Mazda 626 GE (1991-97) İnceleme Videosu

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME

Amatörce bir video oldu ama umarım faydalı olur. Amacım bu kasadan veya 626 almak isteyenlerin araç hakkında ön fikir sahibi olmaları ve bu kasayı kullananların eksik bilgilerini tamamlamaktır.

Videoda anlatmayı unuttuğum bazı şeyler oldu, onlarıda tecrübe ettiğim kadarıyla buraya yazarak bilgilendirme yapmış olayım.

1. YAKIT: Sevgiler dostlar bu araçların yakıtı uzun yolda 100 km 8 LT LPG civarıdır. Şehir içi ise 12 LT LPG civarında sarfiyatı vardır. Benzinde bu değerler 1 LT daha düşer. Yani bu oranlarla güncel LPG fiyatından hesaplarsak (2.40 TL/LT) uzun yolda 18-19 kuruş, şehir içi 28-29 kuruş yakmaktadır. LPG 2.00 TL den satılan yerden alınırsa rakamlar 2-3 kuruş daha düşer.

2. ALT TAKIM : Ben 18 aydır 626 kullanıyorum. Ön takımdan şikayetim olmadı ama kullacıların ön takım parçaya ihtiyaç duyduklarını daha çok görüyorum.
Ön takım parçaları pahalı değildir, nette çok rahat bulunabilir.

3. KAPI FİTİLLERİ : Malum bu araçlar 20-22 yıllık bir araç olduğu ve bazı kauçuk/lastik parçaların artık ömrünü tamamladığından dolayı ses/su alma gibi durumlar olduğunu görüyoruz. Bunların en başında kapı fitilleri geliyor.
Bu fitiilerin şaside olanı piyasada takım olarak 250-300 liraya alınabiliyor ama kapılarda olan fitiller piyasada bulunmuyor. Tek temin yeri yetkili servisler. 4 kapı için takım fiyatı da 800 TL civarındadır.

Herkese keyifli direksiyonlar...

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Bu sabah izledim Hakan güzel olmuş beğendim,çekim başarılı anlatım gayet açıklayıcıydı.
Aracın orjinal parçaları servisler de pahalı olduğu doğrudur ki sen de 2 -3 kez bunu tekrarladın ama şu da var ki keşke imkanlar dahilinde hep orjinal parça kullanılabilse ki 1 ya da 2 senede bir o parçayı tekrar tekrar değiştirmek yerine ne zaman değişildiği unutulsa..

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu sabah izledim Hakan güzel olmuş beğendim,çekim başarılı anlatım gayet açıklayıcıydı.
Aracın orjinal parçaları servisler de pahalı olduğu doğrudur ki sen de 2 -3 kez bunu tekrarladın ama şu da var ki keşke imkanlar dahilinde hep orjinal parça kullanılabilse ki 1 ya da 2 senede bir o parçayı tekrar tekrar değiştirmek yerine ne zaman değişildiği unutulsa..
Aracın dezavantajını belirtmek istedim abi, alacak kişiler bunu bilsin daha sonra hayal kırıklarına uğramasın. Biz parca durumunu biliyoruz ama bilmeden Mazda sahibi olanlar gördüm haliylede parçası bulunmuyor, pahalıymış diye üzülüyorlar.

Mazdaları; Doğan, Şahin, Broadway, Clio, Albea vs gibi görmeyenler parçasını kolayca ve uyguna bulabiliyorlar.

Birde abi bu tip eski araçlara orjinal parça kullansak forumda bakım-onarım konuları olmazdı galiba :D

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hakan teşekkürler emeğin için, çok güzel ve açıklayıcı olmuş, sayende bir çok kişi birinci ağızdan bu kasa hakkında bilgi sahibi olacak, çok beğendim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu yaştaki her aracın orijinal parçası pahalı olur... Bulabilmek önemli olan...

Hakan ellerine sağlık tek kişi ve amatörce ancak bu kadar güzel olurdu... Olmuş.

:)

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bence güzel bir video olmuş emeğin yeter.
Bende esli 323 ümü çekmek istemiştim ama tembellikten erteledim sonra araba satıldı.

Bu işler vakit ve emek olayı. Ama vaktin varsa hocam, müsait bir zamanda kamerayı başkası tutsa ve aradaki zaman atlamaları çekilmeyip videonun akışı hızlandırılsa süper olabilir :)

Bide hocam parça pahalı diyip insanları korkutucaksın, aslında orda biraz eş değerleriyle kıyaslamak iyi olabilir :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bence güzel bir video olmuş emeğin yeter.
Bende esli 323 ümü çekmek istemiştim ama tembellikten erteledim sonra araba satıldı.

Bu işler vakit ve emek olayı. Ama vaktin varsa hocam, müsait bir zamanda kamerayı başkası tutsa ve aradaki zaman atlamaları çekilmeyip videonun akışı hızlandırılsa süper olabilir :)

Bide hocam parça pahalı diyip insanları korkutucaksın, aslında orda biraz eş değerleriyle kıyaslamak iyi olabilir :)
Vaktim kısıtlıydı bu kadar oldu. Birde dediğiniz gibi kamerayı tutan biri olsa daha iyi olurdu :)

Orjinal parçaların pahalı olduğunu belirtmek istemiştim aslında ama yan sanayi parçalarının uygun fiyatlı olduğunu da söylemeyi unutmuşum :(

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
arabasını seven mazdasına gönül veren hakan kardeşim paylaşım için ayrıca tşk kardeşim güzel gayet aydınlatıcı olmuş bu kasa araç almak isteyenler için gayet faydalı bir video emegine saglık ...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
arabasını seven mazdasına gönül veren hakan kardeşim paylaşım için ayrıca tşk kardeşim güzel gayet aydınlatıcı olmuş bu kasa araç almak isteyenler için gayet faydalı bir video emegine saglık ...
Sağolasın ustam. Bildiğinimizi dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık, bu kasadan alacaklara belki faydası olur diye.

Saygılar, sevgiler

serhat

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
çok faydalı ve gerekli bir çalışma olmuş eline sağlık.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Düşünce çok guzel ve faydalı. Sıfır arabalrdan daha çok 2.el araçların tanıtımı olmali bence. Videoyu ceken ve katkisi bulunan herkesten Allah razı olsun :)

Benim cok hassas oldugum konu ses izolasyonu. Kapi fitillerinin aracın yaşına göre iyi durumda olduğunu varsayarak ses izolasyonunu degerlendirebilir miyiz ?

Bu konuda ve diğer ve konularda genel olarak GE ile GF kasalarini karşılaştırırsak cok daha fikir verici olabilir. Bu gidişle bana 626 aldiracaksiniz ama hangisi denk gelirse :D

Rabbim kazadan beladan korusun hepimizi :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Düşünce çok guzel ve faydalı. Sıfır arabalrdan daha çok 2.el araçların tanıtımı olmali bence. Videoyu ceken ve katkisi bulunan herkesten Allah razı olsun :)

Benim cok hassas oldugum konu ses izolasyonu. Kapi fitillerinin aracın yaşına göre iyi durumda olduğunu varsayarak ses izolasyonunu degerlendirebilir miyiz ?

Bu konuda ve diğer ve konularda genel olarak GE ile GF kasalarini karşılaştırırsak cok daha fikir verici olabilir. Bu gidişle bana 626 aldiracaksiniz ama hangisi denk gelirse :D

Rabbim kazadan beladan korusun hepimizi :)

Motor teknolojisi olarak ele alırsak ilk kasa 626'yı tavsiye etmem, orta (tombak) ve son kasa 626'lar günümüz şartlarında seni tatmin eder fakat temizini ve kurcalanmamışını bulman şartıyla...

Yalıtım ve ses olayı kullanmış olduğun araçtan çok kötü değildir, hatta (bence) daha iyidir ama yılların vermiş olduğu plastik ve metal yorgunluğu bu iyiliği ispat etmesinin önüne geçmektedir... Motorun çalışıp çalışmadığını oturduğun yerde anlamak için çoğu zaman devir saatine bakmışımdır... Fakat; yüksek hızlarda, her japon gibi içeriye ses alır... Zamana yenik düşen kapı ve pencere fitilleri rüzgar sesini kulaklarına iletmede yardımcı olur... :D

Forumda ilgili bölümlerde ve Kütüphane bölümünde bolca aydınlatıcı konu ve tecrübe mevcut... :) Hakkında hayırlısı...

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Ustadim araştırmadan hemen aklima geleni yazdim, kusurum varsa affola.

Ayrıca ben o havalandirmalarin sağa sola dönmesini ilk defa görüyorum, harika bir özellik. Eski arabalarda masraftan kacilmazken yeni arabalarda tam tersi olmasi beni ciddi düşündürüyor. Temizinden bir 626 kısmet olursa, kacirmamak lazim bence :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kusur hata vs. Söz konusu değil... Hâddimizden fazla dolu bi platform oluşturduk çok şükür... :)

Sağa sola dönmesine swing özelliği denilmekte ve çoğu araçta bu gün bile yok maalesef. Özellikle klima kullanımında çok işe yarıyor.

Cotul

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Petrol Mavi
Selamun aleyküm konuyu hortlatıyorum ;) cümleten hayırlı akşamlar bildiğiniz üzere herkes gibi araç almaya niyetlendim sanayide birkaç abimin tavsiyesiyle 92-97 model 626 arayışına başladım kendilerindede 4 adet 626 var velhasıl araçları yakından incelene hatta uzun uzun test sürümlerinden sonra tamam bu arabadan alıyorum :) alıyorum almasına ama o araçların temizliğindr nerden bulacağım nasıl yapacağım hep soru işareti var kafamda ustadan yana sıkıntı yok ama arabanın temizini bulmak ne zor işmiş arkadaş :) neyse oturdum pcnin başına yaktım sigaramı youtubede mazda 626 tanıtımıyla alakakı bi video açtım sanırım hakan abi çekmiş videoyu kendisini tanımıyorum samimiyetimden ötürü yazıyorum buraya sanırım uygun yerdeyim ;) videodaki aracı gördükten sonra sedan almayacağım diyen ben deli gibi petrol mavisi 94 üstü sedan 626 arayışıyla beraber istanbulda bulduğum gördüğüm anda motoru isterse bitik olsun ben bu aracı aldım diyerek ustalarımla beraber düştük İstanbul yolarına noterin kapanmasına 10 dk kalası arabanın başına gelip birimiz gaz vererek birimiz egzoza bakarak birimiz iç aksamı kontrol ederek 5dk içinde aracı inceleyip hayırlı olsun dedik aldık geldik çok şükür :) iyiki sedan almışım iyiki bu videoyu izlemişim iyikide bu rengi seçmişim ve iyiki buna vesile olmuşsun hakan abi :) vesile olmakta yapmak gibidir :) allahın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun hayırlı geceler ;)

Üst Alt