Mazda 323 BJ (1999-03) Lpg Tekleme Sorunu

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
yani buharlaşan benzini valf kontrol etmiyor buharlaştıkça manifolda kendisimi düşüyor ben sizden aynı motor kullanıcısı olarak baya detay bekliyorum ;)
bunu yaptıktan sonraki test sürüşleriniz nasıl ?
ben şöyle düşündüm gaza geçtiğinde selenoid valfi röle ile durdurmak böylece gaz ayarlarını o devirlerde olması gerektiği gibi ideal bırakmak şimdilik arada kabloyu çıkarıp test ediyorum olacak gibi olursa tabi bunada ayrı konu açacağız kesin çözüm diye :D
ayar ile teklemeyi geçirmek o devirleri fakirleştirmek demekten başka bir şey değil hangi kit olursa olsun , tamam teklemiyor ama bizim gibi kılı kırk yaran sürücüler o devirlerde aracın ufak bir sakinleşmeye yani fakirleşmeye geçtiğini hissediyor
sizin yönteminizde aklımda ama ara ara mı atacak daha basınçsız mı atmış olacak benzini onu tam kestiremedim yani düz bağlayınca bütün devirlerde dengesizleşme olmasın ?
Hocam inanın bende anlamadım ama sorun öyle çözüldü artık bozukmu diye sorun yapıyordu bilmiyorum.
Bir diger konu ise sarj dinamosu oda bozuk olursa rolantiyi bozuyor.

Arkadaşlar. Bugün kendi lpg kablomu kendim yaptım. 13 liraya mal oldu..
Milano marka artık piyasada olmayan bir kit var.
Kabloyu yapmışken 2000-3000 devir arası yaşadıgım mazda fakirleşmesi olayına el atayım dedim. Fakat bu kitte böyle bir seçenek yok galiba.
Alternatif olarak bu devirler arası enjeksiyon sürelerini ayarlayın denmiş. Onla ilgili bir kısımda bulamadım. Nasıl hallederiz bu işi.

Araç Markası
1999 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb
Hocam inanın bende anlamadım ama sorun öyle çözüldü artık bozukmu diye sorun yapıyordu bilmiyorum.
Bir diger konu ise sarj dinamosu oda bozuk olursa rolantiyi bozuyor.

Arkadaşlar. Bugün kendi lpg kablomu kendim yaptım. 13 liraya mal oldu..
Milano marka artık piyasada olmayan bir kit var.
Kabloyu yapmışken 2000-3000 devir arası yaşadıgım mazda fakirleşmesi olayına el atayım dedim. Fakat bu kitte böyle bir seçenek yok galiba.
Alternatif olarak bu devirler arası enjeksiyon sürelerini ayarlayın denmiş. Onla ilgili bir kısımda bulamadım. Nasıl hallederiz bu işi.
siz canister borularını birleştirerek zaten teklemeyi halletiniz yani komut ile 2500-3000 arası piskürme mevcut değil soketi çekmedi iseniz kendi kendine açıyordur :Dama bir foto eklerseniz memnun olurum bu düz bağlama kısmını ;)
ayar ile halledecekseniz o kısımdaki msleri seçip değer azaltacaksınız
bunlar benim ayarlarım mesela tekleme bu şekilde yok ama o devirlerde fakir benzin piskürme olayı olmasa o kısımlarda zengin olacak lpg kalkışları canavar olacak az kaldı :D
map sayfası mutlaka olmalı

Ekli dosyalar

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
siz canister borularını birleştirerek zaten teklemeyi halletiniz yani komut ile 2500-3000 arası piskürme mevcut değil soketi çekmedi iseniz kendi kendine açıyordur :Dama bir foto eklerseniz memnun olurum bu düz bağlama kısmını ;)
bunlar benim ayarlarım mesela tekleme bu şekilde yok ama o devirlerde fakir benzin piskürme olayı olmasa o kısımlarda zengin olacak lpg kalkışları canavar olacak az kaldı :D
Hocam valfe giren hortumu cıkarp bogaz kelebegi kısmına giren yere direk taktım.

