Ara Hızlanmalar Dişli Oranları ve Tork Hakkında

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İnsanın, konu içerisinden çıkası gelmiyor emeklerinize çok çok teşekkürler...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Konuyu hortlatayım. :) Yeni konu açmak istemedim. Yanlış yerdeyse özür dilerim, doğru başlığa taşınabilir.

2 seferdir sinir oluyorum trafikte. :D 1 keresinde bmw bastı gitti resmen benim pedal dipte araçta tık yok. :D Neyse dedim bmw nin motor 2.0 dır falan.
Aynısı bugün oldu. Ama bu sefer focus. :D Nasıl oldu anlamadım uçtu gitti. 4-5 boy fark attı, benim zavallı yine dip gaz, yine ilk defa 6500 devre zorladım. Ama yok yetişemedi bir türlü. :) (4500 devir sonrası benzine geçiyor aracım)

Nedendir bu. BMW ye laf demiyorum ama focusun öyle fark atması koydu azıcık. :D 1.6 ecoboost motorlu muydu acaba o?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hocam bu konularda otomatik araçlara çok fazla anlam yüklememek gerekiyor bence... Ben otomatik şanzımana geçtikten sonra bu tarz atraksiyonlardan uzak duruyorum... :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hocam bu konularda otomatik araçlara çok fazla anlam yüklememek gerekiyor bence... Ben otomatik şanzımana geçtikten sonra bu tarz atraksiyonlardan uzak duruyorum... :)

Öyle de abi yarisimle yakalayamamıştım mazda 3ü :D biraz o da tav etmişti. Şimdi 2 kez tuş olmak oturuyor insanın içine biraz. :D Normalde ben de girmiyorum da arada sırada mecbur bırakıyorlar.

5-6 seneye en az 2.0 0-100 km si 9 sn.nin altında bir araç alacağım kısmetse de mazda 6 düşünüyodum 10.1 o da.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bugün Karabük dolaylarında arkamdan bir Mazda tırmalamaya çalışıyordu, yoksa o senmiydin :D

Olabilir Murat abi :D Üniversiteden çıkıp Kastamonu yolundan Karabük-Safranbolu yoluna dönmüştüm. Öndeki yavaş giden ve yol boş olmasına rağmen durmuştu haliyle önümdeki (2. sıradaki focus) ve ben de durmak zorunda kaldım. Ondan sonra ful gaz sol şeride geçince focus da orta şeritte uzadı gitti. :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konu fotoğrafları güncellenmiştir. İçeriği bakımından dolu olan bu konuyu herkesin okumasını tavsiye ederim. Özkan tekrar teşekkürler. Ayrıca; Mustafa Abi'ye de tekrar kocaman kocaman teşekkürler. :)

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Resimler uçmuş, daha doğrusu imageshack paralıya geçmiş benim fotoları uçurmuşlar, hatta aylar olmuş haberim yok:) Tekrar oluşturdum tablolaları ve konuya ekledim. Tekrardan da konuyu okuyunca Rx8'i özlemiyor değil be insan :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Resimler uçmuş, daha doğrusu imageshack paralıya geçmiş benim fotoları uçurmuşlar, hatta aylar olmuş haberim yok:) Tekrar oluşturdum tablolaları ve konuya ekledim. Tekrardan da konuyu okuyunca Rx8'i özlemiyor değil be insan :)
Teşekkürler. Rx-8 Özlenmeyecek gibi değilki :)

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Otomatik araçların hızlanmaları yavaştır. 0-100 km/h teknik değerler önemlidir. Ama herşey 0-100 km değildir. Araba bir bütündür.Sürüş keyfi, karizma,konfor, performans,güvenlik, tüketim, verdiği mutluluk vs.... Tork değerlerine düz mantıkla bakamayız. Üstteki yazılarda arkadaşlar çok güzel açıklamış.Dizel araç tork verirken 1750-2750 devir aralığında verir ve tükenir. Benzinli ise 2500-4500 uzun aralığa yayar. Bu yüzden benzinlinin torku çok hissedilmez ancak stabil ve iyi hızlanır. Tabiri caizse uzar gider.Benim tavsiyem her zaman benzinlidir. Dizel yapısı itibari ile karaktersiz motordur. Traktör seside cabası.Artı yüksek fiyat. Eğer kısa yoldan iyi hızlanma istiyorsanız benim gibi aracın üzerindeki 195-65-15 olan eskileri söküp yerine 185-60-15 takıp hatırı sayılır bir ataklık ve ani hızlanma görebilirsiniz. Kıymetli paylaşımlarınız için herkese teşekkür ederim.

