Mazda 626 GE (1991-97) İlk Harekette Gelen Ses

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
http://www.youtube.com/watch?v=oUzCyc7Swrs

Başlıkta yazıldığı gibi guzunun ilk hareketinde "tuk" diye bir ses geliyor. Bu ses 1. Vitesle kalkarken veya çok yavaş hızda 1 yerine 2. Vitesle kalkarkende yapıyor. 20-30 km'den sonraki hızlarda vites değişimlerinde bi anormallik ve ses yok.

Sesin kaynağı alt motor takozu olduğunu düşünüyorum. Farklı fikri olan varmı ? :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Alt motor takozuna aynı zamanda şanzıman takozudamı deniyor?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Mantıklı bir tespit bence de, fakat işin ustaları bu konuda hangi teşhiste bulunuyor önemli olan bu bizce...

Bu arabaların ustası biziz abi :D

Güvendiğim ustalar amortisör dedi ama taktığım amortisörlerde KYB, ucuz bi amortisör değil

Güvenmediğim usta ise motor takozu dedi oda emin olmayarak

Benzer durum başına gelmiş olanların tespiti ise hep motor takozu....

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu arabaların ustası biziz abi :D

Güvendiğim ustalar amortisör dedi ama taktığım amortisörlerde KYB, ucuz bi amortisör değil

Güvenmediğim usta ise motor takozu dedi oda emin olmayarak

Benzer durum başına gelmiş olanların tespiti ise hep motor takozu....

Şöyle bir mantık yürüteyim o zaman, madem ustalık bize kadar gelmiş, yardırayım bari... :D :D

Motor takozu veya amortisör olduğunu anlamak "usta" olduktan sonra kolay bence ama neyse oraya girmeyelim... Motor takozu olsa, diğer viteslerde de aynı sesi yapması gerekmez mi? Neticede diğer viteslerde de motora yüklenme var, eğer sebep takoz diyeceksek şanzıman takozu diyebiliriz, çünki en güçlü vites birinci vites ve ilk yüklendiği yer şanzıman...

Değil mi?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Şöyle bir mantık yürüteyim o zaman, madem ustalık bize kadar gelmiş, yardırayım bari... :D :D

Motor takozu veya amortisör olduğunu anlamak "usta" olduktan sonra kolay bence ama neyse oraya girmeyelim... Motor takozu olsa, diğer viteslerde de aynı sesi yapması gerekmez mi? Neticede diğer viteslerde de motora yüklenme var, eğer sebep takoz diyeceksek şanzıman takozu diyebiliriz, çünki en güçlü vites birinci vites ve ilk yüklendiği yer şanzıman...

Değil mi?
Bende usta olarak şöyle diyim;

Amortisör olsa çukurlarda, tümseklerde ses yapardı.

Benim gördüğüm motorda 3 tane takoz var. Sağda solda ve altta. Ve yine gördüğüm kadarıyla benim takozlarda aşınma var ama çok değil gibi ama içten falan yırtık varmı sökmeden belli olmuyor galiba.

Bende alt motor takozu diyorum ve @jakopar a sipariş geçiyorum :)

Bütün takozları isteyip hangisinde sorun yoksa onları geri gönderecem. Nasıl fikir :D

Moderatörün son düzenlenenleri:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Sağ sol ön arka şeklinde 4 tane var. Ben bir tanesinden şüphelenmiştim bi baktım 3 ünü değiştirmişim :) kanala çekeceksin yarım debriyajla küt küt vurduracaksın alttan biri gözlemleyecek.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Sağ sol ön arka şeklinde 4 tane var. Ben bir tanesinden şüphelenmiştim bi baktım 3 ünü değiştirmişim :) kanala çekeceksin yarım debriyajla küt küt vurduracaksın alttan biri gözlemleyecek.
Tayvan, Kore, Çin artık piyasada en çok hangisinden varsa alsak nasıl olur Oğuzhan? Malum servisteki takoz fiyatları çok pahalı. Servisteki 1 takozun fiyatı yan sanayi 4 takozdan daha pahalı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Esasında doğru olanı hepsini aynı anda değiştirmek...

