Genel LPG Sorunları ve Muhtemel Çözüm Yöntemleri

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bakım maliyetlerinin faiş fiyatlar olduğu aşikar, fakat bu biiip biip sesinin servise gitmek için mecburiyet anlamında değil de haber vermesi anlamında güzel olduğunu düşündüm ben. Ayrıca aracın filtrelerini vs. işlerini kendiniz de yapıyor olsanız bence gayet güzel bir uygulama, madem bu tarz işlerden anlıyorsunuz. İnternetten yada bir tanıdık yardımı ile bu cihazların programlarına ulaşabilir ve pc ye kendiniz bağlayıp sesi kesebilirsiniz. Bu tarz işleri eski aracımda FIAT ECU SCAN programı yardımıyla yapıyorduk, belki bunun içinde bir çare vardır.

Her kontağı kapattığında veya açtığında o sesi duymak sana hoş geliyor olabilir, rutin 10 bin bakımına 100 Tl vermek senin için sıkıntı olmayabilir ama ben çekemem, o parayı veremem bu yüzden seninle laf kalabalığı yapıyoruz ya zaten... :D

Bakış açısı, duygusallık sorunsalı... ;)

Şahsen; kabloya veya bilgisayara bağlamama gerek yok, bir çay içimi vakte kadar yapacak ustam var çok şükür ama ben genel anlamda olaya yorum yapmıştım...

Saygılar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim 2. araç Chevrolet Lacetti, Güney Kore menşeili biliyorsunuz, opel servislerinde yapılıyor, orjinal LPG'li araç. BRC marka. Şöyle bir sorunum var 1-2 yıldır. Araç yolda giderken kafasına göre benzine veya gaza geçiyor. Bir bakıyorum gazda, bir bakıyorum benzine geçmiş! Bostancı sanayideki BRC servisine gidiyorum. Orada baktılar ve sistemin kablolarının değişmesi gerektiğini söylediler ve masrafın da 500 TL olacağını söylediler. (5-6 ay önce)

Henüz yaptırmadım daha fiyat çok geldi bana. 6 aydır öyle devem ettim. Bunun daha ucuz yollu bir çaresi yok mu? İlla kabloların değişmesi mi gerekiyor? Ayrıca bu servis filtreye 50 TL alıyor. 20 TL yazmışsınız, fazla mı alıyor acaba? Önereceğiniz güvenli bir servis var mı acaba? Teşekkürler.

Ayrıca arkadaşlar başka LPG'li araç kullanımı konusundaki tavsiyeleriniz ne olur? Mesela ustam devirli kullanmamı, hareketten önce aracı ısıtmamı ve katkılı olduğu için Opetten almamamı tavsiye etti. Mesela ben genelde gaz bitince gaz alıyorm. bitmeden mi almak lazım acaba?

Ayrıca motor arıza ışığı sürekli yanıyor, arada bir gidiyor, Bu sorun olur mu? LPG li araçlarda bunun normal olduğunu söyleyenler olduğu için çok kafaya takmadım..

Öncelikle Lacetti'nin Güney Kore değil, Amerika yani General Motors menşeili olduğunu belirteyim, ülkemizde Opel çatısı altında faaliyetlerini sürdürdüğünü belirteyim... ;)

1-2 yıl uzun bir zaman neden böyle bir arızanın çözüm yoluna gitmediniz ki, ilginç...

Sistemdeki en küçük arıza, otomatik olarak ya uyarı verir veya benzine geçer... Muhtemelen sizin sistem uyarı veriyordu ama uyanık bir usta bu sesi kapattı (tahmin)

Montajı siz yaptırdıysanız eğer bu sorunu o işletmenin çözmesi gerekir, ayrıca ne kablosu değişecek bu önemli... LPG enjektörleri sorunlu olabilir sistemde yekün tutan malzeme budur ancak... Size detaylı bilgilendirme yapılmıyorsa kablo denilerek geçiştiriliyorsa bence o servisten uzak durun...

Türkiye çapında bu işin uzmanı ve BRC bayisi, Kocaeli Derince'de işyeri olan Faruk Sevgili'yi tavsiye ederim, mesafe çok uzun sayılmaz ve gitmeye değer, öncelikle telefon ile görüşmenizi tavsiye ederim...

0 (262) 239 46 30

Servislerin filtre için 50 Lira alması kendilerince normal, yapacak bir şey yok, ona kalırsa bu ülkede 50 bin lira etmeyecek nice tenekeler 80-90 bin liraya satılıyor... Servis fiyatı neden böyle diye sorgulamak mantık işi değil... Elinizden iş geliyorsa dışarıdan filtre alıp değiştirebilirsiniz.

Deponuz bitene kadar lpg yi kullanmayın ki; tank içinde bulunan tortular sisteme zarar vermesin ve her zaman deponuzu dolu tutun ki; deponuzda gereksiz tortu oluşmasın, sabahları zaten benzinde çalışıyor sorun olmaz, lpg de yüksek hızlara çıkmayın, uzun yolda mutlaka aracı benzinde bir süre kullanın...

Arıza ışığı adı üstünde arıza demektir ve bu ışığın yanması her şartta sıkıntılıdır, tavsiye etmiyorum... Bu arıza ışığının devamlı yanması sebebiyle oluşan arızayı bilemeyen arkadaş büyük sıkıntılar yaşadı... İyi bir lpg ustası arıza ışığını muhakkak söndürür, söndürmeli, yoksa o ustanın kapısının önünden geçilmemeli...

Sağlıcakla kazasız günler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
[member=9]domestos[/member] Veli abi benim araba 1-2 haftadır sabah calıstırıyorum 25-30 derece gibi tüpe geciyor sıkıntısız , sonrasında hem rolantide hemde yürürken ister 2.500 devirde ister 5.000 devirde kesiklik yapıyor . Ne zamanki hararet tam yerine geliyor tam derecesi oluyo o zaman düzeliyor . Zavoli var aracımda tüpcüye gittim iyi bi servisti , aygaz'dan gaz aldınız mı dedi direk bende evet dedim , aygaz'ın gazı yağlı enjektörler yağlanmıs biz zavoli olarak PO ve shell gas tavsiye ediyoruz ( Ege bölge bayi ) ondan yapar enjektör tamir takımı ve filtreler komple değişcek dedi , ama filtre değişeli 3.000 olmamıs daha - Ha bi de ayarlar mükemmel bi araba anca bu kadar düzgün calısabilir dedi ( Maasallah ) :D .. Motto benim işimi görür mü ? sanki enjektörleri temizler gibi dusunuyorum ama sen ve diğer deneyenler olarak tavsiyeniz nedir ?

Canım kardeşim öncelikle lpg'ye geçiş ısısını biraz yükselt geç lpg'ye geçsin, örnek benim 626 rölantide 4 dakikada geçiyordu...

Motto bulabilirsen tam senlik, denemeni tavsiye ederim.

Eralp35

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Canım kardeşim öncelikle lpg'ye geçiş ısısını biraz yükselt geç lpg'ye geçsin, örnek benim 626 rölantide 4 dakikada geçiyordu...

Motto bulabilirsen tam senlik, denemeni tavsiye ederim.

Benmde lpg ye geciş ısım aynı gibi abi o kadar suruyo calıstırıp hiç gaz vermeden beklersem .. Var burda bi PO 'da buldum deponun bitmesini bekliyorum bosa depoya atıp 20 tl gaz koyup otobana cıkıp gazlıcam sonra normal full licem devam etcem bakalım nası olcak ..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benmde lpg ye geciş ısım aynı gibi abi o kadar suruyo calıstırıp hiç gaz vermeden beklersem .. Var burda bi PO 'da buldum deponun bitmesini bekliyorum bosa depoya atıp 20 tl gaz koyup otobana cıkıp gazlıcam sonra normal full licem devam etcem bakalım nası olcak ..

Muhtemelen sorun çözülmüş olur hayırlısıyla...

Aynen yazdığın gibi uygulama yapacaksın. O0

60 tl bilgisayar bağlantı kablosu ve proğram..
Filtre 10 tl kendim ayarlar değiştiririm hem keyif hem de param cebimde, 15 dk iş..
bayide 180+ işçilikdedi, kuruş inmedi valtek tipi enjektörü netten 90 tl ye aldım daha önce takdırdığım arızalandı çünki ve il dışı oluncada ulaşamadım bayideki adama o gitti velhasıl..
Ekmek yenirde her öğünde bal kaymak olmazki..
Bize de yazık yüzde 100 kar marjı..

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Filtreleri bende kendim değiştiriyorum bir tek ayar işinde güvenemiyorum kendime. Yakıt değerlerim şuan iyi bide stop edince ötmese

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
sadece 1 kere kablo alacaksın ve bilgisayara yukleyeceksin, 1 kez tarifle yaptınmı tamamdır rıdvan hocam..
Daha önceki arabam da atiker vardı onun için kablo almıştım ama beceremedim bu araba da lovato var bu arada atiker ayar kablosu ihtiyacı olan varsa gönderebilirim

selmazda

Katılımcı
Veli bey ilginiz için teşekkürler. Bir mucize oldu sanki, dün akşam iş çıkışı Kartal sanayideki MuciB 2A BRC servisine götürdüm aracı. Şikayetimi söyledim. Aynı zamanda 10 binlik bakımını da yaptılar. Yarım saat içinde sorunu bulup hallettiler. Çok sevindim. Sorun devir sinyalinin bağlantısının kopmasından oluyormuş. Şu an bir sıkıntı görünmüyor. Aynı zamanda arıza ışığı da söndü! Çok iyi geldi. bakım, filtre ve sorun giderme için 70 TL ücret aldılar. Fena değil bence. Bostancıdaki servis bu servisin distribütörü oluyormuş. BRC'yi Türkiyeye onlar getirmiş. Orada baktıklarında kablolar toptan değişmesi lazım 500-600 TL tutar filan demişlerdi. Aradaki farkı görüyor musunuz?

