Aracınızı Kışa Nasıl Hazırlıyorsunuz?

Konum
Erzincan
Araç Markası
2011 - Mazda 2 Sport
Araç Renk ve Tip
K.Beyaz - HB
#1
Ekim ayını yarılayıp kış mevsimine yavaş yavaş geçtiğimiz şu günlerde araç sahipleri kış mevsimine araçlarını nasıl hazırlıyor ?

Lastik, yağ, antifriz, camsuyu vb. konularda neler yapıyorsunuz ? Diğer araç sahiplerine önerilireniz nelerdir ?

Özellikle kış mevsiminin en büyük sorunlarından olan camların buz tutması, kapıların donması, kapı fitillerinin donması gibi konularda neler yapmalıyız ?

Evet tecrübeler, öneriler, yaşanmış ve çözüme kavuşmuş sorunlarla ilgili cevaplar bekleniyor...


 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#2
Konu başlığı çok iyi ve beraberindeki tamamlayıcı resim harika O0

Ben kendimi örnek verirsem, aracım servis bakımlı ve daha yeni olduğundan gerekli antifriz zaten mevcut, ama zamanla antifriz bomesi kontrol edilmeli.

Cam suyu antifrizini ben zaten yaz kış kullanırım, özellikle kışın sek kullanırım yaz aylarında ise bir miktar suyla birlikte, yalnız kalitesiz cam suyunu kullanmayın sakın, temizlemek yerine leke yapıyor. Ön cam ısıtıcım şuan ki aracımda olduğu için buzun sökülmesi konusunda sıkıntı yaşamam ama geçmişten aracımda bulundurduğum sprey alkol var, buz tutmuş ön cama sıkıp bir süre beklersen söküyor zaten. Ben ön camın buzunu sökerken klimayı açıp cama üfletiyorum gelen hava tam sıcak halde olmasa bile buzun daha erken sökülmesine yardımcı oluyor bilginize.

Bir de özellikle kapı aralarını ve kapı kollarını kesinlikle ıslak bırakmayın gece, sabah buz tutup yapışabiliyor, başıma gelmedi hiç ama onun için de önlemim var, aracımda kilit buz çözücü mevcut. Ve tabi ki güneş battıktan sonra aracınızı yıkatmayın.
 

Dinçer

Katılımcı
Konum
Isparta
#3
Kış girmeden önce soğutma suyunu değiştirip antifriz koyuyorum. Şu ana kadar başıma gelmedi ama torpidoda buğu-buz çözücü sprey duruyor. Artık kış geldiğine göre geceleri el frenini de çekmemem lazım diye düşünüyorum. Tabii antifrizli cam suyunu da unutmamak lazım. Bu arada yasal zorunluluk bi yana buzda işe yaramasa da karlı veya ıslak yollarda kış lastiği hayat kurtarır. Söyleceklerim bu kadar, yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyorum! :)
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#4
El frenini unutmuştum, sağol hatırlatma için, ayrıca buzlu ve ıslak zemin için Nokian O0
 

Murat

Yılmaz
Konum
İzmir - Basmane
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
#5
Antifiriz, cam suyu değişir ve araçta buz çözücü bulundurulur. Kışlık lastik pek lazım olmuyor buralarda, ama lastikler iyi durumda olmalı.
 
Konum
İstanbul/Ümraniye
Araç Markası
Peugeot 106 - 1994
Araç Renk ve Tip
Beyaz - 3 kapı
#7
Ön camın şöför tarafına karton koyuyorum. Sol ayna ve sol camın köşesimi açıp yola devam. Gerisi yolda kendiliğinden açılıyor
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#8
-Antifriz ölçümünü yaptırın

-Akü ölçümünü yaptırın (özellikle otomatik araçlarda)

-Soğuk havalarda araç çalıştıktan sonra veya rölanti biraz düşene kadar bekleyin

-Hava derecesi eksilerde ise aracı yıkatmayın

-Kapı ve cam lastiklerine slikon sprey uygulayabilirsiniz.

İlk aklıma düşenler bunlar... Sağlıcakla, kazasız günler.
 
Son düzenleme:

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#9
Bir yıl nasıl da çabuk geçmiş ve kış yine geliyor, konuyu yaz uykusundan uyandıralım istedim... :)
 
Konum
Karabük
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
#10
Sağolasın Veli abi hatırlatman için. Ben de bir kaç ekleme yapmak istiyorum.

-Ön cam rezistansı olmayan araçlarda, araç ilk inildiği gibi motor çalıştırılıp klima açılır ve en sıcak konuma, ön cama üfleyecek şekilde maksimum fan seviyesinde ayarlanır. Arka cam rezistansı açılır.

-Bu sırada aracın üstündeki, yanındaki karları temizleyesiye kadar arka ve ön camdaki buzların çözülmeye başladığını rahatlıkla göreceksiniz. Erimeye başlayıp da hafiften sulanmaya başlayınca da ön camdaki karları rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

-Ön farlar, sinyaller ve arka stoplardaki kar ve buzun da temizlenmesi önemli. Eğer buz tutmuşsa kar temizlenmesinin ardından buz çözücü kullanılabilir. Fakat eldivenle birazcık bastırınca buz tutmuş kar eriyip rahatlıkla kopacaktır yüzeyden.

-Eğer aracınızı düzenli olarak kardan temizlerseniz buz yapmasının da önüne geçersiniz.

-Buz çözücü kullanıldığında ve sıcaklık düşükse, buz çözücünün sıkıldığı yerde anlık bir çözülme oluşsa da, sonrasında oluşan birikmiş buz tabakasının kırılması daha da güçleşmekte. Bu nedenle mümkün olduğunca bastırarak, buz çözücü kullanmadan sökmeye çalışırım.

-Silecek suyu kullanılacaksa ve gelmiyorsa ısrar edilmemeli, arabayı 15-20 dakika sürüp de motor ısındıktan sonra zaten silecek deposundaki buz çözülecektir.
 
Moderatörün son düzenlenenleri: