Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 3 BL (2009-13) Otomatik Vites P Konumundan Çıkmıyor

Konu, 'Motor - Şanzıman' kısmında blue ring tarafından paylaşıldı.

1. blue ring

blue ring Sessiz

Arkadaşlar bugün aracı çalıştırdım el fireni çekili değildi. Firene basarak vitesi p den çıkarmaya çalıştım ama sanki firene basmıyormuşum gibi vites birtürlü p den çıkmadı. Biraz bekledikten sonra da hiç zorlamadan geçti. Tekrar stop edip denedim yine takılı kaldı. 3. Seferde takılmadı hiç. Neden böyle bişey yapıyor olabilir. 20 günlük sahibiyim henüz. Araç 2010 imp otomatik.

2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bu bir sorun mudur? Sorunsa nedendir bilmiyorum ama, bildiğim bir şeyi sana da tavsiye edeyim...

Aracını P konumundaki şanzıman kilidine bindirmemeye özen göster, aracınla durduğunda ayağını frenden çekmeden el frenini çek ve ayağını frenden kaldır, böylelikle aracın yükü el frenine binsin, daha sonra frene basarak vitesi P konumuna al ve stop et...

O0

3. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Katılıyorum bir ilave yapayım ,bu konuda okuduklarıma göre eğer rampada kalıyorsa önce frene basıp N konumuna almak ,el frenini çekmek ve en sonunda P konumuna alıp kontağı kapatmak.
    Bu sorun düz yolda mı yokuş aşağı bıraktığınız damı yapıyor.

4. blue ring

blue ring Sessiz

Hızlı cevap için teşekkür ederim Veli abi. Onu da denedim el firenini çekip ayak firenini bıraktım ve stop ettim ancak tekrar aynı takılma oldu. Pazar sabah uzun yola çıkacağım yolda belde bırakır diye korkuyorum. Diğer sitede Stilock nickinde birinin de başına gelmiş sigortadan olduğunu söylüyor.

5. blue ring

blue ring Sessiz

Çok hafif rampaydı düz yere alıp denedim. Yine aynı malesef. Peki bu durumda nasıl çözerim bu kilit bazen uzun bekletiyor

6. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Hızlı olmak için yola çıktık forum olarak zaten... :)

Sigorta kaynaklı olsa; hiç çalışmazdı bence, sigortanın anlamı kalmaz bu sefer değil mi?

Bende; vitesi P'den çıkartmak için frene bastığımda tık diye bir ses geliyor ve vites kolu P den çıkıyor... Sende; bu sistemin çalışmasına engel bir şeyler var gibi... Ama mekanik olarak pedalda, ama elektronik olarak sistemde... ::)

7. blue ring

blue ring Sessiz

Şimdi dışarıdan geliyorum. Tekrar denedim. Sorunum fren sisteminden kaynaklanıyor. Çünkü frene basınca fren lambaları yanmıyor. 5 inci basışımda falan fren lambaları yandı ve vites sorunsuz geçti. Ne yapmalıyım. Hata pedaldan mı sigortadan mı sizce?

8. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    İki ihtimalden ilki tuttu demektir... Yani fren sisteminde sorun... Fren müşürü arızalı ve P konumundan kurtaran tetikleme bu müşüre bağlı çalışıyor anlaşılan... O0

9. blue ring

blue ring Sessiz

Teşekkür ederim Veli abi. Yarın denizlide olacağım bayrak otoya gideyim o zaman.

10. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bol bol da selam söyle Osman abi ve familyasına... :D Çok değerli ve iyi insanlarla tanışmamıza, dostluk kurmamıza vesile olduğu için de; Serkan [member=173]infiniteblack[/member] a ayrıca tekrar teşekkürler...

11. infiniteblack

infiniteblack Aktif

Araç Markası:
    C200d amg
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz

Ben teşekkür ederim veli abi bendende selam söyleyin osman ustaya , saat kaç gibi orada olursun belki bir çay içeriz orada veya vaktin olursa dükkanımada beklerim

Tapatalk

12. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    geçmiş olsun fren pedalı üzerinde bi swich olacak onada bakmakda fayda var?

13. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bütün sistem oraya bağlı diye tahmin ediyorum... Hem fren lambalarını yakıyor, hem de araç P kilidinde ise onu açıyor. ::)

14. blue ring

blue ring Sessiz

Kusura bakmayın yeni görüyorum. Akkentteyim ve 3g çekmiyor. Yarın öğleden sonra Denizliye dönmüş olacağım inşallah.[member=173]infiniteblack[/member] senin ofis yakın mı. Yada bayrak otoda buluşuruz. pm den cebini gönderirsen bağlantı hızlı olur. Tanışmak isterim.

15. blue ring

blue ring Sessiz

Söz konusu swich e yarın bakayım artık. Teşekkürler [member=9]domestos[/member] [member=4]kadir[/member]

16. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Serkan'ın ofis; Kıbrıs Şehitleri Caddesinde, Bayrak Oto'ya Denizli trafiğinde biraz ters ama yarın cumartesi trafik çok yoğun olmayabilir, de; trafik ışıkları adamı bezdiriyor...

17. mesut taşdemir

mesut taşdemir Katılımcı

Denizli çok kalabalık olmaya başladı sanırım otomatik araca geçeceğim sırf bu yüzden

18. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Toplu taşıma ve motor veya bisiklet kültürü olmayınca... Para benim keyif benim değil mi binerim arabama düşüncesi olunca; herkes trafikte işkence çekiyor maalesef...

19. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Her yer aynı artık. Sokakta araba çekecek yer yok.

20. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Gelişmeleri bekliyip duruz gari... :p

Sayfayı Paylaş