Mazda 3 BL (2009-13) Otomatik Vites P Konumundan Çıkmıyor

blue ring

Sessiz
Arkadaşlar bugün aracı çalıştırdım el fireni çekili değildi. Firene basarak vitesi p den çıkarmaya çalıştım ama sanki firene basmıyormuşum gibi vites birtürlü p den çıkmadı. Biraz bekledikten sonra da hiç zorlamadan geçti. Tekrar stop edip denedim yine takılı kaldı. 3. Seferde takılmadı hiç. Neden böyle bişey yapıyor olabilir. 20 günlük sahibiyim henüz. Araç 2010 imp otomatik.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu bir sorun mudur? Sorunsa nedendir bilmiyorum ama, bildiğim bir şeyi sana da tavsiye edeyim...

Aracını P konumundaki şanzıman kilidine bindirmemeye özen göster, aracınla durduğunda ayağını frenden çekmeden el frenini çek ve ayağını frenden kaldır, böylelikle aracın yükü el frenine binsin, daha sonra frene basarak vitesi P konumuna al ve stop et...

O0

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Bu bir sorun mudur? Sorunsa nedendir bilmiyorum ama, bildiğim bir şeyi sana da tavsiye edeyim...

Aracını P konumundaki şanzıman kilidine bindirmemeye özen göster, aracınla durduğunda ayağını frenden çekmeden el frenini çek ve ayağını frenden kaldır, böylelikle aracın yükü el frenine binsin, daha sonra frene basarak vitesi P konumuna al ve stop et...

O0

Katılıyorum bir ilave yapayım ,bu konuda okuduklarıma göre eğer rampada kalıyorsa önce frene basıp N konumuna almak ,el frenini çekmek ve en sonunda P konumuna alıp kontağı kapatmak.
Bu sorun düz yolda mı yokuş aşağı bıraktığınız damı yapıyor.

blue ring

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hızlı cevap için teşekkür ederim Veli abi. Onu da denedim el firenini çekip ayak firenini bıraktım ve stop ettim ancak tekrar aynı takılma oldu. Pazar sabah uzun yola çıkacağım yolda belde bırakır diye korkuyorum. Diğer sitede Stilock nickinde birinin de başına gelmiş sigortadan olduğunu söylüyor.

blue ring

Sessiz
Çok hafif rampaydı düz yere alıp denedim. Yine aynı malesef. Peki bu durumda nasıl çözerim bu kilit bazen uzun bekletiyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hızlı cevap için teşekkür ederim Veli abi. Onu da denedim el firenini çekip ayak firenini bıraktım ve stop ettim ancak tekrar aynı takılma oldu. Pazar sabah uzun yola çıkacağım yolda belde bırakır diye korkuyorum. Diğer sitede Stilock nickinde birinin de başına gelmiş sigortadan olduğunu söylüyor.

Hızlı olmak için yola çıktık forum olarak zaten... :)

Sigorta kaynaklı olsa; hiç çalışmazdı bence, sigortanın anlamı kalmaz bu sefer değil mi?

Bende; vitesi P'den çıkartmak için frene bastığımda tık diye bir ses geliyor ve vites kolu P den çıkıyor... Sende; bu sistemin çalışmasına engel bir şeyler var gibi... Ama mekanik olarak pedalda, ama elektronik olarak sistemde... ::)

blue ring

Sessiz
Şimdi dışarıdan geliyorum. Tekrar denedim. Sorunum fren sisteminden kaynaklanıyor. Çünkü frene basınca fren lambaları yanmıyor. 5 inci basışımda falan fren lambaları yandı ve vites sorunsuz geçti. Ne yapmalıyım. Hata pedaldan mı sigortadan mı sizce?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şimdi dışarıdan geliyorum. Tekrar denedim. Sorunum fren sisteminden kaynaklanıyor. Çünkü frene basınca fren lambaları yanmıyor. 5 inci basışımda falan fren lambaları yandı ve vites sorunsuz geçti. Ne yapmalıyım. Hata pedaldan mı sigortadan mı sizce?

İki ihtimalden ilki tuttu demektir... Yani fren sisteminde sorun... Fren müşürü arızalı ve P konumundan kurtaran tetikleme bu müşüre bağlı çalışıyor anlaşılan... O0

blue ring

Sessiz
Teşekkür ederim Veli abi. Yarın denizlide olacağım bayrak otoya gideyim o zaman.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Teşekkür ederim Veli abi. Yarın denizlide olacağım bayrak otoya gideyim o zaman.

Bol bol da selam söyle Osman abi ve familyasına... :D Çok değerli ve iyi insanlarla tanışmamıza, dostluk kurmamıza vesile olduğu için de; Serkan [member=173]infiniteblack[/member] a ayrıca tekrar teşekkürler...

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert

Bol bol da selam söyle Osman abi ve familyasına... :D Çok değerli ve iyi insanlarla tanışmamıza, dostluk kurmamıza vesile olduğu için de; Serkan [member=173]infiniteblack[/member] a ayrıca tekrar teşekkürler...

Ben teşekkür ederim veli abi bendende selam söyleyin osman ustaya , saat kaç gibi orada olursun belki bir çay içeriz orada veya vaktin olursa dükkanımada beklerim

Tapatalk

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
geçmiş olsun fren pedalı üzerinde bi swich olacak onada bakmakda fayda var?

blue ring

Sessiz
Kusura bakmayın yeni görüyorum. Akkentteyim ve 3g çekmiyor. Yarın öğleden sonra Denizliye dönmüş olacağım inşallah.[member=173]infiniteblack[/member] senin ofis yakın mı. Yada bayrak otoda buluşuruz. pm den cebini gönderirsen bağlantı hızlı olur. Tanışmak isterim.

blue ring

Sessiz
Söz konusu swich e yarın bakayım artık. Teşekkürler [member=9]domestos[/member] [member=4]kadir[/member]

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kusura bakmayın yeni görüyorum. Akkentteyim ve 3g çekmiyor. Yarın öğleden sonra Denizliye dönmüş olacağım inşallah.[member=173]infiniteblack[/member] senin ofis yakın mı. Yada bayrak otoda buluşuruz. pm den cebini gönderirsen bağlantı hızlı olur. Tanışmak isterim.

Serkan'ın ofis; Kıbrıs Şehitleri Caddesinde, Bayrak Oto'ya Denizli trafiğinde biraz ters ama yarın cumartesi trafik çok yoğun olmayabilir, de; trafik ışıkları adamı bezdiriyor...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Denizli çok kalabalık olmaya başladı sanırım otomatik araca geçeceğim sırf bu yüzden

Toplu taşıma ve motor veya bisiklet kültürü olmayınca... Para benim keyif benim değil mi binerim arabama düşüncesi olunca; herkes trafikte işkence çekiyor maalesef...

Üst Alt