Ayrıca aracın 90 bin bakımını da Kartal Sanayideki Star özel Opel servisine yaptırdım. Filtreler ve motor yağı artı ön ve arka fren balataları için 400 TL aldılar..Bilginiz olsun.

Chevroletin Generel Motorsla ilişkisini biliyorum ve motorları da Opel motoru. Ancak araçlar güney Korede üretiliyor bildiğim kadarıyla. Güney Kore aracı olarak geçiyor yani.

Aracın kullanımı ile ilgili olarak servis elemanı ısıtma ve bitmeden gaz alma konusunda çok önemli değil dedi..

Öncelikle Lacetti'nin Güney Kore değil, Amerika yani General Motors menşeili olduğunu belirteyim, ülkemizde Opel çatısı altında faaliyetlerini sürdürdüğünü belirteyim... ;)

1-2 yıl uzun bir zaman neden böyle bir arızanın çözüm yoluna gitmediniz ki, ilginç...

Sistemdeki en küçük arıza, otomatik olarak ya uyarı verir veya benzine geçer... Muhtemelen sizin sistem uyarı veriyordu ama uyanık bir usta bu sesi kapattı (tahmin)

Montajı siz yaptırdıysanız eğer bu sorunu o işletmenin çözmesi gerekir, ayrıca ne kablosu değişecek bu önemli... LPG enjektörleri sorunlu olabilir sistemde yekün tutan malzeme budur ancak... Size detaylı bilgilendirme yapılmıyorsa kablo denilerek geçiştiriliyorsa bence o servisten uzak durun...

Türkiye çapında bu işin uzmanı ve BRC bayisi, Kocaeli Derince'de işyeri olan Faruk Sevgili'yi tavsiye ederim, mesafe çok uzun sayılmaz ve gitmeye değer, öncelikle telefon ile görüşmenizi tavsiye ederim...

0 (262) 239 46 30

Servislerin filtre için 50 Lira alması kendilerince normal, yapacak bir şey yok, ona kalırsa bu ülkede 50 bin lira etmeyecek nice tenekeler 80-90 bin liraya satılıyor... Servis fiyatı neden böyle diye sorgulamak mantık işi değil... Elinizden iş geliyorsa dışarıdan filtre alıp değiştirebilirsiniz.

Deponuz bitene kadar lpg yi kullanmayın ki; tank içinde bulunan tortular sisteme zarar vermesin ve her zaman deponuzu dolu tutun ki; deponuzda gereksiz tortu oluşmasın, sabahları zaten benzinde çalışıyor sorun olmaz, lpg de yüksek hızlara çıkmayın, uzun yolda mutlaka aracı benzinde bir süre kullanın...

Arıza ışığı adı üstünde arıza demektir ve bu ışığın yanması her şartta sıkıntılıdır, tavsiye etmiyorum... Bu arıza ışığının devamlı yanması sebebiyle oluşan arızayı bilemeyen arkadaş büyük sıkıntılar yaşadı... İyi bir lpg ustası arıza ışığını muhakkak söndürür, söndürmeli, yoksa o ustanın kapısının önünden geçilmemeli...

Sağlıcakla kazasız günler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçmiş olsun. Ne güzel olmuş... Kore mevzusunu ilk defa duydum... Öğrenmiş oldum.

Teşekkürler kazasız günler...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Wurth'ü lpg tankına koyabilirsen haberim olsun... ;D

Bu lpg masrafı konusunda şunu söyleyim.
Valtek tipi enjektörlerim dışarda 90 TL filtre 10 Tl yazılımı kendimde var.. 100TL

Dışarda aynı enjektör 180 Filtre ayar 65 245TL

Durum bu şekilde arkadaşlar..

Orası yada burası pahalı şeklinde değil, genel anlamda filtre montajına 40-60 arası istiyorlar..

hus3yn

Katılımcı
evet konuyu hortlatma zamanı :)

aracım (otomatik) viteste frene basılı yada el freni çekiliyken deviri düşüyor stop etmeye yakın devir düşüşü oluyordu ve arada durduğu yerde gaza birden basında hafifden patırdama oluyordu, daha sonra 2-3 viteslerde normal seyirde giderken hızlanmak için gaza bastığımda araç gitsemmi gitmesemmi diye karar veremiyordu silindirlerden ikisi haydi kalk gidelim diyor diğer ikisi otur aşşa nere gidecez der gibiydi :) uzatmayalım ben lpg sisteminde sıkıntı olduğunu düşünürken ustam ateşleme sistemine bakalım dedi bujileri yeni değişmiştik yinede baktık, sonra kablolara ve son olarak bobinlere baktık ki birisi iptal olmuş değiştik kaymak gbi oldu araç, olurda böyle sıkıntıyla karşılaşırsanız 1. olarak bujilere 2. olarak bobinlere bakmalıymışız...

Üst Alt