Mazda 2 Hold Tuşunun Görevi Nedir?

harun

Sessiz
Araç Markası
Mazda 2
hold tuşu tam görevi ?
adem ustayla bu konuyu konuştuk aslında bana anlattığı gibi yokuş aşağı inerken motor fren i yerinede kullanabiliyoruz ancak arama motorlarında da geri kaydırmaz diye ibareler var .

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Adı üstünde Hold, tutmak demek... Bunu otomatik vitese uygularsanız artık aklınıza tutmak ile ilgili ne geliyorsa...

Adem ustam bunu gayet güzel açıklamıştı, forumda mevcut.

Rampa inerken belirli bir viteste tutmak için kullanılabilir, vites otomatik olarak yükselmeyeceği için hem aracın frenlerine yük binmez, hemde güvenli bir iniş olur...

Geri kaçırmayı önler, yani aracı sabit tutarak geriye kaçmasını önler...

Kazasız günler. ;)

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benim bildiğim kadarı ile vites değişmeyi tam olarak engellemiyor.
Kitapçıkta okuduğumdan giderken bulunduğunuz vitesi bir vites düşürüyor ve ive istiyorsanız devriniz artıyor aracı yüksek devirde tutuyor.
Ama D vitesinde giderken 3. viteste iseniz sizi 2 ye düşürüyor ama tekrar 3 çıkmasını engellemiyor, 3 ten 4 çıkmasını engelliyor.

Ayrıca yokuşta aracın geri kaymasını engelliyor ama tam olarak yokuş kalkış gibi değil aracı kitlemiyor çünkü hafif eğimde yaptığınızda araç ileri doğru gidiyor.

Yokuş inişlerde ben daha çok vitesi L veya S ye alarak iniyorum ama tam doğru mu bilmiyorum :)

harun

Sessiz
Araç Markası
Mazda 2
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
bende yolun durumuna göre S veya L + hold kullanıyorum bugun arama motorlarında bakarken yokuş kalkış görevi gördüğü yazıyor..

D konumunda hold açarsanız araç 1-2-3 vitesleri kullanır 4 e yani son dişliye ve yarım vites düşürmeye atmaz..

S+Hold: 1 ve 2 vites kullanır sadece 3-4 ve ara yok

L+Hold ise yalnızca 1. vites kullanır,

Bunlar 626 için veriler ama hold bu görevde..

hus3yn

Katılımcı
323 otomatik te de aynısı
HOLD tuşu açıkken
L- sadece 1. vites
S- sadece 1-2 vites
D- 1-2-3 kullanıyor

D konumunda sürüş esnasında HOLD tuşuna basarsanız bi alt vitese alıp devir aralığı yaklaşık 6000 devir de vites atıyor...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bi vites aşağı düşürmez mi?
Mazda'nın bütün modellerinde kullanımı aynı mı bilmiyorum, kimisi son viteste basarsan bir alt vitese geçer diye yazmış, kimisi, sadece 3. viteste tutar yazmış, kimisi olduğu viteste seni sabit tutar ve sadece 1,2 ve 3. vitesi kullanır yazmış.

Deneme yanılma yöntemiyle çözersin bence

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Mazda'nın bütün modellerinde kullanımı aynı mı bilmiyorum, kimisi son viteste basarsan bir alt vitese geçer diye yazmış, kimisi, sadece 3. viteste tutar yazmış, kimisi olduğu viteste seni sabit tutar ve sadece 1,2 ve 3. vitesi kullanır yazmış.

Deneme yanılma yöntemiyle çözersin bence
Bence o tuş şu an çalışmıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hiçbir farklılık göremedim çünkü

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Hold tuşu ilk ilk kalkışta vites ''D'' konumundayken basarsanız aracı 1. değil direk 2. viteste kaldırır buda çamurlu veya karlı zeminde aracın patinaj yapmasını engeller.Diğer bir görevi ise aracı manuel gibi kullanmaya imkan sunuyor diyebiliriz.Şöyle ki benim aracım için konuşacak olursak 2000 model 323 otomatik; Vites ''D'' konumunda ve 4. viteste giderken hold tuşuna basarsanız aracı 3. vitese alır.Vites ''S'' konumunda normalde 3. vitesten yukarı çıkmaz araç ve siz hold tuşuna basarsanız 2.vites geçer araç.Yine vites ''L'' konumunda 2. vitesen yukarı çıkmaz araç ve siz hold tuşuna basarsanız araç 1. vitese düşer.Bu bize hem manuel gibi spor sürüş imkanı hemde rampa inerken her kilometre aralığında motor freni yaptırıp balatalarımızın ve disklerimizin sağlıklı kalmasını sağlar.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hold tuşu çalışmıyor..
Acaba başka bir yerde bi tuş mu var. Mazda 2 lerde hold tuşuna basınca ekranda bişey yanıyor mu...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tuşla şanzıman arasında bağlantı Yok sanki. Ya da tuş temas etmiyor. Vites geçişleri mükemmel, bir problem görünmüyor..
Beyaz Güvercin'de Hold tuşuna basınca, göstergede ışığı yanıyordu hocam... Tuşa bastığında herhangi bir ışık yanmıyorsa, tepki vermeden kafasına göre vites değişimi yapıyorsa bu özellik çalışmıyor demektir... Muhtemelen de, tuştan kaynaklıdır diye tahmin ediyorum.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Beyaz Güvercin'de Hold tuşuna basınca, göstergede ışığı yanıyordu hocam... Tuşa bastığında herhangi bir ışık yanmıyorsa, tepki vermeden kafasına göre vites değişimi yapıyorsa bu özellik çalışmıyor demektir... Muhtemelen de, tuştan kaynaklıdır diye tahmin ediyorum.
Abi göstergede hold ile ilgili bir ışık ya da amblem göremedim. Ama mutlaka bi ışık olması gerekir..

Üst Alt