Mazda 3 BK (2003-09) Otomatik Şanzımandan Gelen Ses

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yeni yeni fark etmeye başladım, 2009 model Mazda 3 otomatik şanzımanından ilk çalıştırma sonrası vitesi R'ye aldığımda veya D'ye aldığımda 2-3 saniye şanzımandan "zzzzttt" sesi geliyor...

Bu normal mi?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
zzzzttt sonrasında 'Erenköy' sesi gelmiyorsa, sorun var demektir...

Yeni yeni fark etmeye başladım, 2009 model Mazda 3 otomatik şanzımanından ilk çalıştırma sonrası vitesi R'ye aldığımda veya D'ye aldığımda 2-3 saniye şanzımandan "zzzzttt" sesi geliyor...

Bu normal mi?

mazda3barisss

Sessiz
bizimkide at abi vites geçişlerinde gelen 2 3 saniyelik sesleri pek takmamanı öneriyorum çünkü bir çok arabada test ettim hemen hemen hepsinde o sesi duydum .. özellikle D den R ye aldığında hafiften daha fazla duyar hissine kapılabilirsin o da tüm dişlilerden sıyrılıp geriye geçtiği içinmiş :) ben mesela frene basılı vites pozisyonunu değiştirdikten sonra 2 3 saniye bekliyorum sonra frenden çekip gaz veriyorum .. yani sorun yoktur sanmam abicim gönlünü ferah tut :)

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
abim selenoidlerin vites taslarına vermiş oldu ses yani vites ekipmanlarının hareket etme sesi dir önemli bir şey degil kafana takma az bir ses gelir birde bu araçlarda ilk hareket halinde bir ses gelir sonra keser oda abs konbütür kalibre etme sesi dir ..

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Şaka bir yana, ben de bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Hemen hemen her araçta ilk D ve R'ye alma esnasında duyulabilir bazı sesler. Yağ pompasının ilk basıncı bu sesi yapabileceği gibi, dişli kavramaları (balatalar) tarafından da yapılabilir.

Sen bizim Subaru'lara bakacaksın, Caaarrttt diye ses geliyor. Ardından Kabakağaat! diye bir ses gelmediği için ilk günlerde şüphelenmiştim. Sonra alıştım...

Bu normal mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
zzzzttt sonrasında 'Erenköy' sesi gelmiyorsa, sorun var demektir...

Abi sorunun zzzzttt kısmına takılacağını biliyordum ama yine de yazdım... ;) Maksat muhabbet olsun dediydim, gerçekten oldu...

Cevap veren herkese de ayrıca teşekkürler.

Sorun olmadığını tahmin ettim ama içim şimdi daha da rahatladı... Ne güzel bi forummuş beyle... :p

Emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkürler. ;)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Rica ederiz, yalnız bu kolaydı. Zor yerlerden de sor ki, yeni forumun kapasitesini test edebilelim...

Abi sorunun zzzzttt kısmına takılacağını biliyordum ama yine de yazdım... ;) Maksat muhabbet olsun dediydim, gerçekten oldu...

Cevap veren herkese de ayrıca teşekkürler.

Sorun olmadığını tahmin ettim ama içim şimdi daha da rahatladı... Ne güzel bi forummuş beyle... :p

Emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkürler. ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Rica ederiz, yalnız bu kolaydı. Zor yerlerden de sor ki, yeni forumun kapasitesini test edebilelim...

Zorluk derecesi değil de; aklıma düştüğü için soruyorum abi;

Arabayı sağ/sol ön tekerleri yarım kaldırım şeklinde olan yerlere park ettiğimde; harekete geçmek için aracı çalıştırıp, P den R'ye aldığımda bi vuruntu oluyor ve araba sarsılıyor...

Hemen düz bir alana alarak denediğimde "zzzzttt Erenköy" haricinde bir şey yok... Tekrar aynı yere çıkarak park edip, stop edip çalıştırıp tekrar aynı şeyi denediğimde bu vuruntu ve sallantı meydana geliyor...

Sebebi nedir?

mazda3barisss

Sessiz
Veli abicim bildiğim kadarıyla aktarıyım mtutun abi tamamlar zaten eksik yerlerimi :)

durma pozisyonunda yapılan işlemleri yazıyorum ..

D de iken geldik durduk
N ye aldık
El frenini çektik
Ayak frenine bas çek yaptık
Tekrar frene bastık
P konumuna aldık

bunu öğrenene kadar ben düz yerlerde bile o vuruntu sesini duyuyordum eğer direk P ye alıp el frenini çekersek bütün yükü şanzımana vermiş oluyoruz o ses de oradan geliyormuş .. yukarıda yazdığım gibi yapınca tık ses yok çünkü bütün yük el freninde kalıyor :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben onu guzuyu almadan öğrenmiştim Barış, dediğim şey, araç dengesiz park edilirse oluyor ;)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Eksiksiz ve mükemmel bir anlatım olmuş, teşekkürler...

Veli abicim bildiğim kadarıyla aktarıyım mtutun abi tamamlar zaten eksik yerlerimi :)

durma pozisyonunda yapılan işlemleri yazıyorum ..

D de iken geldik durduk
N ye aldık
El frenini çektik
Ayak frenine bas çek yaptık
Tekrar frene bastık
P konumuna aldık

bunu öğrenene kadar ben düz yerlerde bile o vuruntu sesini duyuyordum eğer direk P ye alıp el frenini çekersek bütün yükü şanzımana vermiş oluyoruz o ses de oradan geliyormuş .. yukarıda yazdığım gibi yapınca tık ses yok çünkü bütün yük el freninde kalıyor :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Aracı dengeli park et, bir şey olmaz.

Japonlar çok saygılı bir millettir. O yüzden böyle küçük ama güzel ayrıntılara yer variyorlar araçlarında. Japonya'da bir tane kaldırıma çıkarak park etmiş araç göremezsin. Japonlar çok saygılı ama uyarmaktan da çekinen bir millet olduğu için, bu şekilde senin içini cız ettirip, kötü alışkanlıklarından vaz geçirecek tedbirler alıyorlar.

Çok ilginç hadiseler bunlar! Bak bir örnek te benim CX-5'den vereyim. Hani bizim ülkede uzunları karşıdan gelenin gözüne dikip gitmek yaygındır ya. Bu sebeple Japonya'da olmayan bir donanım var bizim ülkeye gelenlerde. Uzun yanıkken karşıdan biri geliyor. Şimdi bu Japon aracı bu durumdaki haksızlıktan rahatsız oluyor. Ama Japon kültüründe de uyarmak da ayıp! Yoksa basitçe 'karşıdan araba geliyor, uzunu söndür' diye bir yazı çıkabilir. Bu daha ucuz olurdu. Ama uyarmak ayıp dediğim gibi. Araba uzunu kendisi söndürüyor, karşıdan gelen geçince sen farketmeden tekrar yakıyor.

Geçen bir arkadaş da bunu sordu arıza var uzunum zaman zaman sönüp sönüp yanıyor diye. Karşıdan gelenin gözüne dikme düzelir dedim. Denedi ve düzeldi...

Sen de dediğimi yap, kaldırıma çıkma düzelecektir...

Ben onu guzuyu almadan öğrenmiştim Barış, dediğim şey, araç dengesiz park edilirse oluyor ;)

maytalman52

Katılımcı

Bu normal mi?
Abi bu ses benden de gelıyordu ancak uzun bı ugrastan snra cozdum park etmedekı sıra cok onemlı N konumuna almadan el frenı cekmeyle meydana gelıyor park etmedekı sıra onemlı D deyken N ye alıp el frenı cekıp snra P ye almak gerekıyor

slash

Katılımcı
Zorluk derecesi değil de; aklıma düştüğü için soruyorum abi;

Arabayı sağ/sol ön tekerleri yarım kaldırım şeklinde olan yerlere park ettiğimde; harekete geçmek için aracı çalıştırıp, P den R'ye aldığımda bi vuruntu oluyor ve araba sarsılıyor...

Hemen düz bir alana alarak denediğimde "zzzzttt Erenköy" haricinde bir şey yok... Tekrar aynı yere çıkarak park edip, stop edip çalıştırıp tekrar aynı şeyi denediğimde bu vuruntu ve sallantı meydana geliyor...

Sebebi nedir?

Abi o vuruntu bende de eğer önüm yokuş aşağı bakıyorsa ve r ' ye takarsam hafif bir şekilde kendini belli ediyor . Onun dışında park etme taktiklerini de sağolsun barışın eski yazılarında vermiş olduğu bilgilerden kaptım :D gerçi burda da belirtmiş ;D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konu anlaşıldı...

Hanzo gibi park yasak, Erenköy turu serbest...

mazda3barisss

Sessiz
Eksiksiz ve mükemmel bir anlatım olmuş, teşekkürler...

Teşekkür ederim abicim düzgün anlatabildiysem ne mutlu bana :) Mühendislik harikası bir araca sahibiz mazda markası olarak Allaha hamd olsun Allah herkese versin .. Bırakın yamuk yumuk bayır aşağı yada bayır yukarı yeri geçen hafta gittiğimiz uludağda sırf yer yamuk diye biraz uzakta düz yer bulunca çektim güneşliğim olmadığı halde gazetelerle arabayı güneşten kamuflaj ettim .. yolda kasis çukur görünce yol değiştirmek asla ve asla sokağa park etmemek etsek bile başına kardeşlerimi koruma memuru olarak dikmek onu asla ve asla çok hor kullanmamak severek tatlı tatlı süzülmek ıslak ve sulu yerden geçmemek onu yıkarken özenle severek kurularken hassas cildine masaj yaparak yıkama sonrası cilasıyla bakım yaparak .. gibi gibi vs vs .. yani bu ve bunun gibi bir sürü hadise var onu bir canlı olarak görüp ona saygı gösterip zoom zoom aşkıyla sevgi ile bağlanmak bunu gerektirir :) zoom zoom <3

bi kıza bile bu değeri vermedim açık ve net işte bu yüzden kızlarla aram hiç ama hiç yoktur kız arkadaşımda yoktur buda itirafım olsun :D ;D

Üst Alt