Mazda 626 GE (1991-97) Benzinde Boğulma

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
8.jpg

En alttaki oku takip ederek siyah plastik aksamı söküyorsun, en nihayetinde plastik aksamın bittiği yer boğaz kelebeği (yuvarlak içinde olan) ve rölanti motoru, zaten siyah plastik aksamı söktükten sonra neden boğaz kelebeği denildiğini görünce anlayacaksın. :) Oradaki kelebek şeklinde olan zımbırtıyı uçucu ve temizleyici maddelerle temizlersin gaza bastıkça kelebek açılır kapanır. Daha sonrasında geri toparlayarak montajı yaparsın ve boğaz kelebeği temizlenmiş olur.

10-15 kilometre benzinde aracı kullanırsın ve adaptasyon yapılmış olur, daha sonra rölanti düşük veya yüksek kalırsa da; rölanti motorunun üzerindeki rölanti ayar vidasından rölanti ayarını yaparsın. Ben o vidayı elli kere ustayı izlememe rağmen sonra kendim bulamadım o ayrı.

:D

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ekli dosyayı görüntüle 9549

En alttaki oku takip ederek siyah plastik aksamı söküyorsun, en nihayetinde plastik aksamın bittiği yer boğaz kelebeği (yuvarlak içinde olan) ve rölanti motoru, zaten siyah plastik aksamı söktükten sonra neden boğaz kelebeği denildiğini görünce anlayacaksın. :) Oradaki kelebek şeklinde olan zımbırtıyı uçucu ve temizleyici maddelerle temizlersin gaza bastıkça kelebek açılır kapanır. Daha sonrasında geri toparlayarak montajı yaparsın ve boğaz kelebeği temizlenmiş olur.

10-15 kilometre benzinde aracı kullanırsın ve adaptasyon yapılmış olur, daha sonra rölanti düşük veya yüksek kalırsa da; rölanti motorunun üzerindeki rölanti ayar vidasından rölanti ayarını yaparsın. Ben o vidayı elli kere ustayı izlememe rağmen sonra kendim bulamadım o ayrı.

:D
Abi bizim filtre kutusu orjinal değil o yuzden o hava fitresinin hava giriş yeri sizinkiler gibi değil her neyse ben bu akşam akış metreyi kendim temizledim rölantide gaz yeme olayi epey wpey düzeldi ama benzinde giderken atiyorum 4.vites gazi biramiyorsun devir 2000 e düşüyor gaza basiyorsun gaz yemiyor yani yiyecek ama bise kesiyo gib cumartesi günü kelebeği temizleyecegiz is yerinin kademesinde insallah düzelir birde rolanti ayari varmi arabada bize kendi kendine ayarliyo demislerdi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Zaten bütün mesele hava filtresinden sonra başlıyor... :)

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
valla abi filtre kutusuna her şey dahil 800 dediler :) dedik hiç gerek yok kalsin öyle ama bi sıkıntısı yok ya

kelebekde olmassa benzin filtresini değiştireceğiz benzin pompasini bi türlü bulamiyorum araçta : ) hava filtresinin altinda birşey var o herhalde

Moderatörün son düzenlenenleri:

Ekosawas

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz sedan
İlk çalıştırmada Benzinde gaz pedalına basınca araç stop ediyor veya çalışmıyorsa sebebi gaz kelebeği mi şimdi ? Bu sorun bende yeni olustu. Ancak araçtan bi kayış sesi gelince düzenliyor. tabi egzozdan bu sırada acayip bir benzin kokusu geliyor. Önce gazci ya mi tamirciye mi gitmeliyim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlk çalıştırmada Benzinde gaz pedalına basınca araç stop ediyor veya çalışmıyorsa sebebi gaz kelebeği mi şimdi ? Bu sorun bende yeni olustu. Ancak araçtan bi kayış sesi gelince düzenliyor. tabi egzozdan bu sırada acayip bir benzin kokusu geliyor. Önce gazci ya mi tamirciye mi gitmeliyim

Üniversite öğrencisini alt komşusu teyze kapıda yakalar ve soruyu patlatır; "şimdi sen okulu bitirdin ve mühendis oldun di mi, sana ne okuttular okulda?"

