Hyundai'den Yeni Otomobil "ASLAN"

st4lk3r

Katılımcı
İsmi ne kadar da pek premium his vermekten uzak olsa da ürettiği araçlar taktire şayan. Amerikada premium segmentin bir oyuncusu olacak kadar başarılı bir araçları var. Bir kaç görsel atayım:
2009 model içi
112_0907_02z+2009_hyundai_genesis+interior.jpg

Genesis Coupe
800px-2013_Hyundai_Genesis_Coupe_3.8_R-Spec_--_06-15-2012_2.JPG

2015 modeli.
2015-Genesis.jpg

2014-Hyundai-Genesis-3.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
4 Yıl bu markayı kullanmış birisi olarak kimseye tavsiye etmiyorum...

Mt53

Katılımcı
4 Yıl bu markayı kullanmış birisi olarak kimseye tavsiye etmiyorum...

Abi haftasonu bulunduğum yerde araç kiraladım ve de kiraladığım model accent blue otomatik dizeldi.. takoz gibi araç..direksiyon desen bu kadar hissiz bi direksiyon daha görmedim diyebilirim..bi de bunların accent eraları vardı 1.5 dizel 110 bg..araç basınca iyi gidiyodu iyi uçuyodu ama güven hissi 0..araç sürekli yaylanıyor sanki bi yerlere uçtu uçacak hissi veriyordu :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi haftasonu bulunduğum yerde araç kiraladım ve de kiraladığım model accent blue otomatik dizeldi.. takoz gibi araç..direksiyon desen bu kadar hissiz bi direksiyon daha görmedim diyebilirim..bi de bunların accent eraları vardı 1.5 dizel 110 bg..araç basınca iyi gidiyodu iyi uçuyodu ama güven hissi 0..araç sürekli yaylanıyor sanki bi yerlere uçtu uçacak hissi veriyordu :)

Ben geçirdiğim 4 yılı anlatsam sayfalar yetmez, bu yüzden kısaca tavsiye etmiyorum diyorum...

2004 yılında almış olduğum sıfır Hyundai'deki donanım, 2012 yılında almış olduğum 1993 model Mazda'da vardı... Düşünün ne kadar geriden geldiklerini...

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Mazda E sınıfında model çıkarırsa intihar diyoruz ya, adamların Genesis , Aslan, Kaplan bi şekilde bu sınıfta otomobilleri var. Hatta genesis Amerika'da yılda 30,000 satmış ki beklentilerinden düşük olsa da bence iyi bir rakam.

Hatta şimdi gözüme çarpan Equus diye bir modelleri var ki direk Mercedes S, Lexus, BMW 7 rakibi, tabi ki yalnızca Amerika'da.

https://www.hyundaiusa.com/equus/comparison.aspx

Ana sayfaya dikkat edin, 429 beygir V8 engine (more than Lexus LS 460), bilmem kaç cubic feet iç mekan (more than Mercedes S550) gibi ibareler var. Hastayım bu adamların reklamcılığına. Burda Mazda 3 anasayfasına Golf'den hızlı, Focus'dan geniş falan yazsanız Doğuş tekzip falan yollar Mazda'ya :D

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Mazda E sınıfında model çıkarırsa intihar diyoruz ya, adamların Genesis , Aslan, Kaplan bi şekilde bu sınıfta otomobilleri var. Hatta genesis Amerika'da yılda 30,000 satmış ki beklentilerinden düşük olsa da bence iyi bir rakam.

Hatta şimdi gözüme çarpan Equus diye bir modelleri var ki direk Mercedes S, Lexus, BMW 7 rakibi, tabi ki yalnızca Amerika'da.

