Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 323 BG (1989-94) Yakıt Tüketimi

Konu, 'Motor - Şanzıman' kısmında Oğuzhan tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Bu modelin yakıt tüketim değerlerini bu konu altında paylaşabiliriz.

kadir, Kazasker ve PAN bunu beğendi.
  2. NoooFearrrr

NoooFearrrr Sessiz

Arkadaşlar 1991 model mazda 323 HB AT , son olarak lpg beynini değiştirdikten sonraki denememde (Mimgas taktım) Antalya tamamı şehir içi ve bol bol dur kalklı ve stoplu 34 krş yaktım, lpg nin ltresi 2.51, toplamda 217 km de testim bitti. Küsüratları hariç 74 tl civar tükettim.
    1 km de = 34 krş
    100 km de= 34 tl
    100 km de ; 34/2,51= 13.5 ltr lpg tüketmişim. :nazar:

Demek oki şehir içi bir dizel araba 8 ltr yaksa ki çok rahat yakar, benim arabam daha ekonomik , üstelik otomatik vites. O0 :nazar:

3. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Gayet sağlıklı görünüyor ;)

4. NoooFearrrr

NoooFearrrr Sessiz

Aynı fikirdeyim. 8)

Bu arada unutmadan bizim karbüratörlü mazda lara yerli bir LPG beyni olam Mimgaz çok iyi uyum sağlıyor, lpg beynini değiştirmeyi düşünen veya değşim zamanı gelmiş lpg beyni ölmüş olan arkadaşlara önerilir, bu benim ikinci mimgaz beynim , diğerinide epey kullanmıştım, zaten herşeyin bir ömrü var zamanı geldiğinde değişmek en iyisi, fiyatıda uygun, ithal beyinlerin yarı fiyatına ben 100 tl'ye taktırdım.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 31 Ağustos 2016
  5. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Beynin ömrünün dolduğu nasıl anlayabiliriz? Yada km olarak belli bir ömrü varmı?

6. NoooFearrrr

NoooFearrrr Sessiz

Normalde 100.000 km diyolar bazı ustalar, basılarıda 2-3 yıl , demeleri şuki, beyin vede diyafram motorun sıcağına sürekli maruz kalınca ve bilirsin herşeyin bir raf ömrü vardır, zamanı geçince, özelliğini yitiriyomuş vede bahsi geçen zamanlarda yenilemek daha iyiymiş.

7. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    50 binde bir değiştirmekte fayda var bence.
    Ayrıca Gürhan abi senin aracının fabrika yakıt değerlerini biliyor musun? Elinde kaynak varmı? manuel ve otomatik şeklinde?

8. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Lpg filtresini Atiker bayisinde değiştirdiğim esnada sordum bozulana kadar kullanılır belli bir km periyodu yok demişlerdi...

-Mobil uygulamadan gönderildi-

9. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Hakan ikisi farklı şeyler, birisi sıralı sistemlerde (senin sorduğun) filtre yani lpg'nin filtresidir, diğeri de (Gürhan'ın değiştirdiği) karbüratörlü sistemde bulunan lpg regülatörü/beyni olarak adlandırılan lpg ve sıcak suyun buluştuğu zımbırtı... ;)

10. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Aynen öyle abi. Sıralı sistem olmayanlarda filtre olmadığı için 50 binde bir beyin değiştirmek çok koymaz diye düşünüyorum. İçerisindeki kauçuk diyafram zamanla özelliğini yitiriyor.

11. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Anlaşıldı merkez

12. NoooFearrrr

NoooFearrrr Sessiz

Bendeki kullanım kitapçığında yazmıyor, lakin bir sitede okumuştum bir ara, 7-8 ltr şehir dışı, 11-12 ltr şehir içi yazıyordu o yıllarda sanırım böle 5,3 ltr tarzında küsüratlı ifadeler yokmuş, bir tüketim aralığı belirliyolarmış , öle ifade ediyolarmış gibi geldi bana , yani baktığım sitede öle yazıyordu yakıt aralıkları, genede tam emin değilim hala, bilgi direk mazda kaynaklı değildi, alıntıydı. Şimdi aklıma düşürdün iyi bir araştırma yapmak gerek aslında.

13. incirinaltı

incirinaltı Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda3 Powersense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    100 km de uzun yolda 13 lt lpg yakıyorum. Yüksek hızlarda kullanıyorum ama bu tüketim bana göre fazla. Çünkü 98 model 626 100 km de 10 lt lpg tüketiyordu.

14. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Büyük motor, uzun yolda her zaman küçük motora göre daha az yakar

15. haldun nedim

haldun nedim Sessiz

Araç Markası:
    1991 Mazda 323
    Araç Renk ve Tip:
    Çöl Gri - Sedan
    iyi akşamlar arkadaşlar . bu hafta amasya trabzon gittim geldim aşağı yukarı 1000 km yaptım. 130 tl lik gaz aldım ve çok mutlu oldum. debriyaj baskı balatayı değiştirmeden önce 1 litre gaz ile 11.5 km gidiyordum şimdi 13,5 - 14 km gidiyor . bu kadar düşük yakacağı aklıma bile gelmezdi. ruhsatta 1498 motor hacmi gözüküyor.bunlar 1600 motor değillermi yoksa 1500 leride varmı böyle . teşekkürler

domestos bunu beğendi.
  16. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Ruhsatta yazana bakmayın çoğunda yanlış yazıyor o modellerde. 1.6 aracınız ;)

domestos bunu beğendi.
  17. PsiKoMaNYaKoLoG

PsiKoMaNYaKoLoG Sessiz

Araç Markası:
    1993 - Mazda 323 GLX
    Araç Renk ve Tip:
    Gri - Sedan
    Bayramda memlekete gittik 93 1.6 GLX aracım giderken uzun yolda 8,3 litre, dönüşte (araç yüklü) 9 litre ve şehiriçi bol dur-kalk ve bol stoplu şekilde yaklaşık 13 litre yaktı. Bu değerler normal mi sizce arkadaşlar? Eski bir Renaultcu olarak bana biraz fazla gibi geliyor da :)

18. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Karbüratör için normal, enjektörlü için az yüksek fakat kullanım şartları da önemli.

PsiKoMaNYaKoLoG bunu beğendi.
  19. PsiKoMaNYaKoLoG

PsiKoMaNYaKoLoG Sessiz

Araç Markası:
    1993 - Mazda 323 GLX
    Araç Renk ve Tip:
    Gri - Sedan
    sakin kullanırım 100-110'u kolay kolay geçmem, rampa aşağı mümkün olduğunca 5. vitese atar gaza basmam :)

20. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Lpg litreleri değil mi bunlar? eğer öyle ise gayet normal hatta çok iyi.

PsiKoMaNYaKoLoG bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş