Mazda 3 BL (2009-13) Vites Değişim Göstergesi Çalışmıyor

zoomzoom61

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2012
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz -Sedan
Merhabalar. Aracımda mevcut bulunan vites değişim göstergesinin çalışmadığını fark ettim. Sebebi ne olabilir? Bu problemi yaşayanlar var mı?

Ekli dosyalar

• 20240112_215512.jpg
    20240112_215512.jpg
    214.7 KB · Görüntüleme: 10

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Bir alt kasadaki sorunla ilgili konumuz var ama netleşen bir şey olmamış.

zoomzoom61

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2012
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz -Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Merhaba. Aracım Manuel vitesli. Geçenlerde çalışıyordu. Bu akşam göstergede hiçbir şey göstermiyordu.

Ekli dosyalar

• IMG-20240112-WA0012.jpg
    IMG-20240112-WA0012.jpg
    158 KB · Görüntüleme: 9

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

zoomzoom61

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2012
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz -Sedan
Benimki otomatik bende göstermiyor zaten ok işareti daha öncede hiç merak etmedim nu nedir ne değildir diye ama @ibrasoft bilgisi vardır belki!
O zaman yeni bir araştırma konumuz daha oldu. Akşamdan beri araştırıyorum, henüz somut bir şeye rastlamadım. En son gösterge testi yaptım.

Ekli dosyalar

• IMG_3678.jpeg
    IMG_3678.jpeg
    180 KB · Görüntüleme: 11

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Araba şu anda 110.000 km’de. Ben yeni fark ettim çalışmadığını. 4 gün önce arabaya arkadan bir motor çarptı. Plaka yamuldu v.s. Onunla bir bağlantısı olabilir mi diye aklıma geliyor.
Bakım sonrası resetleme vs yapılıyor sonra belli bi kullanım süresi vs geçince mi çıkıyor acaba

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Vites Değiştirme Göstergesi* yanında yıldız var, sayfanın altında yıldızın açıklamasında ne yazıyor? Belirli modellerde olabilir.

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
O zaman yeni bir araştırma konumuz daha oldu. Akşamdan beri araştırıyorum, henüz somut bir şeye rastlamadım. En son gösterge testi yaptım.
Aracınıza hız sabitleyici var mı?
Varsa çalışıyor mu?
Debriyaj pedalında bir parça var debriyaja basınca vites değişim uyarısı kayboluyor. O switch bozulduysa sürekli debriyaja basılıyor gibi sinyal gönderebilir ve bu durumda hız sabitleyici de devreye giremez.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca aracınızın hangi viteste olduğunu okuyup ecuya bilgi veren bir sensör varsa onunla ilgili bir aksaklık söz konusu olabilir.
En temizi bilgisayara bağlayıp varsa arıza kodları üzerinden teşhis koymak.

zoomzoom61

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2012
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz -Sedan
Bakım sonrası resetleme vs yapılıyor sonra belli bi kullanım süresi vs geçince mi çıkıyor acaba
Dün yağ ve filtre değişimi yaptırdım. Bugün aynı servise uğradım. Bilgisayarda fren sistemi ile ilgili bir arıza kodu gösterdi. Onu sildiler ama fayda etmedi.

Vites Değiştirme Göstergesi* yanında yıldız var, sayfanın altında yıldızın açıklamasında ne yazıyor? Belirli modellerde olabilir.
Bende var. 2012 BL manuel benzinli makyajlı kasa aracım.

Ekli dosyalar

• IMG_1879.jpeg
    IMG_1879.jpeg
    193.8 KB · Görüntüleme: 4

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Dün yağ ve filtre değişimi yaptırdım. Bugün aynı servise uğradım. Bilgisayarda fren sistemi ile ilgili bir arıza kodu gösterdi. Onu sildiler ama fayda etmedi.
Pc anlık tüketime alın.
Yokuş aşağı vitesde kompresörde giderken yakıt 0 gösteriyormu bi kontrol edin ve depriyaja bastığınızda da yakıt artacak bunları bi kontrol eder misiniz?

Kitapda sanki bunla alakalı bişey varya eminde olamadım.

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Kontak açınca göstergedeki diğer lambalarla birlikte yanıp bir süre sonra sönüyor mu peki?

zoomzoom61

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2012
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz -Sedan
Aracınıza hız sabitleyici var mı?
Varsa çalışıyor mu?
Debriyaj pedalında bir parça var debriyaja basınca vites değişim uyarısı kayboluyor. O switch bozulduysa sürekli debriyaja basılıyor gibi sinyal gönderebilir ve bu durumda hız sabitleyici de devreye giremez.

Ayrıca aracınızın hangi viteste olduğunu okuyup ecuya bilgi veren bir sensör varsa onunla ilgili bir aksaklık söz konusu olabilir.
En temizi bilgisayara bağlayıp varsa arıza kodları üzerinden teşhis koymak.
Hız sabitleyici yok. Arıza kodu vardı onu sildirdim ama fayda etmedi. Bir elektronikçiye gösterdim, bunun çözümü yok dedi. Yine Samsun’da özel bir servis olan Erbeylere gösterdim. Orada da bu arızanın kronik olduğu, iyi bir elektronikçinin bir ihtimal yapabileceği yada komple gösterge ekranının değişmesi gerekebileceği bilgisini verdi. Ama gece çektiğim fotoğrafta görüleceği üzere ekranda elektrik var, aydınlık geliyor arkasından. Sadece göstergeye bilgi gelmiyor bence.

Kontak açınca göstergedeki diğer lambalarla birlikte yanıp bir süre sonra sönüyor mu peki?
Vites göstergesinin olduğu ekran mı?

Pc anlık tüketime alın.
Yokuş aşağı vitesde kompresörde giderken yakıt 0 gösteriyormu bi kontrol edin ve depriyaja bastığınızda da yakıt artacak bunları bi kontrol eder misiniz?

Kitapda sanki bunla alakalı bişey varya eminde olamadım.
Evet şimdi denedim. Yokuş aşağı komresörde 0, debriyaja basınca yakıt tüketimi gösteriyor ekran.

Kontağı açınca ekran aydınlanıyor, kapatınca komple kapanıyor diğerleri gibi.

Ekli dosyalar

• IMG_3693.jpeg
    IMG_3693.jpeg
    166.1 KB · Görüntüleme: 3
  • IMG_3691.jpeg
    IMG_3691.jpeg
    213.9 KB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:

zoomzoom61

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2012
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz -Sedan
Tekrar merhaba. Dün akşam biraz beyin fırtınası yaptım. Problem yaşadığım ekran kontağı açtığım zaman aydınlanıyor. Sadece ekranda vites verisini göstermiyor. Mantığıma göre sorunun elektronik değil mekanik olduğunu düşündüm. Sürüş esnasında aracın hangi viteste bulunduğu bilgisini bu ekrana mekanik bir sistemin aktardığını düşünüyorum. Geçenlerde arabama park halindeyken bir motor arkadan çarpmıştı. Araba el freni çekili ve 1. vitesteydi. Bu çarpma sonucunda şanzıman sisteminde bulunan bir mekanik sistem yada sensör arıza yapmış olabilir mi? Bugün vitesin bulunduğu orta konsolu söktüm. İçeride gözle görülür hasarlı birşey göremedim. Birtane ucu boş soket var. Birde çakmalığın yanında mevcut plastik bölüme girmiş 2 tane soket var. Bunlar sanırım koltuk ısıtma altyapısı diye tahmin ettim. Benim araç touring paket olduğundan bende mevcut değil. Diğer boş soketin ne olduğunu bilmiyorum. Vitesin olduğu bölümün fotoğraflarını bilgi amaçlı paylaşıyorum. Yürütmüş olduğum mantık yanlış mı sizce? Görüşlerinizi iletirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG_3707.jpeg
    IMG_3707.jpeg
    292.1 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_3708.jpeg
    IMG_3708.jpeg
    224.4 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_3709.jpeg
    IMG_3709.jpeg
    216.5 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG_3710.jpeg
    IMG_3710.jpeg
    249.7 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG_3713.jpeg
    IMG_3713.jpeg
    153 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG_3712.jpeg
    IMG_3712.jpeg
    272.4 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG_3711.jpeg
    IMG_3711.jpeg
    313.1 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG_3715.jpeg
    IMG_3715.jpeg
    272.9 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG_3716.jpeg
    IMG_3716.jpeg
    243.5 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG_3717.jpeg
    IMG_3717.jpeg
    210.5 KB · Görüntüleme: 6

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tekrar merhaba. Dün akşam biraz beyin fırtınası yaptım. Problem yaşadığım ekran kontağı açtığım zaman aydınlanıyor. Sadece ekranda vites verisini göstermiyor. Mantığıma göre sorunun elektronik değil mekanik olduğunu düşündüm. Sürüş esnasında aracın hangi viteste bulunduğu bilgisini bu ekrana mekanik bir sistemin aktardığını düşünüyorum. Geçenlerde arabama park halindeyken bir motor arkadan çarpmıştı. Araba el freni çekili ve 1. vitesteydi. Bu çarpma sonucunda şanzıman sisteminde bulunan bir mekanik sistem yada sensör arıza yapmış olabilir mi? Bugün vitesin bulunduğu orta konsolu söktüm. İçeride gözle görülür hasarlı birşey göremedim. Birtane ucu boş soket var. Birde çakmalığın yanında mevcut plastik bölüme girmiş 2 tane soket var. Bunlar sanırım koltuk ısıtma altyapısı diye tahmin ettim. Benim araç touring paket olduğundan bende mevcut değil. Diğer boş soketin ne olduğunu bilmiyorum. Vitesin olduğu bölümün fotoğraflarını bilgi amaçlı paylaşıyorum. Yürütmüş olduğum mantık yanlış mı sizce? Görüşlerinizi iletirseniz sevinirim.
Çarpma sonrası bu arıza oluştuğuna eminsen mantıklı yoldasın.

Otomatik vites kolunun altında Swichler var ama manuel kolun sistemi nasıldır bilmiyorum.

Hatta, manuel şanzıman Mazda'larda vites durumunu gösteren sistem olduğunu ilk defa duydum.

zoomzoom61

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2012
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz -Sedan
Çarpma sonrası bu arıza oluştuğuna eminsen mantıklı yoldasın.

Otomatik vites kolunun altında Swichler var ama manuel kolun sistemi nasıldır bilmiyorum.

Hatta, manuel şanzıman Mazda'larda vites durumunu gösteren sistem olduğunu ilk defa duydum.
Evet bu gösterge benimde aracımda olduğu gibi makyajlı kasa manuel Mazda 3’ lerde mevcut. Resim benim aracıma ait.

Ekran test videosu buldum birtane. Bu videoda tüm gösterge lambalarının yandığı bölümde o vites göstergesinde rakamlar görünüyor. Benim yaptığım testte rakam çıkmadı.

Ekli dosyalar

• IMG_1880.jpeg
    IMG_1880.jpeg
    223.7 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:

Üst Alt