Mazda 323 BJ (1999-03) Direksiyon Kumandası Adaptasyon

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Merhaba herkese,
Aracımın orijinal teybini söküp pioneer taktığımdan beri direksiyon kumandasını kullanamıyordum. Araştırmalarım ve tavsiyeler neticesinde Ankara'da direksiyon kumandamı pioneer teybe göre adaptasyon yapacak bir firma buldum.

Direksiyon kumandasının çalışma sisteminden bahsetmek istiyorum:
Kumandaya 3 adet kablo giriyor birisi şase kablosu diğerleri teybe giden kablolar.
Kumanda'dan herhangi bir tuşa bastığınızda şaseden gelen kabloya direnç uygulayarak teybe gönderiyor, her komutun direnç değeri farklı bazı komutlarda hiç direnç yok direk şase gönderiyor kumandanın işlevi basit olarak bu.

Pioneer teyplerde ise voltaj ile oluyor komutlar dolayısıyla araya bir çevirici lazım. Değerlerin doğru ölçülmesi ve riske atmamak için direksiyon kumandasını söküp yolladım. Kumandam ile uyumlu pioneer teyplerde çalışacak çevirici elektronik devrem hazırlandı ve tarafıma geri gönderildi. Buraya kadar her şey normal.

Sorun şu ki kumanda da düğme uçlarına giden şase kablosunun aracın tesisatındaki işlevi farklı bunu bulana kadar epey uğraştık ilk etapta çalıştıramadım. Daha sonra aracıma ait audio şemasını buldum kabloları inceledim bu arada Ankara'daki devreyi yapan ustamla sürekli yazışıyorum sağ olsun gece gündüz demeden destek verdi. Neyseki direksiyon kumandasının takıldığı sokette kablolarda yer değişikliği işlevlerini değiştirdik sorun çözüldü.

Diğer Mazda modelleri içinde adaptasyon devresi yapılabilir iletişime geçmenizde fayda var.
Şuan kumandadan yapabildiğim işlemler:
-Ses kısma - ses açma
-Şarkı değiştime- İleri sarma-Radio frekans değiştirme-otomatik arama
-Aux-Radio-Usb geçiş
-Teybi kapatma ve açma

Firma: http://www.csoelektronik.com/
CSO Elektronik (Süleyman Bey)
İletişim:03125538673
Adres: Şeker Mah. Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Caddesi No:9/B ETİMESGUT/ANKARA

1- Akünün kutup başını sökünüz. Airbag sökmek gerekiyor. Resimde gösterilen civatadan bir tanede de diğer tarafda var. Airbag soketini dikkatlice çıkartınız.

Mazda323direksiyonkumandasi.jpg Mazda323direksiyonkumandasi (3).jpg Mazda323direksiyonkumandasi (11).jpg Mazda323direksiyonkumandasi (2).jpg

2- Direksiyon kumandasının soketinde kabloların yerinin değiştirilmesi gerekiyor.
Soketten gri-siyah kablo ile kırmızı kablonun yerlerini değiştirin. Kornanın kırmızı kablosu ile karıştırmayın onunla işimiz yok.

Mazda323direksiyonkumandasi (5).jpg

Değiştirilip takılmış şekli:

Mazda323direksiyonkumandasi (10).jpg

Mazda 323 99-2003 arası audio şemasınıda veriyorum

mazda323direksiyonkumandasıdi_diyagram1.jpg mazda323direksiyonkumandasıdi_diyagram.jpg

Buda aparatımız:

Mazda323direksiyonkumandasi (7).jpg

Apratta 6 tane kablo var
- Sarı ve kahve rengi kablo ucunda soket var teybin arkasındaki direksiyon kumandası soketine takılacak.
- Kırmızı +12 besleme
- Siyah şase (bağlamasanız da olur şaseyi başka yerden alıyor aparat)
- Gri kablo ses açma-kısma, şarkı değiştirme
- Mavi kablo source(mode)

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Eyvallah abi sağ olasın O0

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Demek ki imkansız diye bir şey yokmuş. Güle güle kullan.
Aynen öyle abi. Özellikle uzun yolda koltuğu yatırdığınızda teybe ulaşmak zor oluyor. Bu açıdan çok zevkli.
Mazdaların birçoğunda altyapı olduğu için çıkma bir direksiyon kumandası bulunup araca çok rahat entegre edilebilir O0 Zaten araçla hiçbir bağı yok kumandanın şase alıyor sadece.

CeNDeL

Katılımcı
Vay bee süper olmuş eline sağlık. Anladığım kadarıyla senin kumanda orjinal daha önce hiç görmemiştim çok güzelmiş. Peki benim aracıma bu kumandadan takılabilirmi ? Direksiyon seninkiyle aynı ama kol için boşluk yok diye hatırlıyorum benimkinde. Ben bir ara çok takmıştım bu kumanda işine hatta renault ve dacialarda kullanılan kolu alıp takmayı düşündüm ama uygun yer bulamadım sonra ondan vazgeçtim. Şimdiki planım dikiz aynalarını kontrol eden düğmeleri kullanarak ses açıp kapama ve ileri geri fonksiyonlarını kontrol etmek. Ama servisten yada çıkmacıdan sendeki gibi kumanda alıp takabilirsem süper olur. Senin fikrin nedir olurmu sence böyle ?

