Lastik ve Jant- Fikir Alışverişi

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
IMG-20231113-WA0003.jpeg

29 Ekim - 10 Kasım tarihleri arasında Tokat Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü'nde bir kursum vardı. 10 Kasım cuma günü yola çıkmadan önce uğradığım petrolde fark ettim jant göbeğinin olmadığını. Düşmüş olma ihtimalini değerlendirmedim hiç, sanayide uğradığım frenciye sordum bir ihtimal jant söküldüğünde yanlışlıkla (!) çıkıp düşmüştür belki diye ama oradan da sonuç alamadım. 16' impressive jantlarımdan çıkma göbekler vardı ama onlar da küçük gelince piyasadan bulmaya çalıştım.
Antalya Mepaz'da varmış sağ olsunlar bir günde elime ulaştı.
20231116_084731.jpg

Ekli dosyalar

• IMG-20231116-WA0000.jpeg
    IMG-20231116-WA0000.jpeg
    154.3 KB · Görüntüleme: 10

venom06

gecekondu
Araç Markası
2006 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Kışlığı güzel mi hocam? Sen Ankaradasın galiba,bende İç Anadoluluyum :) Buraların karında kışında iş görür diyorsun yani?
Ben beğendim Üstad, geçen yıllarda Aralık ayında Erzurum'un kışında buzunda kullandım. Sorun olmadı. Bütçe+performans için ideal diyorum.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Sapma oranı gayet makul, kış için taban dar olması daha da makul, fiyatının uygun olması makul oğlu makul, yabıştır
Reis benim orjinal ölçüm 195/55/15. Yani kış için 195/60/15 den daha mı iyidir diyorsun 185/60/15 e? Ben anlamam lastik ölçüsünün ne etki etmesinden.
Şu an fabrikada bana yapıştırıyorlar eve geçeyimde sipariş geçeyim cevabına göre.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Reis benim orjinal ölçüm 195/55/15. Yani kış için 195/60/15 den daha mı iyidir diyorsun 185/60/15 e? Ben anlamam lastik ölçüsünün ne etki etmesinden.
Şu an fabrikada bana yapıştırıyorlar eve geçeyimde sipariş geçeyim cevabına göre.
Bunların arasındaki fark anlaşılmaz zaten, uygun fiyatlı bul yeterli olur.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Kesinlikle öyle, hatta 195/60 yanak kesiti tavsiye edilen sapmayı aşıyor bile az da olsa. Ama 185'te sapma yalnızca %1.2 ki bu çok uygun demek. Hem kış lastiğinde dar taban her zaman avantajdır, ne kadar az temas o kadar başarılı sürüş.

Kışlık için 185 ebatın fiyatı daha uygunsa kesinlikle 185 alırdım.

Son düzenleme:

Montimpex

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 BNskyD PowerSNS
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz/ Sedan
3 sene 40bin km FALKEN 215 45 18 kullandım.. ilk sene çok fark etmedim ama son 2 sene aracım çok fazla patinaj yapıp önden kayıyordu..hatta eşim kuru bir havada yol kaygan diye duramayip bir araca dokundu.. lastikler iyi olsa belki kurtarabilirdi..
Geçtiğimiz Nisan ayında HANKOOK VENTUS EVO3 ile değiştirdim ve 10bin km'den fazla yol yaptım.. sağlamlık açısından ne olur bilmiyorum ama yol tutuşu mükemmel diyebilirim.. inanılmaz güven veriyor.. yazlık lastik olarak kesinlikle tavsiye ederim..
Falkenden sonra aracım resmen yeni bir karakter kazandı..
Satıcıya kör alim yaptığımı soyledigimde bana "abi sen taktir sonra teşekkür edersin" diye iddialı bir laf etmişti.. harbiden yolum düşerse teşekkür edeceğim:))

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Ben beğendim Üstad, geçen yıllarda Aralık ayında Erzurum'un kışında buzunda kullandım. Sorun olmadı. Bütçe+performans için ideal diyorum
Sarumanin tavsiyesine uyarak Dayton 185/60/15 1150 TL den sipariş verdim. Fiyat çok cazip gelince Dunlop yerine bunu tercih ettim. Bakalım kullanınca yorum yaparım. Yorum, tavsiye öneren tüm dostlara teşekkür ederim.
Geçtiğimiz Nisan ayında HANKOOK VENTUS EVO3 ile değiştirdim
Hankook bence üst sınıf (Continental, Michelin) sonra gelen en iyi lastik. Benim yazlıklar Falken bir sorun yaşamadım lakin bir Hankook olamaz. Fiyatta buna değer fark yoksa Falken, Dunlop,Barum gibi ürünler tercih etmek hata olur.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Sarumanin tavsiyesine uyarak Dayton 185/60/15 1150 TL den sipariş verdim. Fiyat çok cazip gelince Dunlop yerine bunu tercih ettim. Bakalım kullanınca yorum yaparım. Yorum, tavsiye öneren tüm dostlara teşekkür ederim.

