Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 626 GE (1991-97) İnceleme Videosu

Konu, 'Mazda 626 GE (1991-1997)' kısmında hakan_emre tarafından paylaşıldı.

1. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe

Amatörce bir video oldu ama umarım faydalı olur. Amacım bu kasadan veya 626 almak isteyenlerin araç hakkında ön fikir sahibi olmaları ve bu kasayı kullananların eksik bilgilerini tamamlamaktır.

Videoda anlatmayı unuttuğum bazı şeyler oldu, onlarıda tecrübe ettiğim kadarıyla buraya yazarak bilgilendirme yapmış olayım.

1. YAKIT: Sevgiler dostlar bu araçların yakıtı uzun yolda 100 km 8 LT LPG civarıdır. Şehir içi ise 12 LT LPG civarında sarfiyatı vardır. Benzinde bu değerler 1 LT daha düşer. Yani bu oranlarla güncel LPG fiyatından hesaplarsak (2.40 TL/LT) uzun yolda 18-19 kuruş, şehir içi 28-29 kuruş yakmaktadır. LPG 2.00 TL den satılan yerden alınırsa rakamlar 2-3 kuruş daha düşer.

2. ALT TAKIM : Ben 18 aydır 626 kullanıyorum. Ön takımdan şikayetim olmadı ama kullacıların ön takım parçaya ihtiyaç duyduklarını daha çok görüyorum.
    Ön takım parçaları pahalı değildir, nette çok rahat bulunabilir.

3. KAPI FİTİLLERİ : Malum bu araçlar 20-22 yıllık bir araç olduğu ve bazı kauçuk/lastik parçaların artık ömrünü tamamladığından dolayı ses/su alma gibi durumlar olduğunu görüyoruz. Bunların en başında kapı fitilleri geliyor.
    Bu fitiilerin şaside olanı piyasada takım olarak 250-300 liraya alınabiliyor ama kapılarda olan fitiller piyasada bulunmuyor. Tek temin yeri yetkili servisler. 4 kapı için takım fiyatı da 800 TL civarındadır.

Herkese keyifli direksiyonlar...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Ekim 2015
  2. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Bu sabah izledim Hakan güzel olmuş beğendim,çekim başarılı anlatım gayet açıklayıcıydı.
    Aracın orjinal parçaları servisler de pahalı olduğu doğrudur ki sen de 2 -3 kez bunu tekrarladın ama şu da var ki keşke imkanlar dahilinde hep orjinal parça kullanılabilse ki 1 ya da 2 senede bir o parçayı tekrar tekrar değiştirmek yerine ne zaman değişildiği unutulsa..

domestos ve hakan_emre bunu beğendi.
  3. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Aracın dezavantajını belirtmek istedim abi, alacak kişiler bunu bilsin daha sonra hayal kırıklarına uğramasın. Biz parca durumunu biliyoruz ama bilmeden Mazda sahibi olanlar gördüm haliylede parçası bulunmuyor, pahalıymış diye üzülüyorlar.

Mazdaları; Doğan, Şahin, Broadway, Clio, Albea vs gibi görmeyenler parçasını kolayca ve uyguna bulabiliyorlar.

Birde abi bu tip eski araçlara orjinal parça kullansak forumda bakım-onarım konuları olmazdı galiba :D

domestos ve hagakure bunu beğendi.
  4. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Hakan teşekkürler emeğin için, çok güzel ve açıklayıcı olmuş, sayende bir çok kişi birinci ağızdan bu kasa hakkında bilgi sahibi olacak, çok beğendim.

hakan_emre bunu beğendi.
  5. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bu yaştaki her aracın orijinal parçası pahalı olur... Bulabilmek önemli olan...

Hakan ellerine sağlık tek kişi ve amatörce ancak bu kadar güzel olurdu... Olmuş.

:)

hakan_emre bunu beğendi.
  6. mcmelankolia

mcmelankolia Aktif

Araç Markası:
    1997/626
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan
    Eline Ağzına Sağlık Hakan..Allah Kaza Bela Vermesin..Benim Guzuda Swing Yok..:(

7. Güven

Güven Katılımcı

Araç Markası:
    2012 - Mazda 3 A/T
    Araç Renk ve Tip:
    Lacivert - Sedan
    Bence güzel bir video olmuş emeğin yeter.
    Bende esli 323 ümü çekmek istemiştim ama tembellikten erteledim sonra araba satıldı.

