Genel LPG Sorunları ve Muhtemel Çözüm Yöntemleri

tween_91

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo HB
Merhabalar Veli abi LPG problemleri ile ilgili yazılarınızı okudum. Paylaşımlarınızdan hergün yeni şeyler öğreniyorum. Benim aracımda tartarini marka lpg var problemim ise lpg de kullanırken araç sadece yükteyken gazı kese kese veriyor. Bu problemi vermesi için devrin çok yükselmesine de gerek kalmıyor 2500-3000 devirde iken bile bu teklemeyi gerçekleştiriyor. Tekleme şu şekilde oluyor; mesela 2.viteste 3000 devir ile gidiyoruz bir an gaz kesiliyor ayağımı gaza daha da bassam gaz yemiyor daha sonra birden alıyor gazı, böyle roketler gibi atağa kalkıyor. Boştayken bir problem yok gazı köklesekte herhangi bi kesiklik yapmıyor. Aracı defalarca bilgisayara bağladılar ama bi problem bulamadılar. Bilgisayar tüm ayarları gayet sağlıklı gösteriyor. Sonra lpg ustasıyla beraber yola çıktık aracı usta kullandı tekleme oluncada dediki araç elektrik kesiyor. Aracımın distribütörü yeni değişti bujiler buji kabloları hep heni elektrik aksamı komple elden geçti. Benzinde hiçbir problemim yok fakat lpg de sıkıntm geçmiyor. Konu ile ilgili fikriniz nedir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Elektrik kaynaklı ise, lpg sistemine gelen kablolardaki değerlere baktır, kesicideki elektriği ölçtür...

Diğer türlü arıza ihtimaline karşı; gaz ayarlarına baktır, egzoz sistemini kontrol ettir, sistemde hava alan yer olup olmadığını kontrol etmek gerek...

Lpg filtresine baktır, ayarlarını kontrol ettirmeni tavsiye ederim. Kolay gelsin.

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

tween_91

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo HB
Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Lpg filtresini 20 gün önce değiştirdim. Dün egzozu komple değiştirdim yeni eksoz taktırdım. Gaz ayarını yaptırdım. Herşey normal görünüyor fakat sorun devam ediyor. Yalnız lpg sistemine gelen kablolardaki değerlere bide kesicideki elektriğe baktılar mı bilmiyorum. Sanırım bakmadılar, çünkü bunlarla ilgili bişe söylemediler bana. Yarın sabah lpg ustama gittiğimde ilk iş bunları sormak olacak. Gelişmeleri yazacağım :)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Elektrik kaynaklı ise, lpg sistemine gelen kablolardaki değerlere baktır, kesicideki elektriği ölçtür...

Diğer türlü arıza ihtimaline karşı; gaz ayarlarına baktır, egzoz sistemini kontrol ettir, sistemde hava alan yer olup olmadığını kontrol etmek gerek...

Lpg filtresine baktır, ayarlarını kontrol ettirmeni tavsiye ederim. Kolay gelsin.

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...
peki abi bunu elektrikçiler mi ölçüyor yoksa lpg ciler mi?

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Lpg sistemine bağladıkları elektriği yanlış yerden de bağlamış olabilirler. Bunu sistemi takan yer kabul etmez, ama isterseniz ısrar edin, elektriği bağladıkları yeri değiştirsinler (başıma gelmişti prinste)

Lpg seni sevmiyorum...

Ama sevmesemde senle yaşamaya mecburiyetimi bildiğim için senin iyi yönlerini görmeden, tüm kötü huylarını ve durduk yere yapabileceğin davranışlarını öğreneceğim..

Beni yenemeyeceksin ve senin sırtından sağladığım menfaatin yanında kaprislerine huysuzluklarına dayanacağım, sinirlenip ani tepkiler verip bir anlık sinirle seni boşamayacağım..

Evet kısaca lpg siteminin handikap ve yalnış insan seçimi gibi özensiz montajcı riskiyle başımıza gelebileceklerden bazılarını sürşi lisan olmaz ise yazdım. insanı tanıyamadığımız gibi montajcıyıda tanımıyoruz, herkes özverili değil malesef, işini çok çok iyi yapan tanıdığım bir ustadan bir arkadaşım için montaj konusunda rica etmiştim, 2 ay sonra demişti.. Kıssadan hisse işte..

