Genel LPG Sorunları ve Muhtemel Çözüm Yöntemleri

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Anladım abi tam da bu farkı sormak için düzenlemiştim mesajı. N11 de olaydı iyiydi ama yok maalesef. Opet'e filan bakıyım en iyisi PO'da bulamadım.

Hızlıyım desene... :p

Genelde büyük istasyonlarda değil de, kıyıda köşede ve kendi halinde olan işletmelerde buldum ben... Birde lpg ustamda vardı...

Çoğu da Motto Lpg katkısı var tanka koymak için diye sorduğunda garip garip suratına bakıyor ve "öyle şey de mi var" diyor... :D

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Hızlıyım desene... :p

Genelde büyük istasyonlarda değil de, kıyıda köşede ve kendi halinde olan işletmelerde buldum ben... Birde lpg ustamda vardı...

Çoğu da Motto Lpg katkısı var tanka koymak için diye sorduğunda garip garip suratına bakıyor ve "öyle şey de mi var" diyor... :D
Maşallah artık yazılı olanlara değil zihindeki sorulara da cevap veriyorsun abi :D LPG nin ilk 10 bin bakımını yaptırdıktan sonra kullanmayı düşünüyorum doğru mu sence ? Bu lpg olayında 10 bin vs bakımının büyük oranda belli aralıklarla kaz yolma seansı olarak görüyorum aslında ama yine de ilk bakım olması ve yaptırmadan da rahat edemeyeceğimi bildiğimden tüy dökeyim biraz :)

hus3yn

Katılımcı
bir soru sormak isterim otomatik lpg kullanıcıları özellikle, araç dururken el freni çekili D konumundayken yada frene basılı D konumundayken araç deviri ara ara düşüyor ve titreme yapıyorsa sorun lpg sistemiyle alakalımıdır yoksa elektrik sistemiylemi alakalıdır ?

durek

Sessiz

bir soru sormak isterim otomatik lpg kullanıcıları özellikle, araç dururken el freni çekili D konumundayken yada frene basılı D konumundayken araç deviri ara ara düşüyor ve titreme yapıyorsa sorun lpg sistemiyle alakalımıdır yoksa elektrik sistemiylemi alakalıdır ?
Abi ikisiyle de alakalı olduğunu düşünmüyorum bi ustaya uğrayıp nedenini sor bence ama bana silindirden kaynaklı bi sıkıntı gibi geliyo

Sent from my iPhone using Tapatalk

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kemal hocam ilk bakımı lpg servisinde yaptır sen ve biraz daha yolunarak tunap koydur motto ile aynı şey ama dediğin gibi tüy dökücü özelliği var... :D

Hüseyin LPG geçişleri normal mi? Aynı sıkıntıyı benzinde yapıyor mu? LPG filtresi ne zaman değişti?

PeterPAN

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
arkadaşlar Allah a şükür lpg den şikayetim yok, fakat son depo doldurma işleminden sonra başıma bir şey geldi ve hala devam ediyor,

LPG kiti Lovato OBD idi sanırım benim onu söyleyeyim baştan, söz konusu durum ise arabamı her stop ettiğimde yani kontağı kapattığımda lpg anahtarından sanki LPG bitmiş gibi "biip biipp" sesi geliyor olması. daha önce böyle bir şey başıma gelmemişti, ne demek bu stop ettikten sonra ki biip biiipp.

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
arkadaşlar Allah a şükür lpg den şikayetim yok, fakat son depo doldurma işleminden sonra başıma bir şey geldi ve hala devam ediyor,

LPG kiti Lovato OBD idi sanırım benim onu söyleyeyim baştan, söz konusu durum ise arabamı her stop ettiğimde yani kontağı kapattığımda lpg anahtarından sanki LPG bitmiş gibi "biip biipp" sesi geliyor olması. daha önce böyle bir şey başıma gelmemişti, ne demek bu stop ettikten sonra ki biip biiipp.
Bende de lovato var Aynı ses bende de var. Bakım zamanının geldiğini haber veriyor benimkinde de yeni başladı

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
LPG li araç kullanmıyorum yalnız forumda Hakan galiba aynı konuyu paylaşmıştı, LPG kit bakım sesi galiba o

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Bilgisayara bağlanması lazım ama ayarlarim iyi olduğu için ben gitmedim filtreleri de kendim değiştiriyorum

PeterPAN

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Bende de lovato var Aynı ses bende de var. Bakım zamanının geldiğini haber veriyor benimkinde de yeni başladı

Anladım teşekkürler, aslında tahmin etmiştim ama lpg teknolojisnin o kadarını hesap edemeyeceğini düşünüp "yook canııımm" demiştim :) vay be daha da sevdim şimdi bu lpg kitini.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Anladım teşekkürler, aslında tahmin etmiştim ama lpg teknolojisnin o kadarını hesap edemeyeceğini düşünüp "yook canııımm" demiştim :) vay be daha da sevdim şimdi bu lpg kitini.