Hankook bence üst sınıf (Continental, Michelin) sonra gelen en iyi lastik. Benim yazlıklar Falken bir sorun yaşamadım lakin bir Hankook olamaz. Fiyatta buna değer fark yoksa Falken, Dunlop,Barum gibi ürünler tercih etmek hata olur.
Şimdiden hayırlı olsun yeni pabuçlar, güvenli sürüşler yaşatsın inşallah. Gelince lastik elleşleme yöntemiyle lastik hamurunun nasıl olduğuna bakar mısın, yumuşak hamurlu olmasını isterdim ben.

venom06

gecekondu
Araç Markası
2006 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Kışlığı güzel mi hocam? Sen Ankaradasın galiba,bende İç Anadoluluyum :) Buraların karında kışında iş görür diyorsun yani?
Ben beğendim Üstad, geçen yıllarda Aralık ayında Erzurum'un kışında buzunda kullandım. Sorun olmadı. Bütçe+performans için ideal diyorum.

Hayırlı olsun, sağlıklı sürüşler diliyorum.
Benim yazlıklarda Falkendi, Nisan'da yeniliycem.
Daytonlar gelince yorum bekleriz.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

Hayırlı olsun, sağlıklı sürüşler diliyorum.
Benim yazlıklarda Falkendi, Nisan'da yeniliycem.
Daytonlar gelince yorum bekleriz.
Bu tip markalar genelde ilk yılında beklentiyi karşılar, sonraki yıllarda kalite farkı ortaya çıkar ve lastik özelliğini hızla kaybettiği için ilk yılda alınan performans sonraki yıllarda mumla aranır. Bakalım sizin tecrübelerinizle sonraki yıllarda Dayton nasıl performans verecek.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Bu tip markalar genelde ilk yılında beklentiyi karşılar, sonraki yıllarda kalite farkı ortaya çıkar ve lastik özelliğini hızla kaybettiği için ilk yılda alınan performans sonraki yıllarda mumla aranır. Bakalım sizin tecrübelerinizle sonraki yıllarda Dayton nasıl performans verecek.
Doğrudur reis.Benim Kia da Gt Radial almıştım,Champiro yazıyordu birde. Uyduruk marka diye ucuza almıştım. 2 kış geçirdi bende.Sorun olmamıştı.Yolda komadı karda yani.
Üst markalarda durum pek farklı değildir,geçen zaman içerisinde kış lastiği sertleşince ilk alındığı gibi olamaz muhakkak.Bana sorarsan bir kış lastiği en fazla 3 sezon kullanılmalı.3 Yaşından sonra bir lastiğin pek hayrı kalmıyor.Ama bizdeki bütçe ile bu olmuyor malesef.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Gelince lastik elleşleme yöntemiyle lastik hamurunun nasıl olduğuna bakar mısın, yumuşak hamurlu olmasını isterdim ben.
Pek kıyas yapabilecek durumda olduğumu sanmıyorum reis. Bakarım ama söylediklerim ne kadar doğru olur bilemem :) Hiç düzgün lastiğim olmadı ki:(

drkahvecioglu

Katılımcı
Araç Markası
2019 Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Soul Red-Power Sense
Mokka’yı satmadan önce araç vizeden kalmasın diye Dayton taktırdım. Yaklaşık 2000 km bu lastikle aracı kullandım sonrasında mokkayı sattım. İlk kez ucuz segment bir lastik aldım, yol tutuş, konfor ve sessizliğini beğendim. Ancak pahalı-ucuz lastik farkının yüksek hızlarda ortaya çıktığını da gördüm. Araç 150-160 dan sonra şertitte gezmeye başladı. Sürekli direksiyonla müdahale etmem gerekti( titreme değil yanlış anlaşılmasın araç yandan rüzgar yemiş gibi sağa sola yalpalanıyordu, basınç, rot ve balans ayarlarında sorun yoktu).

Cenk Behram Su

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3
2011 Mazda 3 kullanıyorum. Antalya ve Ankara arası sık seyahat ediyorum. Aralık ayında Antalya’da hava sıcaklığı 15C iken, Ankara’da -5 olabiliyor. Her seyahatimde yazlık/kışlık lastik değiştiriyorum güvenlik amaçlı. Ancak her iki tip lastiğiminde değişim zamanı gelmişti. 8 lastik alsam maliyet yüksek olacaktı. Bayii arkadaşım Bridstone A005 evo ( dört mevsim) lastik önerdi. Ancak fabrikada dahi stok sıfır. Çok araştırdım. Aynı yetenek sahip olan lastiği buldum sonunda. Aydın Lassa bayiinden 4 adet 205/55 16 Lassa multiways satın aldım dün. Salih Aydın isimli bayinin hizmeti çok iyi. Güler yüzlü ve profesyonel çalışıyorlar. Tavsiye ediyorum.
Lastik çok önemli, ihmal etmeyin.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
2011 Mazda 3 kullanıyorum. Antalya ve Ankara arası sık seyahat ediyorum. Aralık ayında Antalya’da hava sıcaklığı 15C iken, Ankara’da -5 olabiliyor. Her seyahatimde yazlık/kışlık lastik değiştiriyorum güvenlik amaçlı. Ancak her iki tip lastiğiminde değişim zamanı gelmişti. 8 lastik alsam maliyet yüksek olacaktı. Bayii arkadaşım Bridstone A005 evo ( dört mevsim) lastik önerdi. Ancak fabrikada dahi stok sıfır. Çok araştırdım. Aynı yetenek sahip olan lastiği buldum sonunda. Aydın Lassa bayiinden 4 adet 205/55 16 Lassa multiways satın aldım dün. Salih Aydın isimli bayinin hizmeti çok iyi. Güler yüzlü ve profesyonel çalışıyorlar. Tavsiye ediyorum.
Lastik çok önemli, ihmal etmeyin.

4 mevsim lastikler yazın antalya sıcağında sizi çok zorlayabilir.

Üst Alt