Teyzecim; şimdi ben sana iki dakikada ne okuttuklarını anlatsam, okuldaki hocalara ayıp olmaz mı?

:D :D

Sormuş olduğun sorunun o kadar çok sebebi var ki? İki satır yazı ile burada anlatmak mümkün değil. Tamirciye gideceksin, işinin ehli değilse, gaz sorunu var diyecek, gazcıya gideceksin sorunu çözme kabiliyeti yoksa, seni motor ustasına gönderecek...

Öncelikle Mazda'dan anlayan bir usta bul ve bütün dertlerini anlat, mutlaka çözüm yolunu bulacaktır. Ancak; Mazda dan anlamayan, gördüğünde Mazda'ya laf eden ustalardan uzak dur, aracın daha da kötü olur.

Ayrıca; Forumda bir çok konu var onları okuyarak bilgi sahibi olabilirsin.

Ekosawas

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz sedan
Valla abi aracına o kadar çok laf söyleyen olduki ohoooo, motoru komple yaptirali belki 1 ay oldu, yapıldığı halde yine motor sorun ise tamirciyle ugrasacagim demektir, aracimi satacaktim ancak bir Mazda hastası biri ile tanıştım dusuncelerim tamamen değişti ve yaptia kararı verdim ekonomik durumlar el verdiği kadarıyla veya elim döndüğünce :) büyük ihtimalle o tanıştığım kişi de buralarda bana gosterdigi Mazda gibi yapacağım aracimi ancak sabır ve zaman şart

Mazda hastası kişini aracı su

Ekli dosyalar

• IMG-20160921-WA0009.jpg
    IMG-20160921-WA0009.jpg
    101.3 KB · Görüntüleme: 21

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
@MAZDA626 filtre kutusu vs. orijinal değil demişsin hava emiş kısmı bir yerlerden ekstra hava alıyor olabilir mi? Yukarıdaki foto gibi bir foto koyarsanız motoru bir görelim.

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
abi kelebekleri temzledik az önce herşeyi oldugu gibi yerine taktık çalıştırdık rölanti 2000-1500 arası değişiyor hiç düşmüyor aşağıya sorun ne acaba ne yapmalıyız debriyaja baasıyoruz devir hemen 500 de sabitleniyor şaşırtıcı bir durum rölanti motoruna giden bir soket çalışmıyormuş birazdan elektrikçiye yaptıracağız enteresan olankki fan da hiç durmuyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
abi kelebekleri temzledik az önce herşeyi oldugu gibi yerine taktık çalıştırdık rölanti 2000-1500 arası değişiyor hiç düşmüyor aşağıya sorun ne acaba ne yapmalıyız debriyaja baasıyoruz devir hemen 500 de sabitleniyor şaşırtıcı bir durum rölanti motoruna giden bir soket çalışmıyormuş birazdan elektrikçiye yaptıracağız enteresan olankki fan da hiç durmuyor.

Mazda 626 GE (1991-97) Benzinde Boğulma

Adaptasyon... :)

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
şimdi yapıyoruz abi adaptasyon sonunda rölanti yüksek veya düşükse ayar yapıcaz

abi benzinde gitmesi normale deöndü ama araba ne gazda ne benzinde rölantide çalışmıyor çalışıyor gaz verip bırak direk stop ediyor bunun sebebi nedir şimdi

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Rölanti motorunda takılmamış fiş kablo vs. var mı? Motor rölantiyi tutamıyor.

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
tm abi sorun çözüldü rölanti ayarı yaptık hallettik sorunu şuanda devir sabit 500 bilgilerin için ÇOK TEŞEKKÜRLER sizin sayenizde bizde mazdacı oluyoruz ... :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Rölantiyi 700-800 civarına ayarlayın, bu motorlara 500 düşük kalıyor. Geçmiş olsun. :)

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
valla abi sabit 500 yaptık 700 800 arasında mı bırakayım bilemedim dedim 500 olsun :)

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
tm abi hazır elimizdeyken 700-750 yapalım :) rölanti ayar zımbırtısı gazı basıp bıraktıkça kendiliğinden dönüyor onu çözmemiz lazım :)

Üst Alt