Aracınızı Kışa Nasıl Hazırlıyorsunuz?

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Ekim ayını yarılayıp kış mevsimine yavaş yavaş geçtiğimiz şu günlerde araç sahipleri kış mevsimine araçlarını nasıl hazırlıyor ?

Lastik, yağ, antifriz, camsuyu vb. konularda neler yapıyorsunuz ? Diğer araç sahiplerine önerilireniz nelerdir ?

Özellikle kış mevsiminin en büyük sorunlarından olan camların buz tutması, kapıların donması, kapı fitillerinin donması gibi konularda neler yapmalıyız ?

Evet tecrübeler, öneriler, yaşanmış ve çözüme kavuşmuş sorunlarla ilgili cevaplar bekleniyor...

8IuPMS.jpg

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Konu başlığı çok iyi ve beraberindeki tamamlayıcı resim harika O0

Ben kendimi örnek verirsem, aracım servis bakımlı ve daha yeni olduğundan gerekli antifriz zaten mevcut, ama zamanla antifriz bomesi kontrol edilmeli.

Cam suyu antifrizini ben zaten yaz kış kullanırım, özellikle kışın sek kullanırım yaz aylarında ise bir miktar suyla birlikte, yalnız kalitesiz cam suyunu kullanmayın sakın, temizlemek yerine leke yapıyor. Ön cam ısıtıcım şuan ki aracımda olduğu için buzun sökülmesi konusunda sıkıntı yaşamam ama geçmişten aracımda bulundurduğum sprey alkol var, buz tutmuş ön cama sıkıp bir süre beklersen söküyor zaten. Ben ön camın buzunu sökerken klimayı açıp cama üfletiyorum gelen hava tam sıcak halde olmasa bile buzun daha erken sökülmesine yardımcı oluyor bilginize.

Bir de özellikle kapı aralarını ve kapı kollarını kesinlikle ıslak bırakmayın gece, sabah buz tutup yapışabiliyor, başıma gelmedi hiç ama onun için de önlemim var, aracımda kilit buz çözücü mevcut. Ve tabi ki güneş battıktan sonra aracınızı yıkatmayın.

Dinçer

Katılımcı
Kış girmeden önce soğutma suyunu değiştirip antifriz koyuyorum. Şu ana kadar başıma gelmedi ama torpidoda buğu-buz çözücü sprey duruyor. Artık kış geldiğine göre geceleri el frenini de çekmemem lazım diye düşünüyorum. Tabii antifrizli cam suyunu da unutmamak lazım. Bu arada yasal zorunluluk bi yana buzda işe yaramasa da karlı veya ıslak yollarda kış lastiği hayat kurtarır. Söyleceklerim bu kadar, yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyorum! :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
El frenini unutmuştum, sağol hatırlatma için, ayrıca buzlu ve ıslak zemin için Nokian O0

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Antifiriz, cam suyu değişir ve araçta buz çözücü bulundurulur. Kışlık lastik pek lazım olmuyor buralarda, ama lastikler iyi durumda olmalı.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Ön camın şöför tarafına karton koyuyorum. Sol ayna ve sol camın köşesimi açıp yola devam. Gerisi yolda kendiliğinden açılıyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
-Antifriz ölçümünü yaptırın

-Akü ölçümünü yaptırın (özellikle otomatik araçlarda)

-Soğuk havalarda araç çalıştıktan sonra veya rölanti biraz düşene kadar bekleyin

-Hava derecesi eksilerde ise aracı yıkatmayın

-Kapı ve cam lastiklerine slikon sprey uygulayabilirsiniz.

İlk aklıma düşenler bunlar... Sağlıcakla, kazasız günler.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir yıl nasıl da çabuk geçmiş ve kış yine geliyor, konuyu yaz uykusundan uyandıralım istedim... :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sağolasın Veli abi hatırlatman için. Ben de bir kaç ekleme yapmak istiyorum.

-Ön cam rezistansı olmayan araçlarda, araç ilk inildiği gibi motor çalıştırılıp klima açılır ve en sıcak konuma, ön cama üfleyecek şekilde maksimum fan seviyesinde ayarlanır. Arka cam rezistansı açılır.

-Bu sırada aracın üstündeki, yanındaki karları temizleyesiye kadar arka ve ön camdaki buzların çözülmeye başladığını rahatlıkla göreceksiniz. Erimeye başlayıp da hafiften sulanmaya başlayınca da ön camdaki karları rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

-Ön farlar, sinyaller ve arka stoplardaki kar ve buzun da temizlenmesi önemli. Eğer buz tutmuşsa kar temizlenmesinin ardından buz çözücü kullanılabilir. Fakat eldivenle birazcık bastırınca buz tutmuş kar eriyip rahatlıkla kopacaktır yüzeyden.

-Eğer aracınızı düzenli olarak kardan temizlerseniz buz yapmasının da önüne geçersiniz.

-Buz çözücü kullanıldığında ve sıcaklık düşükse, buz çözücünün sıkıldığı yerde anlık bir çözülme oluşsa da, sonrasında oluşan birikmiş buz tabakasının kırılması daha da güçleşmekte. Bu nedenle mümkün olduğunca bastırarak, buz çözücü kullanmadan sökmeye çalışırım.

-Silecek suyu kullanılacaksa ve gelmiyorsa ısrar edilmemeli, arabayı 15-20 dakika sürüp de motor ısındıktan sonra zaten silecek deposundaki buz çözülecektir.

Moderatörün son düzenlenenleri:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yay taktım belediye kadrolu olarak girdim kâr küreme yapacam :)

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
1540963808900.png

Auris için bir takım çıkma kara jant + jant kapağı aldım. Bir takımda çıkma kış lastiği (nokian wr d4 2015 / iki kış kullanmalık) aldım. Haftasonu da lastikleri jantlara geçirttirdim. Havalar soğuyunca kendim değiştiririm. Maliyeti 150 + 275 + 50 = 475 oldu.

Antifrizde iki senelik, onu da değiştireceğim. Kitapçıkta kırmızı olarak görünüyor. Uygun fiyatlı muteber markalardan Bendix'i beğendim.
Bendix 3 Litre Kırmızı Antifriz - n11.com

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ekli dosyayı görüntüle 39491

Auris için bir takım çıkma kara jant + jant kapağı aldım. Bir takımda çıkma kış lastiği (nokian wr d4 2015 / iki kış kullanmalık) aldım. Haftasonu da lastikleri jantlara geçirttirdim. Havalar soğuyunca kendim değiştiririm. Maliyeti 150 + 275 + 50 = 475 oldu.

Antifrizde iki senelik, onu da değiştireceğim. Kitapçıkta kırmızı olarak görünüyor. Uygun fiyatlı muteber markalardan Bendix'i beğendim.
Bendix 3 Litre Kırmızı Antifriz - n11.com

Hayırlı olsun abi.

Anti için karışım oranına bakarsın açıklama bişey yazmıyor.

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Antifiriz konsantre. Auriste 5,3 lt soğutma sıvısı alıyormuş. 3 lt bunu boşaltırım. Kalanı su. %57 civarına denk geliyor. Çok sert kış geçirmediğimiz için oranların nerdeyse hiç önemi yok.
Saf suyu marketlerden bulabiliyor muyuz?

Üst Alt