https://www.hyundaiusa.com/equus/comparison.aspx

Ana sayfaya dikkat edin, 429 beygir V8 engine (more than Lexus LS 460), bilmem kaç cubic feet iç mekan (more than Mercedes S550) gibi ibareler var. Hastayım bu adamların reklamcılığına. Burda Mazda 3 anasayfasına Golf'den hızlı, Focus'dan geniş falan yazsanız Doğuş tekzip falan yollar Mazda'ya :D
işte tam olarak bende bundan bahsediyorum mazda bir E segment çıkarıpta batacak firmamı yahu çok satmasına gerek yok az satsın ama ürün gamında bir mazda9 olsun arkadaş hatta shinari yi dönüştürsünler...
Mazda ne araba yapıyormuş meğer dedirtsinler bi insanlara...
Şimdi diyeceksinizki işte skyactiv e bilmem şukadar para harcandı böyle bir şey çılgınlık olur iflas eder
RX-8 de çıkaramaz oda olmaz buda olmaz :) bende bu sabah hemen çıksın demiyorum zaten skyactiv in gelirini fazla fazla alacaklar...
Çok değil önümüzdeki birkaç yıl içerisinde mazda9 da çıkacaktır yeni wankel motorlu RX-8 de....
Mazda imkanın sınırlarını görmek için imkansızı deneyecektir...
Mazda hikayelerinde TAKUMİ videosunu izlerseniz...Mazda nın wankel den vazgeçeceğini sanmıyorum...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Zaten sorun da bu ya dostum. Mazda iyi otomobil yapan bir firma, bunda sorun yok. Yalnız kar edemeyeceği bir modeli şahsına münhasır bir platform ve özellikte üretemezsin. Ancak Mazda 6 platformunu alıp, üstüne biraz daha iri bir kasa koyar, dizaynı değiştirir satarsın. E segmenti prestij segmenti, yani otomobilin niteliğinden çok, imajı daha önemli. Ama otomobil basını da köpek balığı gibi davranıyor bu segmenti yargılarken, inanılmaz detaylara bakıyorlar. Ve hemen yargıyı koyarlar 'olmamış!' Bu imajdaki bir aracı satamazsın...

Mazda gerekli vakti ve parayı ayırıp, tamamen şahsına münhasır bir E sınıfı yapsa, ben inanıyorum mükemmel bir araç yapar. Ama bu sınıfta araçlar mükemmel diye alınmıyor. Logo'nun imajı ve o logoyu parlatan otomobil magazininin yönlendirmesi ile satılıyor.

'Premium marka olmanın dayanılmaz hafifliği' başlığında bu konuyu irdelemeye çalışıyorum zaten.

Mazda muhteşem bir E sınıfı yaparsa, hiç kimse o aracı Mercedes ve BMW muadili fiyatına almaz. Mercedes ve BMW muadillerinden ciddi bir fiyat ucuzluğu ile de onlar ve imajları ile başa çıkacak otomobil yapılamaz.

Bir aralar kimi başarılı, kimi başarısız bir çok deneme oldu bu konuda ama hiçbiri şu anda yok. Örneğin Renault Safrane, daha sonra Vel Satis, Peugeot 605, daha sonra 607, Citroen XM, Opel Omega vb. gibi araçlar bunların önde gelenleriydi.

Şu anda bir Jaguar XF gerçekten çok iyi bir otomobil olmasına rağmen ve Jaguar Premium marka olmasına rağmen, E ve 5 karşısında hiç başarılı değil. Sadece anavatanı İngiltere'de başarısı var.

Daha da ilginç bir örnek var. Aynı firma tarafından, aynı bantlarda yapılan, aynı işçilik ve teknolojilerle üretilen VW phateon'un kimse yüzüne bakmazken, Audi A6 yok satıyor.

Bu sınıfta imaj denilince;

1- Mercedes
2- BMW
3- Audi

sıralama böyle. Diğer binek segmentine yeni yeni giren niş sınıf üreticilerini (Porsche gibi) saymıyorum.

