Mazda 3 BK (2003-09) Yol Bilgisayarı Çalışmıyor (Çözüldü)

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
Merhaba;
2009 Mazda 3 HB Touring araç satın aldım. Araçta sonradan multimedya ekranlı teyp ünitesi takılmış. Üst bilgi ekranında sağ tarafta klima ısıtma soğutma değerleri görünmekte fakat sol bölümde ortalama yakıt tüketimi menüsü görünmemektedir. Ayrıca orjinal teyp bölümü olmadığından saat de ayarlanamıyor. Sizce bu durumlar orjinal teyp olmadığından mı yaşanıyor?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konu Başlığı uygun olarak düzenlenmiştir.

Sorunun cevabına gelince; evet multimedya montajı sonrası yol bilgisayarı devre dışı kalmıştır.

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Peki mevcut durumda yol bilgisayarını kullanmak mümkün müdür? İllaki orjinal teybi mi takmak gerekiyor?cihaz bilgisayara bağlansa ordan bu özellikler aktif edilebilir mi? Sonuçta aracımda bilgi ekranının sağ taraftaki bölümleri çalışıyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Peki mevcut durumda yol bilgisayarını kullanmak mümkün müdür? İllaki orjinal teybi mi takmak gerekiyor?cihaz bilgisayara bağlansa ordan bu özellikler aktif edilebilir mi? Sonuçta aracımda bilgi ekranının sağ taraftaki bölümleri çalışıyor.
Multimedya sisteminde o bölüme bağlanan birim yok ki, yol bilgisayarı çalışmıyor... Ya da, yol bilgisayarı verilerinin alındığı yer orijinal sistemde var. :rolleyes:

Bire bir teknik bilgi ve tecrübe değil yazdıklarım tahmin sadece. :harika:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
@hasanarslan mixsepet.com ile iletişime geçin, sorununuzu anlatın yaparsa onlar yapar. Bu tarz cihazları araçlara %100 uyumlu olması için gereken soketler, parçalar ellerinde mevcut.

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
Merhaba;
Aracımda yol bilgisayarı bilgi tuşuna bastığımda anlık yakıt tüketimi ve ortalama yakıt tüketimi değerlerini görebiliyorum. Fakat diğer konumlardaki değerler
sağlıklı değil. Örneğin Şu kadar depoyla şukar km gider gibi bir bölüm daha var ama 30-35 gibi rakamlarda duruyor. Sizce sebebi ne olabilir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba;
Aracımda yol bilgisayarı bilgi tuşuna bastığımda anlık yakıt tüketimi ve ortalama yakıt tüketimi değerlerini görebiliyorum. Fakat diğer konumlardaki değerler
sağlıklı değil. Örneğin Şu kadar depoyla şukar km gider gibi bir bölüm daha var ama 30-35 gibi rakamlarda duruyor. Sizce sebebi ne olabilir?
Lpg varsa çalışmama sebebidir... :rolleyes:
Cam otomatiklerinin, radyo frekanslarının ve saatin sıfırlanması sorun değilse senin için, Akü kutup başını sökerek sistemi sıfırlayıp yeniden tüketim değerlerini kontrol edebilirsin ama ben olsam uğraşmam... :)

Mazda 3 BK touring aracım varken de uğraşmamıştım.

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
Lpg var evet. Ben daha önce akü değişimi yaptığımda sıfırlamıştım. Aracı benzinde sürerken kalan yakıt menzilini hesaplar diye düşünmüştüm ama. Çok önemli değil. olmasa da olur.

Üst Alt