Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 3 BL (2009-13) Bazen Çalışmama Sorunu

Konu, 'İç Aksam - Elektronik- Aydınlatma' kısmında Kemal tarafından paylaşıldı.

1. Kemal

Kemal Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 İmp.
    Araç Renk ve Tip:
    Aluminyum Gri-Sedan
    Toros'la bu kadar yolda kalmamıştım, Akü Kaynaklı Derdime Bir Çare :)
    Bundan 3 ay önce kadar çalışan araba 10 dakika sonra çalışmamıştı takviye yapınca çalışmıştı. Ondan sonra deneme amaçlı 2-3 gün arabayı kullanmadım akü boşalacak mı diye boşalmadı. 10 gün öncesine kadar sorunsuz kullandım. Ama şu son 10 günde 3 kere çalışmadı. İkisinde Takviye yapmaya çalışırken akü koruyucu kapağını açınca biraz bekleyince çalıştı dedim heralde temassızlık var bugün yine aynı arızayı verdi. Markete girdim çıktım babam arabadaydı teybi kapatmamıştım 5 dakika sonra çalışmadı. Bekledim kabloları kontrol ettim olmadı. Takviye yaptık. 5 dakikada akünün boşalma ihtimali olmadığına göre temassızlık filan mı vardır ne dersiniz akü ölcümü yaptırmama gerek var mı yoksa bağlantıları kontrol mü ettiriyim?

2. farukdumlu

farukdumlu Katılımcı

Aku kutup basi belli bir zaman sonra omrunu bitiriyor .ilk once aku kac yillik.sarj kac.orijinal aku mu (60-72) gecmis olsun

3. Kemal

Kemal Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 İmp.
    Araç Renk ve Tip:
    Aluminyum Gri-Sedan
    akü orijinal aküsü. Kutup başları dışarıdan bakınca pırıl pırıl duruyor ama bilmiyorum olabilir de. Ayrıca araç calışmadığı zaman tüm elektrik ses aksamı çalışıyor onlarda problem yok.

4. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Tüm elektrik aksam çalışıyorsa sıkıntı akü de değildir. Ama diğer taraftan da her defa takviye yapınca çalışıyor

5. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    İlk olduğunda ölçüm yapılmalıydı... Ölçtür ve sonucuna göre hareket et... Ayrıca; doğrudan elektriğe bağlı müzik sistemi vs. Varsa kontağa bağlat...

6. Kemal

Kemal Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 İmp.
    Araç Renk ve Tip:
    Aluminyum Gri-Sedan
    işte aklımdaki deli sorular da tam olarak bu :) acaba başka bir şey desem takviyeyle ilk denemede sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

7. Kemal

Kemal Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 İmp.
    Araç Renk ve Tip:
    Aluminyum Gri-Sedan
    ölçüm yaptıracaktım ama bi usta şimdi çalıştı doldu ölçüm sağlıklı sonuç vermez biraz bekle dedi. Akü kaynaklı olsa çalışmadığı 2-3 boyunca boşalmaz mıydı diye düşünüyorum. Çünkü 10-15 dakika çalıştıktan sonra 2-3 gün çalıştırmadım.Onun sonucuna göre ölçüm yaptıralım demiştik bugüne kadar sorun çıkmamıştı.

8. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    2010 Model aracın orijinal aküsünün sorun çıkarması gayet normal... Ölçümünü dürüst bir elektrikçiye yaptır, sana gereksiz yere akü satmasın. ;)

9. Kemal

Kemal Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 İmp.
    Araç Renk ve Tip:
    Aluminyum Gri-Sedan
    Akü değişmek çözüm olacaksa satsa da sorun değil abi. Akü kaynaklı sorunlar Mazda'ya mal edilemez guzunun önemli bir şey varmış gibi yolda kalıp rencide olması zoruma gidiyo :) ilk ikisi otoparktaydı ama bu tam mesai bitiminde cadde kenarında oldu :)

10. Kemal

Kemal Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 İmp.
    Araç Renk ve Tip:
    Aluminyum Gri-Sedan
  11. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
  12. farukdumlu

farukdumlu Katılımcı

Elektrikcilerde kiralik/denemelik aku var denemekte fayda olacagini dusunuyom.

13. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Akü, marş kömürü veye marş otomatiği. Bu 3 şıktan biri ama araç yeni model olduğu için ben direk akü derim. Akü alıp denerdim.

14. Kemal

Kemal Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 İmp.
    Araç Renk ve Tip:
    Aluminyum Gri-Sedan
    İşin kötü tarafı ne zaman sorun vereceği belli olmuyor ki. 3 ay tekrar etmeyen bir sıkıntı denediğim aküde de tekrar etmeyebilir :)

15. Kemal

Kemal Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 İmp.
    Araç Renk ve Tip:
    Aluminyum Gri-Sedan
    hafta sonu bakıyım dediklerinize. Kömür olduğunu sanmıyorum da marş otomatiği olabilir. Kutup başları oksitlendi mi acaba dışarıdan bir şey görünmüyor ama ona da bakıyım . Marşa basınca km ibresi sona gidip geri dönüyo bu akü kaynaklı olduğunu düşündürüyor ama sürekli yapmaması acaba dedirtiyo. Akünün zayıf olduğunu hiçbir şekilde hissetmedim.

16. Kemal

Kemal Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 İmp.
    Araç Renk ve Tip:
    Aluminyum Gri-Sedan
    baktım abi sonuç olarak inci akü almış internetten alıyım diyorum ama eski aküyü iade etmek mümkün olmaz. Gerçi iade etmesem de internetten aldığım inci akü 120 ye filan gelir. Bizim buradan alsam aküyü iade de etsem 150 den aşağı imkanı yok vermezler povver ı bile 150 ye mi ne almıştık 2-3 yıl önce.Hafta sonu bir bakayım aküden kaynaklıdır inşallah da başka bir şeyle uğraşmayız.

17. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Aslinda ucuz yollu bi olcu aleti alip marsdan once akuyu olcun 12 v degerlerinde olacaktir bide mars yaptikdan sonra olcun 13v kusurlerde olacak boylece aku ve sarj dinamosunu eleyebilirsiniz bi kacere banada oldu boyle bisey tam olcuyordumki kutup basinin gevsemis oldugunu fark ettim.

18. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Akü değilse bu sorun, takviye ile nasıl çalışıyor peki??

Bu yüzden akü diyorum ben...

Kadir'in yazdığı gibi ölçümle sorunun kaynağı bulunur...

19. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Akü ömrünü tamamlamış olabilir şarj tutmuyordur. Zaten 4-5 sene akü için normal bir ömür.

20. Adem Usta

Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis Usta

evet araç 2010 4 yıl zamanını doldurmuş aracın şarzını ölçtrün tam şarz ediyor ise akü degişimi gerekicek

Sayfayı Paylaş