla hortlatiyorum :)
Bu motor kulağı titreşiminin tam olarak nasıl olduğunu tarif eder misiniz? Sanıyorum benim arabada sağ takoz değişmiş yan sanayisi ile. Ama yine de hatri sayılır bir vibrasyon var. Acaba digerlerini de degistirmek mi gerekli? Servis dışında orjinal motor takozu temin edemez miyiz? Ya da yan sanayisinin kalitelisi yok mu bu meretin?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konuyla ilgili merak ettiğim şeyler dolayısıyla hortlatiyorum :)
Bu motor kulağı titreşiminin tam olarak nasıl olduğunu tarif eder misiniz? Sanıyorum benim arabada sağ takoz değişmiş yan sanayisi ile. Ama yine de hatri sayılır bir vibrasyon var. Acaba digerlerini de degistirmek mi gerekli? Servis dışında orjinal motor takozu temin edemez miyiz? Ya da yan sanayisinin kalitelisi yok mu bu meretin?
Arkadaşın Renosunda hissetmiştim sağ önde otururken, ayağımı sol tarafta bulunan orta konsola dayadığımda resmen titreşimli telefon gibi ayağıma titreşim vermişti, motor kulağında sorun var dediğimde; orijinal alamadım ki; yeni değişti ama farkı yok demişti...

Yani; hafif vibrasyon yapıyor kaportaya, özellikle vites geçişlerinde daha fazla hissediliyor.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Bende de ayni durum söz konusu. Hemen her devirde titreşim var ama bazi devirlerde tabiri caizse bazi plastik aksamlardan zangır zangır trim sesi geliyor. Bazilarini yok ettim ama titreşimin kaynagini ortadan kaldirirsak bu trim sesleri de kesilir bence. Ama 600 lirayi edecek bir parca da değil, öpülmek istemiyorum açıkçası. Tüm takozlar plastikler o kadar olsa tamam da.. Neyse :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Takozlar yakın zamanda degisti ise bir süre sonra yumuşayıp titreşimler azalabilir. Eger bir süre sora mevcut durum devam ederse baska yerleri kontrol etmek lazım. Teşhis yine takozlara konuluyorsa orjinal almaktan başka çare yok gibi çünkü piyasada tek tip yan sanayi var, her parcacıda aynı urun var sadece fiyatları farklı...

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Arkadaşlar Merhaba
Benim mazdanın sağ motor kulağı aldığımdan beri sıkıntılıydı. Şu sıralar daha çok titreşim olmaya başladı arabada. Kulağı değiştireceğim bugünde siparişini verdim.
Size sorum sağdaki kulağı değiştirmek için özellikle usta aramam gerekir mi ? yoksa daha önce ön amortisörü değiştirttiğim elemana götüreceğim.
Kulak sökülürken motor üstten askıya yada alttan krikoya alınma gibi durumlar oluyor mu ?
[member=66]Adem Usta[/member] ve daha önceden tecrübeli arkadaşlardan fikir bekliyorum.
93 model mazda da ben de değiştirmiştim, basit bir şey, ustam motorun altına takoz koyarak hafif kaldırıp değiştirmişti, hatta motoru askıya alabiliyorsan kendin bile değiştirebilirsin, oldukça bast bir şey.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Çok tesekkur ederim yardimlariniz için. Bu forum gercekten bir başka :) benim de yaptığım basit birkac işlem var. Firsat bulunca payasirim insallah

Peki kapi fitillerini yumuşatmak için silikon spreyi, vazelin v.s. kullananlar var. Bu takozu da aynı sekilde yumuşayabilir miyiz?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Peki kapi fitillerini yumuşatmak için silikon spreyi, vazelin v.s. kullananlar var. Bu takozu da aynı sekilde yumuşayabilir miyiz?

Takozlar kapı fitillerine göre daha sert yapıdalar. Ben sprey veya vazelinin pek işe yarayacağını sanmıyorum ama takozlara ulaşabilirseniz denemekte fayda olabilir. Tek bildiğim servisteki takozların kauçuk oranı daha fazla olduğu için daha yumuşak oluyormuş :)

Üst Alt