Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 323 BJ (1999-03) Direksiyon Kumandası Adaptasyon

Konu, 'İç Aksam - Elektronik- Aydınlatma' kısmında Oğuzhan tarafından paylaşıldı.

1. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Merhaba herkese,
    Aracımın orijinal teybini söküp pioneer taktığımdan beri direksiyon kumandasını kullanamıyordum. Araştırmalarım ve tavsiyeler neticesinde Ankara'da direksiyon kumandamı pioneer teybe göre adaptasyon yapacak bir firma buldum.

Direksiyon kumandasının çalışma sisteminden bahsetmek istiyorum:
    Kumandaya 3 adet kablo giriyor birisi şase kablosu diğerleri teybe giden kablolar.
    Kumanda'dan herhangi bir tuşa bastığınızda şaseden gelen kabloya direnç uygulayarak teybe gönderiyor, her komutun direnç değeri farklı bazı komutlarda hiç direnç yok direk şase gönderiyor kumandanın işlevi basit olarak bu.

Pioneer teyplerde ise voltaj ile oluyor komutlar dolayısıyla araya bir çevirici lazım. Değerlerin doğru ölçülmesi ve riske atmamak için direksiyon kumandasını söküp yolladım. Kumandam ile uyumlu pioneer teyplerde çalışacak çevirici elektronik devrem hazırlandı ve tarafıma geri gönderildi. Buraya kadar her şey normal.

Sorun şu ki kumanda da düğme uçlarına giden şase kablosunun aracın tesisatındaki işlevi farklı bunu bulana kadar epey uğraştık ilk etapta çalıştıramadım. Daha sonra aracıma ait audio şemasını buldum kabloları inceledim bu arada Ankara'daki devreyi yapan ustamla sürekli yazışıyorum sağ olsun gece gündüz demeden destek verdi. Neyseki direksiyon kumandasının takıldığı sokette kablolarda yer değişikliği işlevlerini değiştirdik sorun çözüldü.

Diğer Mazda modelleri içinde adaptasyon devresi yapılabilir iletişime geçmenizde fayda var.
    Şuan kumandadan yapabildiğim işlemler:
    -Ses kısma - ses açma
    -Şarkı değiştime- İleri sarma-Radio frekans değiştirme-otomatik arama
    -Aux-Radio-Usb geçiş
    -Teybi kapatma ve açma

Firma: http://www.csoelektronik.com/
    CSO Elektronik (Süleyman Bey)
    İletişim:03125538673
    Adres: Şeker Mah. Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Caddesi No:9/B ETİMESGUT/ANKARA

1- Akünün kutup başını sökünüz. Airbag sökmek gerekiyor. Resimde gösterilen civatadan bir tanede de diğer tarafda var. Airbag soketini dikkatlice çıkartınız.

Mazda323direksiyonkumandasi.jpg Mazda323direksiyonkumandasi (3).jpg Mazda323direksiyonkumandasi (11).jpg Mazda323direksiyonkumandasi (2).jpg

2- Direksiyon kumandasının soketinde kabloların yerinin değiştirilmesi gerekiyor.
    Soketten gri-siyah kablo ile kırmızı kablonun yerlerini değiştirin. Kornanın kırmızı kablosu ile karıştırmayın onunla işimiz yok.

Mazda323direksiyonkumandasi (5).jpg

Değiştirilip takılmış şekli:

Mazda323direksiyonkumandasi (10).jpg

Mazda 323 99-2003 arası audio şemasınıda veriyorum

mazda323direksiyonkumandasıdi_diyagram1.jpg mazda323direksiyonkumandasıdi_diyagram.jpg

Buda aparatımız:

Mazda323direksiyonkumandasi (7).jpg

Apratta 6 tane kablo var
    - Sarı ve kahve rengi kablo ucunda soket var teybin arkasındaki direksiyon kumandası soketine takılacak.
    - Kırmızı +12 besleme
    - Siyah şase (bağlamasanız da olur şaseyi başka yerden alıyor aparat)
    - Gri kablo ses açma-kısma, şarkı değiştirme
    - Mavi kablo source(mode)

Son düzenleme: 22 Ağustos 2015
    süleyman46 ve domestos bunu beğendi.
  2. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Hayırlı olsun Oğuzhan güle güle kullan.

3. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Eyvallah abi sağ olasın O0

4. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Güle güle zevkle kullan oğuzhan :)

5. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Demek ki imkansız diye bir şey yokmuş. Güle güle kullan.

6. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Aynen öyle abi. Özellikle uzun yolda koltuğu yatırdığınızda teybe ulaşmak zor oluyor. Bu açıdan çok zevkli.
    Mazdaların birçoğunda altyapı olduğu için çıkma bir direksiyon kumandası bulunup araca çok rahat entegre edilebilir O0 Zaten araçla hiçbir bağı yok kumandanın şase alıyor sadece.

7. CeNDeL

CeNDeL Katılımcı

Vay bee süper olmuş eline sağlık. Anladığım kadarıyla senin kumanda orjinal daha önce hiç görmemiştim çok güzelmiş. Peki benim aracıma bu kumandadan takılabilirmi ? Direksiyon seninkiyle aynı ama kol için boşluk yok diye hatırlıyorum benimkinde. Ben bir ara çok takmıştım bu kumanda işine hatta renault ve dacialarda kullanılan kolu alıp takmayı düşündüm ama uygun yer bulamadım sonra ondan vazgeçtim. Şimdiki planım dikiz aynalarını kontrol eden düğmeleri kullanarak ses açıp kapama ve ileri geri fonksiyonlarını kontrol etmek. Ama servisten yada çıkmacıdan sendeki gibi kumanda alıp takabilirsem süper olur. Senin fikrin nedir olurmu sence böyle ?

8. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Keyif adamı yaw Makyajlı kasalara bakmak lazım olanı varmı yokmu diye

9. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Bu elektrik işlerine aklım hiç ermiyor Aydın a gidip Oğuzhan da ders almak lazım. Saati kaç para

10. yakup

yakup Aktif

Araç Markası:
    2000 - Mazda 323 GT
    Araç Renk ve Tip:
    Bej - HB
    Oğuzhan güzel olmuş hayırlı günlerde kullan.

Cendel bu direksiyon kumandası 323 GT modellerinde oluyor...

11. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Yapacağın şey şu,
    Direksiyondaki 2 adet civatayı söküp airbagi çek kendine benim direksyondaki gibi soket varmı diye kontrol et eğer soket var ve boşsa alt yapı hazırdır. Yurtdışından veya çıkmacılardan direksyon kumandasını alıp takacaksın sorası yukarıda anlattığım gibi. Orjinal kumanda olmazsa başka bir kumanda uydurulabilir.
    Burada önemli nokta soketin olup olmadığı çünkü airbag çarkı var göbekte sonradan o kısımdan kablo geçirmek sıkıntı.
    Direksiyonun yan tarafındaki plastiği istediğin gibi kesersin onda sıkıntı yok. Gerekirse şablon çıkarır koyarım buraya ona göre kesersin orji olur O0

12. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Karşılıklı bilgi alışverişi en sevdiğim :)
    Teşekkürler iyi dilekleriniz için.

13. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Hayırlı olsun Oğuzhan güle güle kullan :) bir çok kez gıpta ile bakıyorum sana ,guzunun altından girip üstünden çıkıyorsun becerikli insanın hali başka :)

14. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    İyi oluyor abi deşarj oluyorum :) Teşekkürler.

15. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
  16. CeNDeL

CeNDeL Katılımcı

Süper fikir çok teşekkür ederim dediğin gibi söktüm airbagi soket var ama sadece korna için kablo var diğer 3 uç boşta. Hadi bana mutlu haberi ver olur de :)

17. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Bildiğin aynı 323 gt
    Delik küçük gibi ama kurtarmazsa da azcık büyütülür

18. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Olmaması için bir neden göremiyorum :) O soketteki boş uçları ölçü aleti ile ölçme şansın varsa teybin arkasına gelen kablo demetinden ölç orayamı geliyor yoksa başka yeremi buda önemli.
    Cruise control içinde bırakılmış olabilir o soket.

19. CeNDeL

CeNDeL Katılımcı

Evet herşeyi aynı murat benim bu işi çözersek sonra senin memurada yaparız japon amcalar onada koymuştur bişeyler :)

20. CeNDeL

CeNDeL Katılımcı

:) Tamam madem giriştik bu işe teybide sökeyim o zaman mesainin bitmesine 1 saat var hallederim inşallah :)

Sayfayı Paylaş