Honda'dan Hodri Meydan

Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#1
Honda, uzun bir aradan sonra çıkarttığı Civic Type R’ın; “Nürburgring Önden Çekişli Otomobiller Pist Rekoru”nu kırmasıyla birlikte bir takım dedikodular ortaya çıktı. Bu dedikodulardan sonra rekorunun çalındığını düşünen rakiplerine resmi olarak savaşmaya hazır olduğu mesajı veren Honda, bir anlamda “hodri meydan” dedi.

Hatırlanacağı üzere; Mart ayı’nın başlarında Cenevre Motor Show’da tanıtılan Yeni Civic Type R, Almanya’nın efsanevi Nurburgring pistini 7:50.63’de dönerek en yakın rakibi Renault Megane RS 275 Trophy-R’den 4 sn. daha kısa bir tur zamanına imza atıp “Önden Çekişli Otomobiller Pist Rekoru”nu kırmıştı. Bu rekordan sonra ortada dolaşmaya başlayan bazı dedikodulara bir son vermeyi düşünen Honda Başmühendisi Hisayuki Yagi, bu rekorun yaklaşık 1 sene önce seri üretim modeliyle aynı motora, süspansiyona ve lastiklere sahip prototip otomobille kırıldığını açıklarken prototipte klima sisteminin bulunmadığını belirtti. Klima sisteminin olmaması nedeniyle ortaya çıkan ağırlık avantajının önüne geçtiklerini ifade eden Yagi, pistteki otomobilin takla barına sahip olduğunu ve bu sayede prototipin seri üretim modelinden daha hafif olmadığını sözlerine ekledi. Takla barıyla beraber otomobilin daha sert bir yapıya kavuşmasını da istemediklerini belirten Yagi, takla barını otomobile kauçuk parçalarla bağladıklarını ve bu sayede üretim modeliyle aynı rijitlikte bir prototip ortaya çıkartarak bu rekoru kırdıklarını ifade etti.

Üretim modeliyle aynı özellik ve kondisyonda olduğu belirtilen prototip Type R’ın kırdığı rekordan sonra rakiplerinin iştahının daha da artacağını söyleyen Yagi, rakiplerinin hızlandıkça güç/ağırlık oranının arttırılarak kendilerinin de hızlanacağını belirtmekten çekinmedi. 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#2
Honda'ya bu tasarımı ben hiç yakıştıramadım... Bu konuda hiç öz eleştiri yapıyorlar mı veya anket şeklinde bir organizasyon yaparak geri dönüş alıyorlar mı acaba?? ::)
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#4
Tasarım harici güzel islere imza atıyorlar, tebrikler.