Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 626 GE (1991-97) İlk Harekette Gelen Ses

Konu, 'Yürüyen Aksam - Süspansiyon' kısmında hakan_emre tarafından paylaşıldı.

1. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    http://www.youtube.com/watch?v=oUzCyc7Swrs

Başlıkta yazıldığı gibi guzunun ilk hareketinde "tuk" diye bir ses geliyor. Bu ses 1. Vitesle kalkarken veya çok yavaş hızda 1 yerine 2. Vitesle kalkarkende yapıyor. 20-30 km'den sonraki hızlarda vites değişimlerinde bi anormallik ve ses yok.

Sesin kaynağı alt motor takozu olduğunu düşünüyorum. Farklı fikri olan varmı ? :)

2. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Alt motor takozuna aynı zamanda şanzıman takozudamı deniyor?

3. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Mantıklı bir tespit bence de, fakat işin ustaları bu konuda hangi teşhiste bulunuyor önemli olan bu bizce...

Bu konuda bilgim yok maalesef...

4. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Bu arabaların ustası biziz abi :D

Güvendiğim ustalar amortisör dedi ama taktığım amortisörlerde KYB, ucuz bi amortisör değil

Güvenmediğim usta ise motor takozu dedi oda emin olmayarak

Benzer durum başına gelmiş olanların tespiti ise hep motor takozu....

domestos bunu beğendi.
  5. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Şöyle bir mantık yürüteyim o zaman, madem ustalık bize kadar gelmiş, yardırayım bari... :D :D

Motor takozu veya amortisör olduğunu anlamak "usta" olduktan sonra kolay bence ama neyse oraya girmeyelim... Motor takozu olsa, diğer viteslerde de aynı sesi yapması gerekmez mi? Neticede diğer viteslerde de motora yüklenme var, eğer sebep takoz diyeceksek şanzıman takozu diyebiliriz, çünki en güçlü vites birinci vites ve ilk yüklendiği yer şanzıman...

Değil mi?

hakan_emre bunu beğendi.
  6. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Bende usta olarak şöyle diyim;

Amortisör olsa çukurlarda, tümseklerde ses yapardı.

Benim gördüğüm motorda 3 tane takoz var. Sağda solda ve altta. Ve yine gördüğüm kadarıyla benim takozlarda aşınma var ama çok değil gibi ama içten falan yırtık varmı sökmeden belli olmuyor galiba.

Bende alt motor takozu diyorum ve @jakopar a sipariş geçiyorum :)

Bütün takozları isteyip hangisinde sorun yoksa onları geri gönderecem. Nasıl fikir :D

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
  7. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Sağ sol ön arka şeklinde 4 tane var. Ben bir tanesinden şüphelenmiştim bi baktım 3 ünü değiştirmişim :) kanala çekeceksin yarım debriyajla küt küt vurduracaksın alttan biri gözlemleyecek.

hakan_emre bunu beğendi.
  8. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Tayvan, Kore, Çin artık piyasada en çok hangisinden varsa alsak nasıl olur Oğuzhan? Malum servisteki takoz fiyatları çok pahalı. Servisteki 1 takozun fiyatı yan sanayi 4 takozdan daha pahalı

9. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Esasında doğru olanı hepsini aynı anda değiştirmek...

Yan sanayi ürünün de iyisini almak gerek yoksa titreşimi her zaman hissedersin ki; hiç hoş bir şey değil...

hakan_emre bunu beğendi.
  10. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Evet takozlarımızın orijinali pahalı. Kore veya Tayvan malı alabilirsin ben kore almıştım sanırım. En pahalısı triger tarafında kalandır.

hakan_emre bunu beğendi.
  11. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Ama diğer viteslerdeki güç aktarımı ile 1. vitesin aktarım gücü aynı değil abi, en çok bir de etkiler.

domestos ve hakan_emre bunu beğendi.
  12. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Evet bir C.tesimizi daha sanayide yedik :)

Neden bilmiyorum ama zaman nasıl geçtiğini anlamıyorum sanayide.
    Arap ustaların arapça, İngilizce, kürtçe ile karışık olan Türkçe'leri ile sohbet etmek zor olsada anlaşıyoruz :)

Dükkânlarına gelen Türkiye'de olmayan japon ve Kore araç modellerini incelemekte bana büyük zevk veriyor, hatta işi biten araçları deneme amaçlı bi tur alıyorum :)

Gelelim malum sıkıntımıza; Arap ustalar her ne kadar sorunun takozlardan olmadığını bana söylesede; forum ve sosyal medya gruplarındaki yorumlar beni takoz değişimine yönlendirdi. 4 adet takoz sipariş ettim ve bugün öğlen teslim alıp sanayi yoluna düştüm.