Arkadaş kesicideki elektriği gerekirse söktürüp yeniden yaptırmalı diye düşünüyorum, elektrik kesintisi benzinde yapmıyorsa kimse distribütöre kabahat bulmasın, yada diğer sisteme..
Manifolt arka kısmında küçük parmağın 1/3 daha küçük emiş hortumu var o hortumun çıkık yada çatlak kaçak vs durumuna bakın. Regülatörün müşürünün kablosuna bakın, çok bi alakası olmaz ama sistem su hava durumunada bakın derim, hava olması regülatörün tam ısınmamasına ve gazın tam verimli çalışmasını engeller diyeceğim ama rölantide sorun yok diyorsun, yinede bakın malum rölantideki gaz tepkisi güce binmediği için daha seri olacaktır..
Saygılar..

tween_91

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo HB
Günaydın arkadaşlar. Sorunsuz, arızasız sıkıntısız bir hafta dilerim. Öncelikle yardımlarınız ve önerileriniz için çok teşekkür ederim. Geçen cumartesini yine lpg ustasıyla beraber geçirdim :) lpg beynini değiştirdi sorun düzeldi. Geçici olarak yanında bulunan bir tartarini lpg beyni taktı, hafta sonu bir dene sorun olmazsa senin lpg beynini tamire yollayacaz dedi. Haftasonu boyunca kullandığım aracımda hiç tekleme yaşamadım. Bugün benim lpg beynim tamire gidecek. Umarım sorun tamamen düzelir...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şimdilik geçmiş olsun... Beyin dediğiniz regülatör mü? Yoksa yazılımın yüklü olduğu zımbırtı mı?

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
bildiğiniz üzere aracımda lpg de tekleme sorunu vardı, benzinde yapmıyordu
subap kaynaklı olabileceği düşüncesiyle diğer işlere girişmedim
dün de havaalanına yolcu karşılamaya gittim, gidişte sorun yoktu
dönüşte araç yığılma yapmaya, dip gazda bile devirlenmemeye başladı, 2500 devir civarında takılıp kaldı gibi oldu, bir süre benzine aldım problem yoktu, lpg ye tekrar alıp denedim yine aynen devam ediyordu, eve geldim rölantide bagajdan valizleri çıkarırken dikkat ettim egzoz hafif hafif pat pat ediyordu

problem ne olabilir acaba?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
dönüşte araç yığılma yapmaya, dip gazda bile devirlenmemeye başladı, 2500 devir civarında takılıp kaldı gibi oldu, bir süre benzine aldım problem yoktu, lpg ye tekrar alıp denedim yine aynen devam ediyordu, eve geldim rölantide bagajdan valizleri çıkarırken dikkat ettim egzoz hafif hafif pat pat ediyordu

Benim aklıma enjektörler geldi, aracı ilk aldığımda araç lpg de gaz yemiyordu. Lpg ustası baktı enjektörün biri bozuk dedi, komple değişirtirmistim. 1.5 sene önce 200 liraya

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Pat Pat sesi sistemin hava aldığına delalettir... İyi bir ustalık işi var...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
ne gibi bir işelm gerekiyor abi, maliyetli midir?
bariz bir pat pat sesi değil, sedece egzoza eğilip dikkat edince fark ettim
teklemenin kaynağı da o olabilir mi?

Komple sisteme bakılacak ve nereden hava alıyorsa oraya işlem yapılacak, maliyetli bir şey değildir, tabi ustasına bağlı... Örneğin; [member=582]grafff[/member] a sorun enjektörler diyerek değiştirmişler ama sorun devam ediyor...

Bu yüzden iyi bir usta diyorum. O0

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Araçta Bravo marka lpg kiti var. Bi memnuniyetsizliğim yok aslında. Sadece 2.viteste ve 2.500 devirlerdeyken hafif bir gaz yememe olayı var. Ama bunu sadece 2.vites ve sadece 2.500 - 2.600 devirlerde yapıyor. 1-3-4-5.viteslerde herhangi bir devir aralığında herhangi birşey yok. Çok sıkıntı yapmadığı için hiç üzerinde durmadım bile.

belki [member=246]DarK PaSSenGeR[/member] 'a yardımcı olması amacıyla da şunu yazayım. Birkaç defa yaşadığım ve artık alıştığım olay.

Gazda giderken birden kösüldü araba, 2.500 deviri geçmemeye başladı, 2.viteste yapar diye 3.e attım yine aynı. Araba hızlanıyor ama 2.500 deviri geçmiyor, kafayı yiyecem..

500 metre gittim gitmedim bi baktım lpg uyarısı. meğer arabada gaz bitmiş, sanırım onu ekonomik kullanmak için, sonuna kadar ilerlemek için devri ayarlıyor. Gaz iyice azaldığında 2.500 devri geçmiyor araba. ilginç.

Artık bu mazdanın olayı mı, yoksa uyduruk bravo marka lpg'nin olayı mı bilmiyorum.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan

Dostum bende ki durumun aynisi bende de gazda patpat yapiyor ama benzinde birşey yok. Enjektör değiştiği halde devam ediyor. Bende iki serviste subap dedi. Asalet sağolsun yardımcı olacak. Memur indirimi

Discovery cihazımdan gönderildi

Üst Alt