Mazda 3 BL (2009-13) Bazen Çalışmama Sorunu

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Peki şöyle soru sorayım, biten bir akü de aracın elektronik her işlemi yerine getirmesi normal mi? Şöyle midir yani, akü çok çok zayıflamış, elektronik aksamı çalıştırabiliyor ama marşı basmaya gücü mü yetmiyor? [member=38]Mt53[/member] ün akü bitmişti mesela aracın hiç bir aksamı çalışmıyordu ve bu bir gecede oldu.

Mt53

Katılımcı
Peki şöyle soru sorayım, biten bir akü de aracın elektronik her işlemi yerine getirmesi normal mi? Şöyle midir yani, akü çok çok zayıflamış, elektronik aksamı çalıştırabiliyor ama marşı basmaya gücü mü yetmiyor? [member=38]Mt53[/member] ün akü bitmişti mesela aracın hiç bir aksamı çalışmıyordu ve bu bir gecede oldu.
Ve takviye edince araç çalıştı..Sonrasında yani ertesi sabah yine çalışmadı..akü ömrünü tamamlamıştı..değiştik biz de

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

evet abi marş daha fazla Amper çektiği için

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İki gündür marşa ilk basışta almıyor ama 3 saniye kadar basılı tutunca çalıştı. Artık yüzde 90 akü kaynaklı olduğuna eminim.Malum akünün de ömrünü tamamlamış olması normal.
Şöyle bir mutlu akü alacak olsam herhangi bir uyumsuzluk çıkar mı ? Akü yeri,büyüklüğü vs ile ilgili.
http://www.n11.com/mutlu-12v-60-ah-sok-fiyat-P37320397

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
60 lik akü sıkıntı çıkarmaz ama ben senden olsam herhangi bir elektrikçide 72 yada 74 lük aküyü denerdim (kutup başlarını sökmeden), eğer yuvaya sığıyorsa 60 lık değil 72 lik alırdım, ve Varta tercih ederdim, herkes çok daha kaliteli olduğunu söylüyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
60 lik akü sıkıntı çıkarmaz ama ben senden olsam herhangi bir elektrikçide 72 yada 74 lük aküyü denerdim (kutup başlarını sökmeden), eğer yuvaya sığıyorsa 60 lık değil 72 lik alırdım, ve Varta tercih ederdim, herkes çok daha kaliteli olduğunu söylüyor.

Aynen katılıyorum, yuvaya uyan ne kadar yüksek amper varsa sıkıntı çıkarmaz, tersine faydası olur... Japon araçlarda ters kutup başı olayı var dikkat et, gerçi anlayan usta da sorun olmuyor ama bu ters kutup olan yere düz kutup takılması sebebiyle motor kaputuna değerek kısa devreyle yanan Honda gördüm ben... Allah korusun...

Şöyle bir şey paylaşmıştım... Fiyat amperine göre iyi.

http://www.mazdagaraj.com/kampanyali-otomobil-urunleri-t698.0.html;msg34157#msg34157

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Bence hemen araştır ve doğruysa kaçırma
Site anormal ucuz 60 amperlik Mutlu Varta 135 lira. Kargo 50 lira filan mı acaba ;D yarın arayım bakalım. Tokat ta varta bayii bulamadım deneyecektim. Belki bayiisi olmasa da satan vardır araştırıyım biraz.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Site anormal ucuz 60 amperlik Mutlu Varta 135 lira. Kargo 50 lira filan mı acaba ;D yarın arayım bakalım. Tokat ta varta bayii bulamadım deneyecektim. Belki bayiisi olmasa da satan vardır araştırıyım biraz.
Bence de araştır, ve o fiyata kaçmaz gerçekten, biz geçen yıl 72 lik Mutlu yu eskisini vererek 180 di yanlış hatırlamıyorsam, anca aldık.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Evet fiyatlar gayet uygun ama kargo ne kadar tutuyor o önemli... 200 TL ve üzeri alış verişte kargo ücreti yokmuş...

Montajını kendim yapabilirim diyorsan internetten almak mantıklı, fakat montajı elektrikçiye yaptıracaksan işin uzmanından alman daha uygun olur... Ama, öncelikle kendine sağlam bir elektrikçi bul derim.

Kolay gelsin.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Arayıp sonuçtan haberdar ederim ihtiyacı olanlar için iyi fiyat. Sağlam elektrikçim var abi. Öyle hemen her şeyi değiştirelim diyenlerden değil bir sorun bulursa çözmeden uyku uyuyamıyor adam :) Daha guzuda uykusundan edecek bir şey çıkmadı şükür de arkadaş için bayağı uğraştı :)

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
İnternetten akü alınmayacağını görmüş oldum. Verdiğim linkteki firmaya ulaşamadım satış yapmıyolarmış birkaç uygun olabilecek yeri aradım kimisi İstanbul dışına göndermiyoruz dedi kimisinde fiyat pahalıya geliyordu. Ben de sanayiden 180 liraya eski aküyü vererek 72 amperlik Mutlu Akü aldım orijinal aküsünden çok daha iyi oldu akü yerini tam doldurdu ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
En doğrusunu yapmışsın hocam... Güle güle kullan... 5 yıl daha kafan rahat olur...

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
En doğrusunu yapmışsın hocam... Güle güle kullan... 5 yıl daha kafan rahat olur...
İnşallah abi. Bakalım belki akü ömrünü tamamlamadan yeni kasaya kavuşma imkanımız olur O0

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
O mevzuya hiç girmeyelim, yaramı deşmeyelim... :)

Sahip olabildiğin en iyisidir diye kendimizi avutalım lütfen...
Aynen abi. Yeni kasanın içini tam olarak beğenmedim çok şükür şimdilik de beğenmeye niyetim yok:) ona gözüm alışıp da beğenmeye başlayana kadar daha alınabilir bir seviyeye gelir diye düşünüyorum :D

Üst Alt