Ustalar takozları değişmeden aracın altına tekrar yatıp; motorun tam altında kalan bi takozu sökerek bu takozun sıkıntılı olduğu ve sesi bunun yaptığını söyledi

Kauçuk kısmı çatlamış ve çok fazla esniyor. Ne takozu olduğu ustalardan anlayamadım ama şanzımanla alakalı bir takoz diye anladım. Urfada aradım ama bulamadım.
    İstanbuldaki parçacımda varmış (35 TL) ama ne fayda. Neyse mecbur aynı takozu takmak zorunda kaldık.

Ustalar aracın altına yatmışken somunları kontrol ettiler ve bazı sonunların laçkalaşmış olduğunu tespit ettiler. Tornacı yardımı ile uygun yeni somunlar eskileri ile değişti.

Ustalar takozların sorunlu olmadığı ısrarla söyleleselerde ben 21 ay önce triger değişimi yaparken sağ motor takozun içten yırtık olduğunu tesadüfen görmüştüm. Ustanın deposunda olamadığı için ve bariz bi sıkıntı yaratmadığı için yırtık takozu geri taktık. Bu sebeple ben yeni aldığım takozu taktırdım.
    Sonuç; guzunun marş sesi daha sportif ve sesiz oldu.

İçten yırtık olduğu görülüyor. Sanırım orjinal takoz, çünkü şekli aldığım yan sanayiden farklı. Eger hiç değişmediyse 24 senelik takoz

Sonra ön alt tarafta görülen takozun hafif deformeli olduğu gördüm ve bunuda değiştirelim dedim.

Bu işlemler ve bu takozlar değiştikten sonra test sürüşü yaptık malum "tuk" sesi yüzde 70 azaldı. Eğer malum sese konsantre olunmazsa duymakta zor oluyor.

Şimdi gelelim kalan yüzde 30 luk sese: Ben o kadar uğraştım elimden gelen bu, birazda Mustafa abi @incirinaltı uğraşsın yada bana 1-2 cumartesi daha müsaade etsin :D

Malum sesin sürüş konforuna etkisi yok ama psikolojik olarak rahatsız oluyorum :)

Yukarda anlattığım gibi 4 tane takoz aldım ama ustalara zorla 2 tanesini değiştirebildim.
    Şimdi mikrofon @MutluTEKİR @emytoget ve @Oğuzhan ustada :)

Aşağıdaki resimde görülen şanzman takozu ve arka motor takozuda değişse nee olur? :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
    incirinaltı ve domestos bunu beğendi.
  13. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Benim şahsi fikrim;

Hazır almışken 4 takozu da değiştirirdim... :)

incirinaltı ve hakan_emre bunu beğendi.
  14. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Başka ustalar değişmek için can atar ben bu araplara değistirtemedim sanki bedava yapacak. Gerci bugun yapılan işe para vermedim, ATM bozulmuş canın sağolsun vermesende olur dediler :)
    Birde akşam olduğu için yeni işe başlamak istemediler abi

domestos bunu beğendi.
  15. mcmelankolia

mcmelankolia Aktif

Araç Markası:
    1997/626
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan
    Yeni Sahibi Güle Güle Kullanır İnşallah..

16. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    İnşallah abi, çok emeğim var. Yeni sahibide güzel saklar ve ufak eksikleri yaparsa piyasada nadir kalan 92 guzulardan olur :)

17. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Hakan hayırlı olsun, bence de madem almışsın bütün takozları değiş, o esnek olan ustanın söküp taktığı parçayı yenilersen tertemiz olacak o zaman

incirinaltı, hakan_emre ve domestos bunu beğendi.
  18. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Ben de böyle düşünüyorum abi. Hayırlı olsun buarada :)

19. incirinaltı

incirinaltı Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda3 Powersense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Ufak eksikleri derken :D

20. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Oluşabilecek ufak tefek şeyleri es geçmeden yaptırırsa demek istemiştir diye tahmin ediyorum, en azından ben öyle anladım... :D

Sayfayı Paylaş