Mazda 323 BG (1989-94) Yakıt Tüketimi

NoooFearrrr

Sessiz
Arkadaşlar 1991 model mazda 323 HB AT , son olarak lpg beynini değiştirdikten sonraki denememde (Mimgas taktım) Antalya tamamı şehir içi ve bol bol dur kalklı ve stoplu 34 krş yaktım, lpg nin ltresi 2.51, toplamda 217 km de testim bitti. Küsüratları hariç 74 tl civar tükettim.
1 km de = 34 krş
100 km de= 34 tl
100 km de ; 34/2,51= 13.5 ltr lpg tüketmişim. :nazar:

Demek oki şehir içi bir dizel araba 8 ltr yaksa ki çok rahat yakar, benim arabam daha ekonomik , üstelik otomatik vites. O0 :nazar:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Gayet sağlıklı görünüyor ;)

NoooFearrrr

Sessiz
Aynı fikirdeyim. 8)

Bu arada unutmadan bizim karbüratörlü mazda lara yerli bir LPG beyni olam Mimgaz çok iyi uyum sağlıyor, lpg beynini değiştirmeyi düşünen veya değşim zamanı gelmiş lpg beyni ölmüş olan arkadaşlara önerilir, bu benim ikinci mimgaz beynim , diğerinide epey kullanmıştım, zaten herşeyin bir ömrü var zamanı geldiğinde değişmek en iyisi, fiyatıda uygun, ithal beyinlerin yarı fiyatına ben 100 tl'ye taktırdım.

Moderatörün son düzenlenenleri:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Beynin ömrünün dolduğu nasıl anlayabiliriz? Yada km olarak belli bir ömrü varmı?

NoooFearrrr

Sessiz
Normalde 100.000 km diyolar bazı ustalar, basılarıda 2-3 yıl , demeleri şuki, beyin vede diyafram motorun sıcağına sürekli maruz kalınca ve bilirsin herşeyin bir raf ömrü vardır, zamanı geçince, özelliğini yitiriyomuş vede bahsi geçen zamanlarda yenilemek daha iyiymiş.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
50 binde bir değiştirmekte fayda var bence.
Ayrıca Gürhan abi senin aracının fabrika yakıt değerlerini biliyor musun? Elinde kaynak varmı? manuel ve otomatik şeklinde?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Lpg filtresini Atiker bayisinde değiştirdiğim esnada sordum bozulana kadar kullanılır belli bir km periyodu yok demişlerdi...

-Mobil uygulamadan gönderildi-

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Lpg filtresini Atiker bayisinde değiştirdiğim esnada sordum bozulana kadar kullanılır belli bir km periyodu yok demişlerdi...

Hakan ikisi farklı şeyler, birisi sıralı sistemlerde (senin sorduğun) filtre yani lpg'nin filtresidir, diğeri de (Gürhan'ın değiştirdiği) karbüratörlü sistemde bulunan lpg regülatörü/beyni olarak adlandırılan lpg ve sıcak suyun buluştuğu zımbırtı... ;)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hakan ikisi farklı şeyler, birisi sıralı sistemlerde (senin sorduğun) filtre yani lpg'nin filtresidir, diğeri de (Gürhan'ın değiştirdiği) karbüratörlü sistemde bulunan lpg regülatörü/beyni olarak adlandırılan lpg ve sıcak suyun buluştuğu zımbırtı... ;)
Aynen öyle abi. Sıralı sistem olmayanlarda filtre olmadığı için 50 binde bir beyin değiştirmek çok koymaz diye düşünüyorum. İçerisindeki kauçuk diyafram zamanla özelliğini yitiriyor.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Anlaşıldı merkez

-Mobil uygulamadan gönderildi-

NoooFearrrr

Sessiz
50 binde bir değiştirmekte fayda var bence.
Ayrıca Gürhan abi senin aracının fabrika yakıt değerlerini biliyor musun? Elinde kaynak varmı? manuel ve otomatik şeklinde?
Bendeki kullanım kitapçığında yazmıyor, lakin bir sitede okumuştum bir ara, 7-8 ltr şehir dışı, 11-12 ltr şehir içi yazıyordu o yıllarda sanırım böle 5,3 ltr tarzında küsüratlı ifadeler yokmuş, bir tüketim aralığı belirliyolarmış , öle ifade ediyolarmış gibi geldi bana , yani baktığım sitede öle yazıyordu yakıt aralıkları, genede tam emin değilim hala, bilgi direk mazda kaynaklı değildi, alıntıydı. Şimdi aklıma düşürdün iyi bir araştırma yapmak gerek aslında.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
100 km de uzun yolda 13 lt lpg yakıyorum. Yüksek hızlarda kullanıyorum ama bu tüketim bana göre fazla. Çünkü 98 model 626 100 km de 10 lt lpg tüketiyordu.

haldun nedim

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Çöl Gri - Sedan
iyi akşamlar arkadaşlar . bu hafta amasya trabzon gittim geldim aşağı yukarı 1000 km yaptım. 130 tl lik gaz aldım ve çok mutlu oldum. debriyaj baskı balatayı değiştirmeden önce 1 litre gaz ile 11.5 km gidiyordum şimdi 13,5 - 14 km gidiyor . bu kadar düşük yakacağı aklıma bile gelmezdi. ruhsatta 1498 motor hacmi gözüküyor.bunlar 1600 motor değillermi yoksa 1500 leride varmı böyle . teşekkürler

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
iyi akşamlar arkadaşlar . bu hafta amasya trabzon gittim geldim aşağı yukarı 1000 km yaptım. 130 tl lik gaz aldım ve çok mutlu oldum. debriyaj baskı balatayı değiştirmeden önce 1 litre gaz ile 11.5 km gidiyordum şimdi 13,5 - 14 km gidiyor . bu kadar düşük yakacağı aklıma bile gelmezdi. ruhsatta 1498 motor hacmi gözüküyor.bunlar 1600 motor değillermi yoksa 1500 leride varmı böyle . teşekkürler
Ruhsatta yazana bakmayın çoğunda yanlış yazıyor o modellerde. 1.6 aracınız ;)

PsiKoMaNYaKoLoG

Katılımcı
Araç Markası
2017 Opel Astra 1.6
Araç Renk ve Tip
Gri/Füme - Sedan
Bayramda memlekete gittik 93 1.6 GLX aracım giderken uzun yolda 8,3 litre, dönüşte (araç yüklü) 9 litre ve şehiriçi bol dur-kalk ve bol stoplu şekilde yaklaşık 13 litre yaktı. Bu değerler normal mi sizce arkadaşlar? Eski bir Renaultcu olarak bana biraz fazla gibi geliyor da :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Karbüratör için normal, enjektörlü için az yüksek fakat kullanım şartları da önemli.

PsiKoMaNYaKoLoG

Katılımcı
Araç Markası
2017 Opel Astra 1.6
Araç Renk ve Tip
Gri/Füme - Sedan
sakin kullanırım 100-110'u kolay kolay geçmem, rampa aşağı mümkün olduğunca 5. vitese atar gaza basmam :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Lpg litreleri değil mi bunlar? eğer öyle ise gayet normal hatta çok iyi.

Üst Alt