Hyundai'den Yeni Otomobil "ASLAN"

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Kesinlikle hiç bir zaman görmeyecek! Türkiye zaten hiç bir zaman D sınıfı sedan pazarı olmadı. Türkiye'de C sınıfı sedanlar ve son dönemlerde de B sınıfı sedanlar revaçtadır. D sınıfı sedan hiç bir marka ve hiç bir model hiç bir zaman başarılı sayılacak rakamlara ulaşamadı.

Sadece ve sadece Premium markaların modelleri hariç. Bunlar da fayda/fiyat ile değil, prestij ile sattıkları için.

Şimdi Mercedes C serisi ile Mazda 6 aynı sınıf. Yeni kasa C serisi çıktı piyasaya bir kaç ay önce. Ortalama olarak insanların ödedikleri fiyat forumlarda 150-160 arasında. 3 ay sıra var şu anda... Parasını nakit verseniz alamazsınız.

Daha ne diyeyim?

Mazda 6 Avrupa'da da hak ettiği övgü ve satışı göremez! Ama geri kalan pazarlarda görecektir ve görüyor da...

Ben Mazda 6'nın önden ve arkadan baskı uygulanmış, boyu kısalmış ve şişmiş halini kullanıyorum. Bu şekliyle çok daha popüler ve 2.eli daha kolay...

O zaman bu tabular asla yıkılmayacak ve Mazda 6 da hakettiği değeri Türkiye de asla görmeyecek.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Mazda hakettiği değeri sadece Asya ve Amerika da mı görüyor?
D segment araba pazarının olması için ülkenin gelir seviyesi yüksek olması lazım abi, bu bakımdan Türkiye de D segment pazarının olmaması bence gayet normal ama olanların içinde Mazda neden tercih edilmiyor o ilginç işte. Mondeo dan Passat tan daha mı kötü bu araç, daha mı sorunlu, daha mı pahalı, daha mı tipsiz ?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Türkiye'ye yeni Mondeo'yu getiremediler bile. Passat ayrı bir durum. Türk halkı bu aracı yarı-Premium gibi algıladığı gibi, ditribütörünün inanılmaz imkanlarıyla da çok güzel satış yapıyor. Ama %90'ı kiralık! Bu aracı kiralama servislerinden çıkarın, bakın kaç tane satar?

Bu arada Türkiye'de satılan Passat'ların çoğu Mazda 6'dan çok fiyat olarak Mazda 3'e yakın...

Mazda hakettiği değeri sadece Asya ve Amerika da mı görüyor?
D segment araba pazarının olması için ülkenin gelir seviyesi yüksek olması lazım abi, bu bakımdan Türkiye de D segment pazarının olmaması bence gayet normal ama olanların içinde Mazda neden tercih edilmiyor o ilginç işte. Mondeo dan Passat tan daha mı kötü bu araç, daha mı sorunlu, daha mı pahalı, daha mı tipsiz ?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Türkiye'ye yeni Mondeo'yu getiremediler bile. Passat ayrı bir durum. Türk halkı bu aracı yarı-Premium gibi algıladığı gibi, ditribütörünün inanılmaz imkanlarıyla da çok güzel satış yapıyor. Ama %90'ı kiralık! Bu aracı kiralama servislerinden çıkarın, bakın kaç tane satar?

Bu arada Türkiye'de satılan Passat'ların çoğu Mazda 6'dan çok fiyat olarak Mazda 3'e yakın...
Mazda 3 e nasıl yakın abi Mazda 6 dan daha pahalıdır diyecektim ki şunu gördüm;

Passat 1.4 TSI BMT 122 PS DSG Highline 106.800 TL

Ama rakip şu o zaman

eni Volkswagen CC 2.0 lt TDI BMT 177 PS DSG 61.200 € + 1.672,50 TL

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
O senin gördüğün Highline, en donanımlısı. Türkiye'de mevcutlar genellikle orta donanım seviyesi ve daha ucuz. Kiralama şirketlerine daha da ucuz. Bize bu yaz aynı şirketten 2 değişik araç kiralama teklifi yapıldı. Polo, Clio'dan ciddi daha ucuzdu! Clio yerli olduğu halde...