Bu işler vakit ve emek olayı. Ama vaktin varsa hocam, müsait bir zamanda kamerayı başkası tutsa ve aradaki zaman atlamaları çekilmeyip videonun akışı hızlandırılsa süper olabilir :)

Bide hocam parça pahalı diyip insanları korkutucaksın, aslında orda biraz eş değerleriyle kıyaslamak iyi olabilir :)

domestos bunu beğendi.
  8. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Vaktim kısıtlıydı bu kadar oldu. Birde dediğiniz gibi kamerayı tutan biri olsa daha iyi olurdu :)

Orjinal parçaların pahalı olduğunu belirtmek istemiştim aslında ama yan sanayi parçalarının uygun fiyatlı olduğunu da söylemeyi unutmuşum :(

domestos, Güven ve hagakure bunu beğendi.
  9. yakup

yakup Aktif

Araç Markası:
    2000 - Mazda 323 GT
    Araç Renk ve Tip:
    Bej - HB
    Eline sağlık hakan ;)

10. Ilgaz-p

Ilgaz-p Sessiz

çok güzel bir video olmuş elinize sağlık

hakan_emre ve domestos bunu beğendi.
  11. Adem Usta

Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis Usta

arabasını seven mazdasına gönül veren hakan kardeşim paylaşım için ayrıca tşk kardeşim güzel gayet aydınlatıcı olmuş bu kasa araç almak isteyenler için gayet faydalı bir video emegine saglık ...

Oğuzhan ve domestos bunu beğendi.
  12. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Sağolasın ustam. Bildiğinimizi dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık, bu kasadan alacaklara belki faydası olur diye.

Saygılar, sevgiler

domestos ve Adem Usta bunu beğendi.
  13. serhat

serhat Katılımcı

çok faydalı ve gerekli bir çalışma olmuş eline sağlık.

hakan_emre bunu beğendi.
  14. süleyman46

süleyman46 Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 626 - 2001
    Düşünce çok guzel ve faydalı. Sıfır arabalrdan daha çok 2.el araçların tanıtımı olmali bence. Videoyu ceken ve katkisi bulunan herkesten Allah razı olsun :)

Benim cok hassas oldugum konu ses izolasyonu. Kapi fitillerinin aracın yaşına göre iyi durumda olduğunu varsayarak ses izolasyonunu degerlendirebilir miyiz ?

Bu konuda ve diğer ve konularda genel olarak GE ile GF kasalarini karşılaştırırsak cok daha fikir verici olabilir. Bu gidişle bana 626 aldiracaksiniz ama hangisi denk gelirse :D

Rabbim kazadan beladan korusun hepimizi :)

domestos, ezmocesteri ve hakan_emre bunu beğendi.
  15. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Motor teknolojisi olarak ele alırsak ilk kasa 626'yı tavsiye etmem, orta (tombak) ve son kasa 626'lar günümüz şartlarında seni tatmin eder fakat temizini ve kurcalanmamışını bulman şartıyla...

Yalıtım ve ses olayı kullanmış olduğun araçtan çok kötü değildir, hatta (bence) daha iyidir ama yılların vermiş olduğu plastik ve metal yorgunluğu bu iyiliği ispat etmesinin önüne geçmektedir... Motorun çalışıp çalışmadığını oturduğun yerde anlamak için çoğu zaman devir saatine bakmışımdır... Fakat; yüksek hızlarda, her japon gibi içeriye ses alır... Zamana yenik düşen kapı ve pencere fitilleri rüzgar sesini kulaklarına iletmede yardımcı olur... :D

Forumda ilgili bölümlerde ve Kütüphane bölümünde bolca aydınlatıcı konu ve tecrübe mevcut... :) Hakkında hayırlısı...

ezmocesteri, süleyman46 ve hakan_emre bunu beğendi.
  16. süleyman46

süleyman46 Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 626 - 2001
    Ustadim araştırmadan hemen aklima geleni yazdim, kusurum varsa affola.

Ayrıca ben o havalandirmalarin sağa sola dönmesini ilk defa görüyorum, harika bir özellik. Eski arabalarda masraftan kacilmazken yeni arabalarda tam tersi olmasi beni ciddi düşündürüyor. Temizinden bir 626 kısmet olursa, kacirmamak lazim bence :)

hakan_emre bunu beğendi.
  17. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Kusur hata vs. Söz konusu değil... Hâddimizden fazla dolu bi platform oluşturduk çok şükür... :)

Sağa sola dönmesine swing özelliği denilmekte ve çoğu araçta bu gün bile yok maalesef. Özellikle klima kullanımında çok işe yarıyor.

hakan_emre ve süleyman46 bunu beğendi.
  18. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Böyle güzel bir özellik (swing) neden kullanılmaz günümüzde çok ilginç.

19. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    93 323'ün silecek kolundaki zaman ayarının benim aracımda olmaması gibi :)

ezmocesteri, hakan_emre ve domestos bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş