Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 2 Hold Tuşunun Görevi Nedir?

Konu, 'Mazda 2' kısmında harun tarafından paylaşıldı.

1. harun

harun Sessiz

hold tuşu tam görevi ?
    adem ustayla bu konuyu konuştuk aslında bana anlattığı gibi yokuş aşağı inerken motor fren i yerinede kullanabiliyoruz ancak arama motorlarında da geri kaydırmaz diye ibareler var .

2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Adı üstünde Hold, tutmak demek... Bunu otomatik vitese uygularsanız artık aklınıza tutmak ile ilgili ne geliyorsa...

Adem ustam bunu gayet güzel açıklamıştı, forumda mevcut.

Rampa inerken belirli bir viteste tutmak için kullanılabilir, vites otomatik olarak yükselmeyeceği için hem aracın frenlerine yük binmez, hemde güvenli bir iniş olur...

Geri kaçırmayı önler, yani aracı sabit tutarak geriye kaçmasını önler...

Kazasız günler. ;)

3. Güven

Güven Katılımcı

Araç Markası:
    2012 - Mazda 3 A/T
    Araç Renk ve Tip:
    Lacivert - Sedan
    Benim bildiğim kadarı ile vites değişmeyi tam olarak engellemiyor.
    Kitapçıkta okuduğumdan giderken bulunduğunuz vitesi bir vites düşürüyor ve ive istiyorsanız devriniz artıyor aracı yüksek devirde tutuyor.
    Ama D vitesinde giderken 3. viteste iseniz sizi 2 ye düşürüyor ama tekrar 3 çıkmasını engellemiyor, 3 ten 4 çıkmasını engelliyor.

Ayrıca yokuşta aracın geri kaymasını engelliyor ama tam olarak yokuş kalkış gibi değil aracı kitlemiyor çünkü hafif eğimde yaptığınızda araç ileri doğru gidiyor.

Yokuş inişlerde ben daha çok vitesi L veya S ye alarak iniyorum ama tam doğru mu bilmiyorum :)

4. harun

harun Sessiz

bende yolun durumuna göre S veya L + hold kullanıyorum bugun arama motorlarında bakarken yokuş kalkış görevi gördüğü yazıyor..

5. D konumunda hold açarsanız araç 1-2-3 vitesleri kullanır 4 e yani son dişliye ve yarım vites düşürmeye atmaz..

S+Hold: 1 ve 2 vites kullanır sadece 3-4 ve ara yok

L+Hold ise yalnızca 1. vites kullanır,

Bunlar 626 için veriler ama hold bu görevde..

6. hus3yn

hus3yn Katılımcı

323 otomatik te de aynısı
    HOLD tuşu açıkken
    L- sadece 1. vites
    S- sadece 1-2 vites
    D- 1-2-3 kullanıyor

D konumunda sürüş esnasında HOLD tuşuna basarsanız bi alt vitese alıp devir aralığı yaklaşık 6000 devir de vites atıyor...

Sayfayı Paylaş