Yan sanayi ürünün de iyisini almak gerek yoksa titreşimi her zaman hissedersin ki; hiç hoş bir şey değil...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Evet takozlarımızın orijinali pahalı. Kore veya Tayvan malı alabilirsin ben kore almıştım sanırım. En pahalısı triger tarafında kalandır.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

Değil mi?
Ama diğer viteslerdeki güç aktarımı ile 1. vitesin aktarım gücü aynı değil abi, en çok bir de etkiler.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Evet bir C.tesimizi daha sanayide yedik :)

Neden bilmiyorum ama zaman nasıl geçtiğini anlamıyorum sanayide.
Arap ustaların arapça, İngilizce, kürtçe ile karışık olan Türkçe'leri ile sohbet etmek zor olsada anlaşıyoruz :)

Dükkânlarına gelen Türkiye'de olmayan japon ve Kore araç modellerini incelemekte bana büyük zevk veriyor, hatta işi biten araçları deneme amaçlı bi tur alıyorum :)

Gelelim malum sıkıntımıza; Arap ustalar her ne kadar sorunun takozlardan olmadığını bana söylesede; forum ve sosyal medya gruplarındaki yorumlar beni takoz değişimine yönlendirdi. 4 adet takoz sipariş ettim ve bugün öğlen teslim alıp sanayi yoluna düştüm.

8240b0bfcf38183aedcb3b98f4ee3c70.jpg

Ustalar takozları değişmeden aracın altına tekrar yatıp; motorun tam altında kalan bi takozu sökerek bu takozun sıkıntılı olduğu ve sesi bunun yaptığını söyledi
18ec65452b523481ed2dccb18bc5c8f6.jpg

5af2bf6db40999393d39247ff12f5d9d.jpg

Kauçuk kısmı çatlamış ve çok fazla esniyor. Ne takozu olduğu ustalardan anlayamadım ama şanzımanla alakalı bir takoz diye anladım. Urfada aradım ama bulamadım.
İstanbuldaki parçacımda varmış (35 TL) ama ne fayda. Neyse mecbur aynı takozu takmak zorunda kaldık.

Ustalar aracın altına yatmışken somunları kontrol ettiler ve bazı sonunların laçkalaşmış olduğunu tespit ettiler. Tornacı yardımı ile uygun yeni somunlar eskileri ile değişti.

Ustalar takozların sorunlu olmadığı ısrarla söyleleselerde ben 21 ay önce triger değişimi yaparken sağ motor takozun içten yırtık olduğunu tesadüfen görmüştüm. Ustanın deposunda olamadığı için ve bariz bi sıkıntı yaratmadığı için yırtık takozu geri taktık. Bu sebeple ben yeni aldığım takozu taktırdım.
Sonuç; guzunun marş sesi daha sportif ve sesiz oldu.

5a023c3998ea15b8c4ca55d27d76691a.jpg

92f5a2e4ede90d8e73441e31acd7a7df.jpg

İçten yırtık olduğu görülüyor. Sanırım orjinal takoz, çünkü şekli aldığım yan sanayiden farklı. Eger hiç değişmediyse 24 senelik takoz

Sonra ön alt tarafta görülen takozun hafif deformeli olduğu gördüm ve bunuda değiştirelim dedim.

292464eaed2beb387c29583e55048c6c.jpg

Bu işlemler ve bu takozlar değiştikten sonra test sürüşü yaptık malum "tuk" sesi yüzde 70 azaldı. Eğer malum sese konsantre olunmazsa duymakta zor oluyor.

Şimdi gelelim kalan yüzde 30 luk sese: Ben o kadar uğraştım elimden gelen bu, birazda Mustafa abi @incirinaltı uğraşsın yada bana 1-2 cumartesi daha müsaade etsin :D

Malum sesin sürüş konforuna etkisi yok ama psikolojik olarak rahatsız oluyorum :)

Yukarda anlattığım gibi 4 tane takoz aldım ama ustalara zorla 2 tanesini değiştirebildim.
Şimdi mikrofon @MutluTEKİR @emytoget ve @Oğuzhan ustada :)

Aşağıdaki resimde görülen şanzman takozu ve arka motor takozuda değişse nee olur? :)

1f1ae2c2d009791cf6111132be38f4b6.jpg

91196861da5a4b3e4bbb803d6740687f.jpg

Moderatörün son düzenlenenleri:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Benim şahsi fikrim;

Hazır almışken 4 takozu da değiştirirdim... :)
Başka ustalar değişmek için can atar ben bu araplara değistirtemedim sanki bedava yapacak. Gerci bugun yapılan işe para vermedim, ATM bozulmuş canın sağolsun vermesende olur dediler :)
Birde akşam olduğu için yeni işe başlamak istemediler abi

Üst Alt