işte tam olarak bende bundan bahsediyorum mazda bir E segment çıkarıpta batacak firmamı yahu çok satmasına gerek yok az satsın ama ürün gamında bir mazda9 olsun arkadaş hatta shinari yi dönüştürsünler...
Mazda ne araba yapıyormuş meğer dedirtsinler bi insanlara...
Şimdi diyeceksinizki işte skyactiv e bilmem şukadar para harcandı böyle bir şey çılgınlık olur iflas eder
RX-8 de çıkaramaz oda olmaz buda olmaz :) bende bu sabah hemen çıksın demiyorum zaten skyactiv in gelirini fazla fazla alacaklar...
Çok değil önümüzdeki birkaç yıl içerisinde mazda9 da çıkacaktır yeni wankel motorlu RX-8 de....
Mazda imkanın sınırlarını görmek için imkansızı deneyecektir...
Mazda hikayelerinde TAKUMİ videosunu izlerseniz...Mazda nın wankel den vazgeçeceğini sanmıyorum...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Mustafa abi dediklerinde haklısın tamam hemfikir olduğumuz noktalarda var
Ancak mazda bu anlattıklarını biliyor hatta merso bmw audi dışında kalan tüm markalar
Bu segment zor bir segment olduğununda farkında
Peki mazda bu kaygılara girip böyle bir araç üretmeyi risk sayarak E segment üretme cesaretini yitirir mi?
Prenium markaların dayanılmaz hafifliği başlıklı konundada belirttiğin gibi
Mazda premium olma yolunda
O zaman bu segmenti öyle yada böyle birgün üretecek
İnsanlar birgün bu 3 markadanda sıkılacaktır...
Rakiplerine göre daha uygun fiyatlı
Ve beklenenlerin aksine o 3 markadan daha donanımlı ve üstün bir araç
Tasarımı söylememe gerek yok bu 3 markanın ağzını açıp bakacağı bir araç yapsa
Yılda çok sınırlı sayıda dahi satılsa
Ama üretimi hiç durdurulmasa
Bugün bile ekranlarda bir tane mazda reklamı yok
Prestij farklılık kokan bir mazda9 reklamı
Tüm kanallarda oynasa öyle bir rüzgar esseki
Bu rüzgara bu insanlar kapılsa
Sürü pskolojisiyle koyun gibi a6 almaktansa
İşte bu dedirtse
Neden olmasın...bu 3 marka korkusu yüzünden diğer markalar nerdeyse teslim oldu..
Alın burası sahanız istediğiniz gibi at koşun dercesine...
Savaşmaktan vazgeçmemek gerek yenilgiyi kabullenmek olur bu...
Sadece mazda için değil Gerçekten 3 markaya göre çok harika E segment araçlar üretecek markalar mevcut ama bunu yaparken tutupta bir phateon bir peugeot 607 gibi araçlar yaparsa zaten tutmaz
Mercedes önünde yıldız olsun yeter diyen bi kitlenin
Fikrini değiştirmesi için daha fazlası gerek
Ben diyorumki doğru hamlelerle bu iş yapılırsa
Bildiğimiz premium markalar kadar satış yapmasa dahi kendini kurtaracak kadar yapabilir
Birde süreklilikte çok önemli reno safrane üretimi bitmeseydi ayak uydurulsaydı günümüze kadar gelinseydi omega mesela harika araç
Markalar isimleri çok kolay öldürüyor ben bunu hatalı buluyorum
Vectra yı öldürdüler
Laguna yı latitude ile öldürdüler
Çok saçma geliyor ve bu firmayı kararsız istikrarsız gösteriyor
İnsigna tuttu gitti omega olsun adı ne farkederdi almazmıydı insanlar???
Hyundai accent gibi herkesin altında bir 5 serisi yada a4 a6 koyun sürüsü hissi veriyor
E Segment araç alacak durumda olsam gene bu markaları tercih etmem amacım insanların dikkatini çekmek değil herkesten bir farkım olmalı kendimi değişik ve diğerlerinden özel hissetmeliyim her insan farklı ve özel ise bu sıradanlığa tahammülüm yok benim...
Bir mercedes ile yarışmak çok zor olur katılıyorum mücevher gibi araç çıkarıyor adamlar
Ama bir a6 ve bmw 5 serisi o kadar zor değil
İyi bir tasarım iyi ve bol donanım onlara göre düşük fiyat adam gibi reklam filmi ve bolca yayınlanacak
Resmi kurumların ihalelerine mazda markasını sokmak ta ayrı bir fikir olabilir
Rakipten daha akıllıca zekice düşünülemeyeni düşünüp
Reddedilemeyecek tekliflerle müşteriye gidilirse
Belli bir çıtayı yakalar kararlılık ve inatla devam ederse yerini bu segmentte bulabilir...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Yitirir, çünkü Mazda son birkaç on yılda çok büyük güçlükler atlattı. Batmanın eşiğinden döndü, Ford tarafından satın alındı vb. vb. Şimdi Ford'dan kurtuldular ve kendi ayakları üzerinde duruyorlar. Uzun yıllar sonra ilk kez 2013 mali yılında kara geçtiler. Böyle bir firmanın yeni RX-8, E sınıfı otomobil konularında çok cesur ve imkanlı olmasını bekleyemezsin. Bak yeni CX-9'u da yapmakta zorlanıyorlar. 2. makyajı geçirdi, neden? Normalde Mazda 5 yılda bir araç yenilerken CX-9'u çok satamadığı için çok daha uzun sürede yenileyebiliyor.

Mazda adı ile en iyi otomobili yapsan E sınıfında satılmaz. Bu sınıfın müşterisi ürün gamında orta sınıf halk arabası bolca mevcut bir isimle E sınıfında araç almaz, almıyor, tecrübe ile sabit.

Zaten bu sebeple Nissan İnfiniti'yi, Honda Acura'yı ve Toyota da Lexus'u yarattı. Mazda bunlardan hiçbiri kadar güçlü ve büyük değil. Ama bir gün olursa, farklı bir marka adı altında yapması mantıklı olur.

Mustafa abi dediklerinde haklısın tamam hemfikir olduğumuz noktalarda var
Ancak mazda bu anlattıklarını biliyor hatta merso bmw audi dışında kalan tüm markalar
Bu segment zor bir segment olduğununda farkında
Peki mazda bu kaygılara girip böyle bir araç üretmeyi risk sayarak E segment üretme cesaretini yitirir mi?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Sevgili Dostum,

Gel elimizdeki örneklere bakalım. Şu anda D sınıfında tek kelime ile harika bir araç var, Mazda 6! Fiyatı 125 civarına alınabiliniyor. Donanım, tasarım, kalite her şey senin dediğin gibi.

Ortada kaç tane BMW 3 serisi, Mercedes C sınıfı ve Audi A4 var? Kaç tane Mazda 6 var? Üstelik E sınıfının bir alt sınıfında!

Bu araçların hepsi Mazda 6'dan daha pahalı (vergi sistemimize rağmen), daha donanımsız, tasarıma girmiyorum kişiye göre değişir. İddia ederim ki Mazda 6 hepsinden daha sorunsuz.

Mazda 6'da olan donanımlar otomatik frenleme, ölü nokta uyarıcısı, şerit değiştirme uyarıcısı, bose ses sistemi vb. bu araçların %1'inde bulamazsın Türkiye'de. Onu bırak, elektrikli koltuk, koltuk ısıtma, koltuk hafıza, deri döşeme çok nadiren görürsün.

Bir önceki (2013'e kadar) C sınıfında geri görüş kamerası yok standart, hafızayı bırak, elektrikli koltuk, ısıtma vb. yok. BMW 3 serisi bizim sitede kaç tane kumaş döşemelisi var. Ve hepsi 6'dan pahalı...

Şimdi sen cevap ver? Neden olmuyor? Bunun bir üst sınıfında nasıl olacak?

Prenium markaların dayanılmaz hafifliği başlıklı konundada belirttiğin gibi
Mazda premium olma yolunda
O zaman bu segmenti öyle yada böyle birgün üretecek
İnsanlar birgün bu 3 markadanda sıkılacaktır...
Rakiplerine göre daha uygun fiyatlı
Ve beklenenlerin aksine o 3 markadan daha donanımlı ve üstün bir araç

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Mazda 6 1.6 litre dizel motorla giriş yapsaydı
Durum nasıl olurdu peki?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aslan gibi araba be :D Türkçe isim ne alaka onu anlamadım :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hyundai sorunsuz araba ama kalitesiz bunu nasıl başarıyorlar merak ediyorum :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
5 bin km de şanzımanı dağıtmıştı... Ama hiç uğraştırmadan paşa paşa yapmışlardı... Müşteri ilişkileri o dönemde güzeldi şimdi nasıl bilmem.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Satışları ikiye ve belki üçe katlanırdı. Yani 70-80 adet olabilirdi.

Eğer Mazda aynı fiyat mantığını uygulasa 1.6 motorlu versiyon 100 civarı olurdu. Ona 100 vermek yerine insanlar 2012 BMW 3 veya 2012 Mercedes C serisi alırdı.

Açık söyleyeyim ki, bugün ben de Mazda 6'nın sıfırına 125-130 vermek yerine 150-160 verir Mercedes E serisi 2013 veya BMW 5 serisi 5.20i alırım. Hem de bu markaya bu kadar saygı duyan birisi olarak...

Aşağıda bir iki örnek ilan verdim, daha pazarlık bile edilmemiş ve çoğu yetkili bayiden. Bir incele bunları, göreceksin gerçekten zor işler bunlarla rekabet.

Şimdi 100'e 2014 Mazda 6 mı? 2012 BMW 3.16i mi? (sıfır ayarında)

Adam Mazda 6 aldı mı sürekli duyacağı söz standart; bu paraya BMW, Mercedes alırdın!

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mercedes-benz-hatasiz-boyasiz-bayi-cikisli-cam-tavanli-sadece-2.000-k.m-176911132/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-kosifler-oto-bostanci-2013-mod-bmw-520i-comfort-2.384-km-172883494/detay/

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-kosifler-oto-bostanci-2013-model-bmw-320i-efficientdynamics-174634120/detay/

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-kosifler-oto-bostanci-2012-model-bmw-316i-sportline-39.210km-174632439/detay/

Mazda 6 1.6 litre dizel motorla giriş yapsaydı
Durum nasıl olurdu peki?

Benim dediğim şey ile bağlantılı... Hyundai ASSAN (Türk ortağı) olacakmış, çekik gözlü gardaşlar, yanlış anlamıştır... :p

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Mustafa abi hersey o kadar net ve dogru açıklıyor ki üstüne söylenecek söz bırakmıyor.

En iyisi dağılalım beyler

Mobil uygulamadan gönderildi

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
O zaman bu tabular asla yıkılmayacak ve Mazda 6 da hakettiği değeri Türkiye de asla görmeyecek.

Üst Alt