Mazda 3 e nasıl yakın abi Mazda 6 dan daha pahalıdır diyecektim ki şunu gördüm;

Passat 1.4 TSI BMT 122 PS DSG Highline 106.800 TL

Ama rakip şu o zaman

eni Volkswagen CC 2.0 lt TDI BMT 177 PS DSG 61.200 € + 1.672,50 TL

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu kiralama işi de ilginç bir şey, Mazda 6 tozunu atmalı o zaman diyecektim ki, o fiyata 2012+ Mercedes&BMW alırdırn lafı geldi aklıma ve sustum

st4lk3r

Katılımcı
Aslında VW'yi hiç sevmesemde Türkiye pazarı, vergi sistemi, halkın araç algısı, farklı fiyat, donanım, opsiyon ile bizim insanımıza ve duygularına ulaşmayı beceren araçlar üreten fabrika ve distribitöre sahip olduğu gerçeğini kabul ediyorum. Bayağı bi uzun cümle oldu :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Pazarlama stratejileri inanılmaz fark yaratıyor. Ve çok ilginç derecede güçlü stratejiler var pazarda. Japonların en bilmediği, uzak olduğu konular bunlardır. genellikle bireysel satışların, tercihlerin yoğun olduğu pazarlarda çok başarılı olabiliyorlar. Ama karmaşık işlerden hakikaten ne anlarlar, ne girerler...

Mesela kiralama firmasından sen X aracı talep ediyorsun, o pahalı teslimatı 3 ay sonra diyorlar. Ama Y isterseniz hem derhal, hem ucuz!

Mesela açık bir bakın internete BMW 3,5 Mercedes C,E vb. serilerin çoğu galerilerden satılık. Yetkili bayide olmayan modeller galerilerde var ve hepsinde şu yazıyor, yetkili bayi çıkışlı! Nasıl oluyor?

Agresif satış hedefleri konulduğunda agresif satış taktikleri de uygulanıyor.

Bu kiralama işi de ilginç bir şey, Mazda 6 tozunu atmalı o zaman diyecektim ki, o fiyata 2012+ Mercedes&BMW alırdırn lafı geldi aklıma ve sustum

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Evet bu çok var, sahibinden satılıktan çok, galiriden satış var. Kendi arabasını insan galeriye bırakmaz ki sat diye, yetkili bayi çıkışlı ::)

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Bir-iki nesil büyüdükten sonra premium algısı yavaş yavaş değişecek. Ne alakası var demeyin, şöyle anlatayım. Biz etrafın doğan şahin dolu olduğu yıllarda yazın gurbetçilerin Mercedeslerini, BMW'lerini görerek büyüdük. O yıllar hem ülkemizde azdı hemde donanım fakiri kuş serisinin yanında otomatik camları abs'si bilmemnesi başka çağdan gelmiş gibiydi. İşte şu an ülkemizde Mercedes,BMW, Audi'nin satışlarının çılgın noktalara gelmesi bizim nesil sayesinde oldu. Kafamızdaki algı hiç değişmeyecek ve bu markalar hep premium kalacak.

Ben 90larda skoda vw birleşmesi ilk meyvelerini vermeye başladığında babama skoda da iyi araç demiştim. Cevabı, bırak oğlum eğri bacak skoda işte demişti ;D Niye eğri ki diye düşünüp bir anlam verememiştim. Meğerse 60'lardaki skoda kamyonetler harbi eğretiymiş biraz. Bir nesil skoda'dan nefret etmiş :D

0Vkwd.jpg

Ama 90 larda doğanlar böyle bir eğri bacak ibaresini hatırlarlar mı? İşte bir sonraki önyargısız nesildir skodayı buralara getiren. Şu an 50-60 lı yaşlardaki babalar Hyundai-Kia'yı da beğenmez. Teneke der geçerler misal :) Ama onların çocukları alır kullanır mutlu mesut binerler.

Peki şuanki çocukları ele alalım. Araçlara ilgi duymaya başladıkça etrafı inceleyecekler tıpkı bizim yaptığımız gibi. Peki etrafta ne var? Her köşe 3 serisi, 5 serisi değil mi? Motorlarının bir özelliği var mı? Biraz iddialı olacak ama işte onların çocukluğunun kuş serisi golf, astra, focus vs, ve diğer sıradan araçları da her köşede gördükleri C, E, 3, 5 serisi.