Onun asıl sebebi tamamen duygusal... Para odaklı bir ses yani. :D

Direksiyon şoförleri için faydalı bi uygulama denilebilir...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tamamen duygusal olsa da faydalı bir özellik bence :)

Bana göre değil... Bazı markalar katkı koyma ve filtre değişimine 100 lira yazıyor...

Katkı 15-20 ₺ filtrenin en babası da 20 ₺

Ben bu işlemleri yapabildiğime göre neden fazladan duygusal davranayım...

Yapamayanlar için mecburen uygun olabilir... ;)

selmazda

Katılımcı
Benim 2. araç Chevrolet Lacetti, Güney Kore menşeili biliyorsunuz, opel servislerinde yapılıyor, orjinal LPG'li araç. BRC marka. Şöyle bir sorunum var 1-2 yıldır. Araç yolda giderken kafasına göre benzine veya gaza geçiyor. Bir bakıyorum gazda, bir bakıyorum benzine geçmiş! Bostancı sanayideki BRC servisine gidiyorum. Orada baktılar ve sistemin kablolarının değişmesi gerektiğini söylediler ve masrafın da 500 TL olacağını söylediler. (5-6 ay önce)

Henüz yaptırmadım daha fiyat çok geldi bana. 6 aydır öyle devem ettim. Bunun daha ucuz yollu bir çaresi yok mu? İlla kabloların değişmesi mi gerekiyor? Ayrıca bu servis filtreye 50 TL alıyor. 20 TL yazmışsınız, fazla mı alıyor acaba? Önereceğiniz güvenli bir servis var mı acaba? Teşekkürler.

Ayrıca arkadaşlar başka LPG'li araç kullanımı konusundaki tavsiyeleriniz ne olur? Mesela ustam devirli kullanmamı, hareketten önce aracı ısıtmamı ve katkılı olduğu için Opetten almamamı tavsiye etti. Mesela ben genelde gaz bitince gaz alıyorm. bitmeden mi almak lazım acaba?

Ayrıca motor arıza ışığı sürekli yanıyor, arada bir gidiyor, Bu sorun olur mu? LPG li araçlarda bunun normal olduğunu söyleyenler olduğu için çok kafaya takmadım..

Bana göre değil... Bazı markalar katkı koyma ve filtre değişimine 100 lira yazıyor...

PeterPAN

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring

Bakım maliyetlerinin faiş fiyatlar olduğu aşikar, fakat bu biiip biip sesinin servise gitmek için mecburiyet anlamında değil de haber vermesi anlamında güzel olduğunu düşündüm ben. Ayrıca aracın filtrelerini vs. işlerini kendiniz de yapıyor olsanız bence gayet güzel bir uygulama, madem bu tarz işlerden anlıyorsunuz. İnternetten yada bir tanıdık yardımı ile bu cihazların programlarına ulaşabilir ve pc ye kendiniz bağlayıp sesi kesebilirsiniz. Bu tarz işleri eski aracımda FIAT ECU SCAN programı yardımıyla yapıyorduk, belki bunun içinde bir çare vardır.

Eralp35

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
[member=9]domestos[/member] Veli abi benim araba 1-2 haftadır sabah calıstırıyorum 25-30 derece gibi tüpe geciyor sıkıntısız , sonrasında hem rolantide hemde yürürken ister 2.500 devirde ister 5.000 devirde kesiklik yapıyor . Ne zamanki hararet tam yerine geliyor tam derecesi oluyo o zaman düzeliyor . Zavoli var aracımda tüpcüye gittim iyi bi servisti , aygaz'dan gaz aldınız mı dedi direk bende evet dedim , aygaz'ın gazı yağlı enjektörler yağlanmıs biz zavoli olarak PO ve shell gas tavsiye ediyoruz ( Ege bölge bayi ) ondan yapar enjektör tamir takımı ve filtreler komple değişcek dedi , ama filtre değişeli 3.000 olmamıs daha - Ha bi de ayarlar mükemmel bi araba anca bu kadar düzgün calısabilir dedi ( Maasallah ) :D .. Motto benim işimi görür mü ? sanki enjektörleri temizler gibi dusunuyorum ama sen ve diğer deneyenler olarak tavsiyeniz nedir ?

Üst Alt