Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 3 BK (2003-09) Otomatik Şanzımandan Gelen Ses

Konu, 'Yürüyen Aksam - Süspansiyon' kısmında domestos tarafından paylaşıldı.

1. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Yeni yeni fark etmeye başladım, 2009 model Mazda 3 otomatik şanzımanından ilk çalıştırma sonrası vitesi R'ye aldığımda veya D'ye aldığımda 2-3 saniye şanzımandan "zzzzttt" sesi geliyor...

Bu normal mi?

2. mtutun

mtutun Üstad Üstad

zzzzttt sonrasında 'Erenköy' sesi gelmiyorsa, sorun var demektir...

3. mazda3barisss

mazda3barisss Sessiz

bizimkide at abi vites geçişlerinde gelen 2 3 saniyelik sesleri pek takmamanı öneriyorum çünkü bir çok arabada test ettim hemen hemen hepsinde o sesi duydum .. özellikle D den R ye aldığında hafiften daha fazla duyar hissine kapılabilirsin o da tüm dişlilerden sıyrılıp geriye geçtiği içinmiş :) ben mesela frene basılı vites pozisyonunu değiştirdikten sonra 2 3 saniye bekliyorum sonra frenden çekip gaz veriyorum .. yani sorun yoktur sanmam abicim gönlünü ferah tut :)

4. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Hehehehe :D Alemsin abi

5. Adem Usta

Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis Usta

abim selenoidlerin vites taslarına vermiş oldu ses yani vites ekipmanlarının hareket etme sesi dir önemli bir şey degil kafana takma az bir ses gelir birde bu araçlarda ilk hareket halinde bir ses gelir sonra keser oda abs konbütür kalibre etme sesi dir ..

6. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Şaka bir yana, ben de bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Hemen hemen her araçta ilk D ve R'ye alma esnasında duyulabilir bazı sesler. Yağ pompasının ilk basıncı bu sesi yapabileceği gibi, dişli kavramaları (balatalar) tarafından da yapılabilir.

Sen bizim Subaru'lara bakacaksın, Caaarrttt diye ses geliyor. Ardından Kabakağaat! diye bir ses gelmediği için ilk günlerde şüphelenmiştim. Sonra alıştım...

7. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Abi sorunun zzzzttt kısmına takılacağını biliyordum ama yine de yazdım... ;) Maksat muhabbet olsun dediydim, gerçekten oldu...

Cevap veren herkese de ayrıca teşekkürler.

Sorun olmadığını tahmin ettim ama içim şimdi daha da rahatladı... Ne güzel bi forummuş beyle... :p

Emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkürler. ;)

8. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Rica ederiz, yalnız bu kolaydı. Zor yerlerden de sor ki, yeni forumun kapasitesini test edebilelim...

9. Adem Usta

Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis Usta

bak işte bu cevab 10 numara işte begen butonu olsa idi 2 sefer begenmiştim ;D

10. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    +1907

11. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    +1907 ne, bu espiriyi diğer tarafta da anlamadım. Fenerbahçe ile alakası varmı? ???

12. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    "Çünki Fenerbahçeliyiz" demenin başka versiyonu... :p

13. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Zorluk derecesi değil de; aklıma düştüğü için soruyorum abi;

Arabayı sağ/sol ön tekerleri yarım kaldırım şeklinde olan yerlere park ettiğimde; harekete geçmek için aracı çalıştırıp, P den R'ye aldığımda bi vuruntu oluyor ve araba sarsılıyor...

Hemen düz bir alana alarak denediğimde "zzzzttt Erenköy" haricinde bir şey yok... Tekrar aynı yere çıkarak park edip, stop edip çalıştırıp tekrar aynı şeyi denediğimde bu vuruntu ve sallantı meydana geliyor...

Sebebi nedir?

14. mazda3barisss

mazda3barisss Sessiz

Veli abicim bildiğim kadarıyla aktarıyım mtutun abi tamamlar zaten eksik yerlerimi :)

durma pozisyonunda yapılan işlemleri yazıyorum ..

D de iken geldik durduk
    N ye aldık
    El frenini çektik
    Ayak frenine bas çek yaptık
    Tekrar frene bastık
    P konumuna aldık

bunu öğrenene kadar ben düz yerlerde bile o vuruntu sesini duyuyordum eğer direk P ye alıp el frenini çekersek bütün yükü şanzımana vermiş oluyoruz o ses de oradan geliyormuş .. yukarıda yazdığım gibi yapınca tık ses yok çünkü bütün yük el freninde kalıyor :)

15. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Ben onu guzuyu almadan öğrenmiştim Barış, dediğim şey, araç dengesiz park edilirse oluyor ;)

16. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Eksiksiz ve mükemmel bir anlatım olmuş, teşekkürler...

17. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Aracı dengeli park et, bir şey olmaz.

Japonlar çok saygılı bir millettir. O yüzden böyle küçük ama güzel ayrıntılara yer variyorlar araçlarında. Japonya'da bir tane kaldırıma çıkarak park etmiş araç göremezsin. Japonlar çok saygılı ama uyarmaktan da çekinen bir millet olduğu için, bu şekilde senin içini cız ettirip, kötü alışkanlıklarından vaz geçirecek tedbirler alıyorlar.

Çok ilginç hadiseler bunlar! Bak bir örnek te benim CX-5'den vereyim. Hani bizim ülkede uzunları karşıdan gelenin gözüne dikip gitmek yaygındır ya. Bu sebeple Japonya'da olmayan bir donanım var bizim ülkeye gelenlerde. Uzun yanıkken karşıdan biri geliyor. Şimdi bu Japon aracı bu durumdaki haksızlıktan rahatsız oluyor. Ama Japon kültüründe de uyarmak da ayıp! Yoksa basitçe 'karşıdan araba geliyor, uzunu söndür' diye bir yazı çıkabilir. Bu daha ucuz olurdu. Ama uyarmak ayıp dediğim gibi. Araba uzunu kendisi söndürüyor, karşıdan gelen geçince sen farketmeden tekrar yakıyor.

Geçen bir arkadaş da bunu sordu arıza var uzunum zaman zaman sönüp sönüp yanıyor diye. Karşıdan gelenin gözüne dikme düzelir dedim. Denedi ve düzeldi...

Sen de dediğimi yap, kaldırıma çıkma düzelecektir...

18. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Çözüm basit Veli abi bak :D

19. maytalman52

maytalman52 Katılımcı

Abi bu ses benden de gelıyordu ancak uzun bı ugrastan snra cozdum park etmedekı sıra cok onemlı N konumuna almadan el frenı cekmeyle meydana gelıyor park etmedekı sıra onemlı D deyken N ye alıp el frenı cekıp snra P ye almak gerekıyor

20. maytalman52

maytalman52 Katılımcı

kralsın usta :) sana ıhtıyacımız var...

Sayfayı Paylaş