Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aracınızı Kışa Nasıl Hazırlıyorsunuz?

Konu, 'Bakım - Periyodik Bakım' kısmında yakup tarafından paylaşıldı.

1. yakup

yakup Aktif

Araç Markası:
    2000 - Mazda 323 GT
    Araç Renk ve Tip:
    Bej - HB
    Ekim ayını yarılayıp kış mevsimine yavaş yavaş geçtiğimiz şu günlerde araç sahipleri kış mevsimine araçlarını nasıl hazırlıyor ?

Lastik, yağ, antifriz, camsuyu vb. konularda neler yapıyorsunuz ? Diğer araç sahiplerine önerilireniz nelerdir ?

Özellikle kış mevsiminin en büyük sorunlarından olan camların buz tutması, kapıların donması, kapı fitillerinin donması gibi konularda neler yapmalıyız ?

Evet tecrübeler, öneriler, yaşanmış ve çözüme kavuşmuş sorunlarla ilgili cevaplar bekleniyor...

grafff ve domestos bunu beğendi.
  2. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Konu başlığı çok iyi ve beraberindeki tamamlayıcı resim harika O0

Ben kendimi örnek verirsem, aracım servis bakımlı ve daha yeni olduğundan gerekli antifriz zaten mevcut, ama zamanla antifriz bomesi kontrol edilmeli.

Cam suyu antifrizini ben zaten yaz kış kullanırım, özellikle kışın sek kullanırım yaz aylarında ise bir miktar suyla birlikte, yalnız kalitesiz cam suyunu kullanmayın sakın, temizlemek yerine leke yapıyor. Ön cam ısıtıcım şuan ki aracımda olduğu için buzun sökülmesi konusunda sıkıntı yaşamam ama geçmişten aracımda bulundurduğum sprey alkol var, buz tutmuş ön cama sıkıp bir süre beklersen söküyor zaten. Ben ön camın buzunu sökerken klimayı açıp cama üfletiyorum gelen hava tam sıcak halde olmasa bile buzun daha erken sökülmesine yardımcı oluyor bilginize.

Bir de özellikle kapı aralarını ve kapı kollarını kesinlikle ıslak bırakmayın gece, sabah buz tutup yapışabiliyor, başıma gelmedi hiç ama onun için de önlemim var, aracımda kilit buz çözücü mevcut. Ve tabi ki güneş battıktan sonra aracınızı yıkatmayın.

domestos bunu beğendi.
  3. Dinçer

Dinçer Katılımcı

Kış girmeden önce soğutma suyunu değiştirip antifriz koyuyorum. Şu ana kadar başıma gelmedi ama torpidoda buğu-buz çözücü sprey duruyor. Artık kış geldiğine göre geceleri el frenini de çekmemem lazım diye düşünüyorum. Tabii antifrizli cam suyunu da unutmamak lazım. Bu arada yasal zorunluluk bi yana buzda işe yaramasa da karlı veya ıslak yollarda kış lastiği hayat kurtarır. Söyleceklerim bu kadar, yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyorum! :)

domestos bunu beğendi.
  4. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    El frenini unutmuştum, sağol hatırlatma için, ayrıca buzlu ve ıslak zemin için Nokian O0

5. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Antifiriz, cam suyu değişir ve araçta buz çözücü bulundurulur. Kışlık lastik pek lazım olmuyor buralarda, ama lastikler iyi durumda olmalı.

6. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Kış mı? oda ne :D

domestos bunu beğendi.
  7. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    Ön camın şöför tarafına karton koyuyorum. Sol ayna ve sol camın köşesimi açıp yola devam. Gerisi yolda kendiliğinden açılıyor

8. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    -Antifriz ölçümünü yaptırın

-Akü ölçümünü yaptırın (özellikle otomatik araçlarda)

-Soğuk havalarda araç çalıştıktan sonra veya rölanti biraz düşene kadar bekleyin

-Hava derecesi eksilerde ise aracı yıkatmayın

-Kapı ve cam lastiklerine slikon sprey uygulayabilirsiniz.

İlk aklıma düşenler bunlar... Sağlıcakla, kazasız günler.

Son düzenleme: 22 Ekim 2015
  9. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bir yıl nasıl da çabuk geçmiş ve kış yine geliyor, konuyu yaz uykusundan uyandıralım istedim... :)

10. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Sağolasın Veli abi hatırlatman için. Ben de bir kaç ekleme yapmak istiyorum.

-Ön cam rezistansı olmayan araçlarda, araç ilk inildiği gibi motor çalıştırılıp klima açılır ve en sıcak konuma, ön cama üfleyecek şekilde maksimum fan seviyesinde ayarlanır. Arka cam rezistansı açılır.

-Bu sırada aracın üstündeki, yanındaki karları temizleyesiye kadar arka ve ön camdaki buzların çözülmeye başladığını rahatlıkla göreceksiniz. Erimeye başlayıp da hafiften sulanmaya başlayınca da ön camdaki karları rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

-Ön farlar, sinyaller ve arka stoplardaki kar ve buzun da temizlenmesi önemli. Eğer buz tutmuşsa kar temizlenmesinin ardından buz çözücü kullanılabilir. Fakat eldivenle birazcık bastırınca buz tutmuş kar eriyip rahatlıkla kopacaktır yüzeyden.

-Eğer aracınızı düzenli olarak kardan temizlerseniz buz yapmasının da önüne geçersiniz.

-Buz çözücü kullanıldığında ve sıcaklık düşükse, buz çözücünün sıkıldığı yerde anlık bir çözülme oluşsa da, sonrasında oluşan birikmiş buz tabakasının kırılması daha da güçleşmekte. Bu nedenle mümkün olduğunca bastırarak, buz çözücü kullanmadan sökmeye çalışırım.

-Silecek suyu kullanılacaksa ve gelmiyorsa ısrar edilmemeli, arabayı 15-20 dakika sürüp de motor ısındıktan sonra zaten silecek deposundaki buz çözülecektir.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Ekim 2015
    domestos ve ezmocesteri bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş