Sis Farı Aynası Parlatma-Revizyon (Kararmış Sis Farının Yenilenmesi)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Gonzalesi Protege5 yüzüne kavuştururken sis farlarımızın da elden geçmesi gerekiyordu. Serviste tanesi 2017 yılında 1500TL civarındaydı :)
Sis farlarının iç aynasında (nikelaj iç yüzey) zamanla kararmalar oluşmuş, bazı noktalardan da su almıştı.
Malzemeler;
-Isı tabancası
-Far camı yapıştırma BYC113
-Zımpara 800-1200-2000
-Düz tornavida
-Mat siyah sprey boya (Far ayağını boyamak için)
-Bison marka cam yapıştırıcı (Camda çatlak veya kırık varsa)

1.Aşama Sis farlarının içinin açılması Isı tabancası ile farların kenarlarını 10-15 dk kadar ısıtıyoruz. Benim sis farlarım cam, arka yüzeyi de metal olduğu için rahat rahat ısıttım. Siz plastik ile çalışacaksanız temkinli bir şekilde ısıtmanızda fayda var. Düz torna vida ile ufak ufak sabırla kenardan kaldırıyoruz. Bu aşamada çok fotoğraf çekmemişim idare edin :)
Sağ taraf fena değildi ama sol tarafta çatlak olduğu için içine su almış aynası kötü durumdaydı.

Gonzales sis farı revizyon (29).jpg Gonzales sis farı revizyon (28).jpg Gonzales sis farı revizyon (13).jpg Gonzales sis farı revizyon (14).jpg

2.Aşama Ayna kısmının ve far ayağının zımparası Far aynasını ve metal ayakları zımpara yapıyoruz. Far aynasının zımparasını düşük numaradan yüksek numara zımparaya doğru yapıyoruz. Zımpara boya işlerinde en önemli kısım yüzey ne kadar pürüzsüz olursa üstüne yapacağınız boya-kaplama o kadar düzel olacaktır. Sabırla zımparalıyoruz.

Gonzales sis farı revizyon (18).jpg Gonzales sis farı revizyon (19).jpg Gonzales sis farı revizyon (20).jpg Gonzales sis farı revizyon (22).jpg Gonzales sis farı revizyon (24).jpg Gonzales sis farı revizyon (25).jpg Gonzales sis farı revizyon (26).jpg

3.Aşama Sis farlarının geri toplanması Far aynalarını Ankara'da bir firmaya nikelaj-krom kaplama yaptırdım. @ezmocesteri o dönem Ankara'da olduğu için nikelaj işiyle yakından ilgilendi sağolsun. Firmanın bilgilerini bulunca paylaşacağım.
Sol sis farının camında çatlak-kırık vardı. Bison cam yapıştırıcı kullanarak yapıştırıyoruz. Bu ürün oldukça sağlam yapıştırıyor ve su almasını da engelliyor.
BYC113 far camı yapıştırma macununu fazla abartmadan camın yuvasına sürüp camları yapıştırıyoruz. Kurumaya bırakıyoruz.
Zımparasını yaptığımız sis farı ayaklarını mat siyah sprey boya ile boyuyoruz. Kurumaya bırakıyoruz.
Son olarak far ayaklarını ve sis farlarını toplayıp montajını yapıyoruz.

Gonzales sis farı revizyon (16).jpg Gonzales sis farı revizyon (12).jpg Gonzales sis farı revizyon (9).jpg Gonzales sis farı revizyon (4).jpg Gonzales sis farı revizyon (10).jpg Gonzales sis farı revizyon (1).jpg Gonzales sis farı revizyon (2).jpg Gonzales sis farı revizyon (11).jpg

4.Aşama sonuç...

Gonzales sis farı (2).JPG Gonzales sis farı (3).JPG Gonzales sis farı (5).JPG Gonzales sis farı (4).JPG

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ördeğin sol sinyal camı çatlak, geçen sonbaharda tırnak cilası :p ile çatlağın üzerinden geçtim kışı çıkardı, yaz geldi cila işlevini yitirmiş olmalı tekrar buhar yaptı, bu sefer ince bant ile üzerinden geçtim şimdilik iyi...

Soru şu hocam :huhuu:

Bahsi geçen BYC113 zımbırtısı plastik zeminde de işe yarar mı?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ördeğin sol sinyal camı çatlak, geçen sonbaharda tırnak cilası :p ile çatlağın üzerinden geçtim kışı çıkardı, yaz geldi cila işlevini yitirmiş olmalı tekrar buhar yaptı, bu sefer ince bant ile üzerinden geçtim şimdilik iyi...

Soru şu hocam :huhuu:

Bahsi geçen BYC113 zımbırtısı plastik zeminde de işe yarar mı?
BYC113 far camı yapıştırmak için abi gri renkte senin işini görmez.
Sana şeffaf bir şey lazım, bison cam yapıştırıcı olur muhtemelen ama fiyatı biraz uçuk olabilir, bu işlemi yapalı epey zaman oldu biliyorsun.
Alternatif ürün bulunur ama o iş için ;)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Eline sağlık Oğuzhan, selam olsun o günlere, Gonzales'e minnicik bir katkım olmuş haa oleey :D

Senin bu restorasyon paylaşımları çok güzel, açıklayıcı, herkese yapmaya cesaret kazandırır cinsten, yalnız alet edevat malzeme konusu işleri tıkıyor, nerden buluyorsun bu allengirli şeyleri, yok byc26363 bisan bmx :D

Üst Alt