Unutmayalım ki mühedisler bir araç yapar, sonra yıllarca test eder (ortalama 3-7 yıl ), her ihtimali hesaplayarak yaptığı araçtan memnun kalana kadar üzerinde değişiklik yapar ve memnun kalırsa sonra seri üretim tanıtım ve satış. O kadar emekleri çöpe gitmesin hakkını vermek lazım.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Otomatik araçların hızlanmaları yavaştır. 0-100 km/h teknik değerler önemlidir. Ama herşey 0-100 km değildir. Araba bir bütündür.Sürüş keyfi, karizma,konfor, performans,güvenlik, tüketim, verdiği mutluluk vs.... Tork değerlerine düz mantıkla bakamayız. Üstteki yazılarda arkadaşlar çok güzel açıklamış.Dizel araç tork verirken 1750-2750 devir aralığında verir ve tükenir. Benzinli ise 2500-4500 uzun aralığa yayar. Bu yüzden benzinlinin torku çok hissedilmez ancak stabil ve iyi hızlanır. Tabiri caizse uzar gider.Benim tavsiyem her zaman benzinlidir. Dizel yapısı itibari ile karaktersiz motordur. Traktör seside cabası.Artı yüksek fiyat. Eğer kısa yoldan iyi hızlanma istiyorsanız benim gibi aracın üzerindeki 195-65-15 olan eskileri söküp yerine 185-60-15 takıp hatırı sayılır bir ataklık ve ani hızlanma görebilirsiniz. Kıymetli paylaşımlarınız için herkese teşekkür ederim.
Skyactiv-d bu olumsuzlukları aşmış bir motor. Neredeyse benzinli motor karakterine sahip ;)

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
İçten yanmalı motorlarda 40 yıldır ciddi bir gelişme yoktu. Ancak mazda mühendislerini tebrik ediyorum. Sky active ile hakikaten çağ atlattılar içten yanmalı motorlara. Ne dizele nede turboya gerek yok bence çok değerli bir motor, kıymeti bilinmeli, gerçi avrupa ve abd gibi ülkeler hakkını veriyorlar. Bizim ülkelerde sadece birbirimize bakarak araç alıyoruz. Şimdi ne moda VW hücum ne toyota hücum vs.. nedir ne değildir bilen yok komşum almış iyi diyor bende alayım. Maalesf böyle arkadaşlar. Ne aldığımızı hiç bilmeden almaya devam ediyoruz. :acpsnr::acpsnr::acpsnr::acpsnr:

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Yeni konu açmamak için buraya yazayım.
İki hafta önce bir uzun yol deneyimim oldu. Aracın son dişli oranından hiç memnun kalmadım.
Eski aracım 1.6 benzinli Focus MK1 di. Bilmeyenler için 100 bg çok yakan az kaçan gayet hantal bir motoru vardır. 5. viteste 3000 devirde yaklaşık 120km/s yapıyordu.
Şimdiki aracım (323 1.8 gt) daha performanslı olmasına rağmen vites oranları şehir içi kullanımına göre ayarlanmış. 5. viteste 3000 devirde yaklaşık 100km/s yapıyor. Sonrası hem gürültü hem yakıt sarfiyatı olarak dönüyor. Neredeyse şehir içi kadar yakıt harcadım (100-110 km/s hızlarda).
Şehir içinde 10 lt civarı LPG harcıyorum. Uzun yolda gaz pedalına dikkatli basarak 9 lt civarına düştü.

Gelmek istediğim konu son vites dişlisi değiştirilip uzun yolda araç rahatlatılabilir mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yeni konu açmamak için buraya yazayım.
İki hafta önce bir uzun yol deneyimim oldu. Aracın son dişli oranından hiç memnun kalmadım.
Eski aracım 1.6 benzinli Focus MK1 di. Bilmeyenler için 100 bg çok yakan az kaçan gayet hantal bir motoru vardır. 5. viteste 3000 devirde yaklaşık 120km/s yapıyordu.
Şimdiki aracım (323 1.8 gt) daha performanslı olmasına rağmen vites oranları şehir içi kullanımına göre ayarlanmış. 5. viteste 3000 devirde yaklaşık 100km/s yapıyor. Sonrası hem gürültü hem yakıt sarfiyatı olarak dönüyor. Neredeyse şehir içi kadar yakıt harcadım (100-110 km/s hızlarda).
Şehir içinde 10 lt civarı LPG harcıyorum. Uzun yolda gaz pedalına dikkatli basarak 9 lt civarına düştü.

Gelmek istediğim konu son vites dişlisi değiştirilip uzun yolda araç rahatlatılabilir mi?

Araç hakkında @Oğuzhan daha iyi bilgi verecektir ancak, bir yerlerde sorun var gibi geldi bana... Uzun yolda dikkatli kullanım ile 7 litre lpg'yi geçmemesi gerekir. Şehir içi yoğunluğa göre 10 litre normal denilebilir. Baskı balata ilk aklıma gelen yer.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Araç hakkında @Oğuzhan daha iyi bilgi verecektir ancak, bir yerlerde sorun var gibi geldi bana... Uzun yolda dikkatli kullanım ile 7 litre lpg'yi geçmemesi gerekir. Şehir içi yoğunluğa göre 10 litre normal denilebilir. Baskı balata ilk aklıma gelen yer.

Emin olmamakla beraber bende öyle bişeyler hatırlıyorum.

Üst Alt