Ben aracımın içerisinde iken çok karşılaştığım bir durum var. Kırmızıda dururken, köşeyi dönerken belli bir yaşın üstü hiç bakmaz, gençler şöyle bir bakar Mazda logosunu görünce kafayı çevirir :) ama çocuklar aracı parmağıyla gösterip babasını çekiştirir. Çünkü ön yargısızdırlar, marka bilmezler, pahalıysa premiumdur mantığı yoktur. İşte sokağa arabayı bıraktığımda çocukların fotoğraf isteği:)

Demem odur ki şu anki premium araçlar bugünün değil geçmişin premiumlarıdır. Bugünün az satan ama kaliteli işler yapan Volvo, Alfa, Mazda, Subaru gibi markaları akıllarını iyi kullanıp, bildikleri yolda devam ederlerse 15-20 sene sonra bugünkü premium algısını kökten değiştirebilirler, demedi demeyin .

20j5wf7.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Son paragraf zamanda yolculuğun şimdiden özeti gibi... Hatta gibisi fazla... :) Teşekkürler.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bir-iki nesil büyüdükten sonra premium algısı yavaş yavaş değişecek. Ne alakası var demeyin, şöyle anlatayım. Biz etrafın doğan şahin dolu olduğu yıllarda yazın gurbetçilerin Mercedeslerini, BMW'lerini görerek büyüdük. O yıllar hem ülkemizde azdı hemde donanım fakiri kuş serisinin yanında otomatik camları abs'si bilmemnesi başka çağdan gelmiş gibiydi. İşte şu an ülkemizde Mercedes,BMW, Audi'nin satışlarının çılgın noktalara gelmesi bizim nesil sayesinde oldu. Kafamızdaki algı hiç değişmeyecek ve bu markalar hep premium kalacak.

Ben 90larda skoda vw birleşmesi ilk meyvelerini vermeye başladığında babama skoda da iyi araç demiştim. Cevabı, bırak oğlum eğri bacak skoda işte demişti ;D Niye eğri ki diye düşünüp bir anlam verememiştim. Meğerse 60'lardaki skoda kamyonetler harbi eğretiymiş biraz. Bir nesil skoda'dan nefret etmiş :D

Ama 90 larda doğanlar böyle bir eğri bacak ibaresini hatırlarlar mı? İşte bir sonraki önyargısız nesildir skodayı buralara getiren. Şu an 50-60 lı yaşlardaki babalar Hyundai-Kia'yı da beğenmez. Teneke der geçerler misal :) Ama onların çocukları alır kullanır mutlu mesut binerler.

Peki şuanki çocukları ele alalım. Araçlara ilgi duymaya başladıkça etrafı inceleyecekler tıpkı bizim yaptığımız gibi. Peki etrafta ne var? Her köşe 3 serisi, 5 serisi değil mi? Motorlarının bir özelliği var mı? Biraz iddialı olacak ama işte onların çocukluğunun kuş serisi golf, astra, focus vs, ve diğer sıradan araçları da her köşede gördükleri C, E, 3, 5 serisi.

Ben aracımın içerisinde iken çok karşılaştığım bir durum var. Kırmızıda dururken, köşeyi dönerken belli bir yaşın üstü hiç bakmaz, gençler şöyle bir bakar Mazda logosunu görünce kafayı çevirir :) ama çocuklar aracı parmağıyla gösterip babasını çekiştirir. Çünkü ön yargısızdırlar, marka bilmezler, pahalıysa premiumdur mantığı yoktur. İşte sokağa arabayı bıraktığımda çocukların fotoğraf isteği:)

Demem odur ki şu anki premium araçlar bugünün değil geçmişin premiumlarıdır. Bugünün az satan ama kaliteli işler yapan Volvo, Alfa, Mazda, Subaru gibi markaları akıllarını iyi kullanıp, bildikleri yolda devam ederlerse 15-20 sene sonra bugünkü premium algısını kökten değiştirebilirler, demedi demeyin .
Ben bu anlattıklarınıza sonuna kadar katılıyorum...

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Mustafa abi hersey o kadar net ve dogru açıklıyor ki üstüne söylenecek söz bırakmıyor.