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Vay bee süper olmuş eline sağlık. Anladığım kadarıyla senin kumanda orjinal daha önce hiç görmemiştim çok güzelmiş. Peki benim aracıma bu kumandadan takılabilirmi ? Direksiyon seninkiyle aynı ama kol için boşluk yok diye hatırlıyorum benimkinde. Ben bir ara çok takmıştım bu kumanda işine hatta renault ve dacialarda kullanılan kolu alıp takmayı düşündüm ama uygun yer bulamadım sonra ondan vazgeçtim. Şimdiki planım dikiz aynalarını kontrol eden düğmeleri kullanarak ses açıp kapama ve ileri geri fonksiyonlarını kontrol etmek. Ama servisten yada çıkmacıdan sendeki gibi kumanda alıp takabilirsem süper olur. Senin fikrin nedir olurmu sence böyle ?
Keyif adamı yaw Makyajlı kasalara bakmak lazım olanı varmı yokmu diye

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Bu elektrik işlerine aklım hiç ermiyor Aydın a gidip Oğuzhan da ders almak lazım. Saati kaç para

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Oğuzhan güzel olmuş hayırlı günlerde kullan.

Cendel bu direksiyon kumandası 323 GT modellerinde oluyor...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Yapacağın şey şu,
Direksiyondaki 2 adet civatayı söküp airbagi çek kendine benim direksyondaki gibi soket varmı diye kontrol et eğer soket var ve boşsa alt yapı hazırdır. Yurtdışından veya çıkmacılardan direksyon kumandasını alıp takacaksın sorası yukarıda anlattığım gibi. Orjinal kumanda olmazsa başka bir kumanda uydurulabilir.
Burada önemli nokta soketin olup olmadığı çünkü airbag çarkı var göbekte sonradan o kısımdan kablo geçirmek sıkıntı.
Direksiyonun yan tarafındaki plastiği istediğin gibi kesersin onda sıkıntı yok. Gerekirse şablon çıkarır koyarım buraya ona göre kesersin orji olur O0

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Hayırlı olsun Oğuzhan güle güle kullan :) bir çok kez gıpta ile bakıyorum sana ,guzunun altından girip üstünden çıkıyorsun becerikli insanın hali başka :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hayırlı olsun Oğuzhan güle güle kullan :) bir çok kez gıpta ile bakıyorum sana ,guzunun altından girip üstünden çıkıyorsun becerikli insanın hali başka :)
İyi oluyor abi deşarj oluyorum :) Teşekkürler.

CeNDeL

Katılımcı
Yapacağın şey şu,
Direksiyondaki 2 adet civatayı söküp airbagi çek kendine benim direksyondaki gibi soket varmı diye kontrol et eğer soket var ve boşsa alt yapı hazırdır. Yurtdışından veya çıkmacılardan direksyon kumandasını alıp takacaksın sorası yukarıda anlattığım gibi. Orjinal kumanda olmazsa başka bir kumanda uydurulabilir.
Burada önemli nokta soketin olup olmadığı çünkü airbag çarkı var göbekte sonradan o kısımdan kablo geçirmek sıkıntı.
Direksiyonun yan tarafındaki plastiği istediğin gibi kesersin onda sıkıntı yok. Gerekirse şablon çıkarır koyarım buraya ona göre kesersin orji olur O0
Süper fikir çok teşekkür ederim dediğin gibi söktüm airbagi soket var ama sadece korna için kablo var diğer 3 uç boşta. Hadi bana mutlu haberi ver olur de :)
716b29b0cc815504ee9b2df2aa2b68d5.jpg

73e09a4a0ac72dfdff24a0158a9bc0ac.jpg

3b3c518c4bb14a8cf8f3891c58e97c53.jpg

47cee1073c8639ccdb388b735d6a0c4d.jpg

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Olmaması için bir neden göremiyorum :) O soketteki boş uçları ölçü aleti ile ölçme şansın varsa teybin arkasına gelen kablo demetinden ölç orayamı geliyor yoksa başka yeremi buda önemli.
Cruise control içinde bırakılmış olabilir o soket.

CeNDeL

Katılımcı
Olmaması için bir neden göremiyorum :) O soketteki boş uçları ölçü aleti ile ölçme şansın varsa teybin arkasına gelen kablo demetinden ölç orayamı geliyor yoksa başka yeremi buda önemli.
:) Tamam madem giriştik bu işe teybide sökeyim o zaman mesainin bitmesine 1 saat var hallederim inşallah :)

Üst Alt