En iyisi dağılalım beyler

Mobil uygulamadan gönderildi
Mesele savunduğumuz görüşlerin doğru yada yanlışlığı değil Hakan Emre
Mustafa abiye bu soruları sormasam aklımdan geçenleri buraya yazmasam her fikri olduğu gibi kabullensem forum olmanın burada bulunmanın hiçbir anlamı yok..
Ben farklı düşüncelerimi ve yorumlarımı belirtmeliyim ki Mustafa abi gibi büyüklerim bak kardeşim şu konuda yanlışın var bu konuda haklısın ama şunlarıda bir gözden geçir şeklinde söylemesi...
Benim kendimi yetiştirmeme yardımcı oluyor...
Zaten çok bilmişlik taslamıyorum arabalar konusunda uzmanlığımda yok...
Ama çokta uzak değilim bir usta olmasamda ufaktefek problemlerimi kendim çözebilcek kadar anahtar tutuyor ellerim...
Buradaki E segment muhabbetimiz aslında şudur...
Evet Mazda kendini risk e atmamalı şu dönemde geçen yılllardaki geçirdiği zor günlerin ardından...Duygusal değil mantıksal düşünmeli...Bende bu yönde Mustafa abiyle hemfikirim...
Ama nedense belki birada duygusal düşündüğümdenmidir nedir...
bir E segment aracın çıkacağına inanıyorum....Birkaç yıl içerisinde yollarda görürürz...Görsek dahi gene o 3 markayla rekabet edemeyecek onuda iyi biliyorum...
Bu yüzden üretmemeli....
Ama Hyundai gibi markalarda tutupta gövde gösterisi gibi bu araçları çıkarınca Mazda şunlara bir haddini bildirsin diyorum..
Chaos un bahsettiği Premium marka algısına ben baştan sona kadar katılıyorum...
Çünkü biz kaliteyi hep gurbetçilerden gördük...Onların bindikleri araçlardan giydiklerinden...
Onların getirdiği eşyalardan gördük kaliteyi...
Ama geriden gelen nesil artık öyle değil...Bu algı bir sonraki jenerasyonda tamamen değişecektir sokakların doğan şahin dolması gibi heryer audi merso BMW serileri dolmakta....Bu sıradanlığı yeni nesiller kabullenmeyecektir...Yetişme tarzı bile farklı bizim çocukluğumuzda fikrimiz sorulmazdı alınırdı giyerdik elbiseyi...
Şimdi öylemi?2-3 yaşında ki çocuğa bile kendine seçim hakkı tanıyıp en basitinden bir markete bile girdiğinde onu raflara bırakıyor canı ne isterse onu seçmesini sağlıyoruz...
Hatta paraıda ona verip satıcıyla onun temasa girmesini sağlıyoruz...
Böyle bir kuşak babadan kalma dayatmaları kabul etmeyecektir...
Belkide hep yanlış düşünüyorumdur...Tüm bu varsayımların hepside geçersizde olabilir...Ama bir gerçek var
geriden gelenlerin hakikaten bakış açısı bizlerden ve bizden öncekilerden çok çok farklı :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İki satırlık espri üzerine baya bir uzun yazı mı olmuş, yoksa telefondan girince mi böyle oluyor...

:p

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Espirinin farkındayım abi :)
Birazda şöyle oluyor dün 24 çalıştımya
Giremedik foruma fırsatı bulunca ipin ucunu kaçırıyoruz galiba
Sakınca varsa sileriz :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Espirinin farkındayım abi :)
Birazda şöyle oluyor dün 24 çalıştımya
Giremedik foruma fırsatı bulunca ipin ucunu kaçırıyoruz galiba
Sakınca varsa sileriz :)

:)

Yazmak güzeldir, ben de sadece yazdım... Kurallar dahilinde, genel adab dâhilinde her şey yazılabilir, yasakçı, denetçi bir zihniyette değilim, forum olarak da özgürlükçü bir yönetim anlayışını tercih ediyoruz.. Sağlıcakla keyifli forumlar.

:)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Hepiniz seviliyor ve sayılıyorsunuz
Sizleri incitmektense üyeliğimi siler çeker giderim
Her biriniz benim için çok değerlisiniz
Kendinize iyi bakın CANLAR uyumam gerek
Foruma istediğim kadar zaman ayıramamaktan ayrıca rahatsızım