Map sayfası var ama orda birşey yok.en azından sizdeki gibi.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Usta sende rolantideyken debriyaja basınca rolanti dalgalanıyormu. Bir ara yine aynısı olmuştu. Devriyajin ordaki anahtarı söktüm. sonra düzeldi şimdi yine aynısı nı yapıyor. bu neden kaynaklanır. tekrar sökecem jackı yoksa arada stop ediyor.

Araç Markası
1999 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb
Usta sende rolantideyken debriyaja basınca rolanti dalgalanıyormu. Bir ara yine aynısı olmuştu. Devriyajin ordaki anahtarı söktüm. sonra düzeldi şimdi yine aynısı nı yapıyor. bu neden kaynaklanır. tekrar sökecem jackı yoksa arada stop ediyor.
bende öyle bir problem yok ama neden olabilir onuda bilemedim :(

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benimde tuhafıma gitti. Debriyajdaki anahtar basılı olup olmadığını algılamak için ama normalde ne işe yarar bende anlamadım.

Birde bugün fark ettim. Benzin enjeksiyon süreleri ayar yapmama ragmen lpgde iken değişiyor. ayarlıyorum sonra bakıyorum ya yüksek ya alçak. Regülatör eski onada el atacam bakalım

Araç Markası
1999 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb
Benimde tuhafıma gitti. Debriyajdaki anahtar basılı olup olmadığını algılamak için ama normalde ne işe yarar bende anlamadım.

Birde bugün fark ettim. Benzin enjeksiyon süreleri ayar yapmama ragmen lpgde iken değişiyor. ayarlıyorum sonra bakıyorum ya yüksek ya alçak. Regülatör eski onada el atacam bakalım
birebir tutmuyor o nedense bende anlamadım ama az kusuratlı yakın değerlerde benimkiler
benim ms topu sallanması olayına da bakıver bir test sürüşünde neden olur anlayamadım bir türlü

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
birebir tutmuyor o nedense bende anlamadım ama az kusuratlı yakın değerlerde benimkiler
benim ms topu sallanması olayına da bakıver bir test sürüşünde neden olur anlayamadım bir türlü
Simdi telefonda fotoğraf yok. gösteremiyorum. bendeki lpg ecusunda sayfa biraz farklı oyle rakamlar üstünde gezen bir top yok. farklı bir sekilde var.

Ekli dosyalar

Araç Markası
1999 - 323 1.8 GT
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
Ben oksijen sensörünü iptal ettim, tekleme, yıkılma hiç bir sorun kalmadı gidişi falan 10 numara 5 yıldız, şu an yakıtı test ediyorum...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Bende iptal ettim oksijen sensörünü ve şimdilik bende de tekleme geçti sanki ama bunun uzun vadede motora bir zararı olur mu? 99 model 1.8 fp motor.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Öncelikle Hayırlı Bayramlar..
Arkadaşlar ihtisas sorusu soruyorum bayramda sanayiide kapalı yardım lazım.

İzmirden Hataya geldim dün. Son 100 km de araç gaz yerken patırtı yapıyordu gaz yemiyor gibi boğuluyor gibi.
Bujileri söktüm. 3 numarali bujinin kablo takılan baş kısmı siyah kurumdu. Dişli kısmı az yağlı gibi. Buji ucları normaldi yinede temizledim yerlerini degistirerek taktım. Patırtı geçti fakat 5sn bir rolantide tekleme yapıyor. Lpg programından 3 nolu pistonu benzine aldığımda patırtı geçiyor. Bunun sebebi ne olabilir.
2.soruda Bujilere gelen kabloları söküp ateşlemesine baktığımda 1-2 numaralı kablolardaki kıvılcım daha az bunun sebebi ne olabilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Bujiler sağlamsa kablo da sorun olabilir. Benzin bazı şeyleri tolere edebiliyor ama lpg nin affı olmuyor.

Araç Markası
1999 - Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Şampanya - HB
Bizim GT'nin 2,5 yıldır devam eden sorunsuz LPG kullanımında bu aralar bir sıkıntı var gibi.

Gaza yüklenip araçtan performans beklediğimiz anda araç benzine geçiyor.

Anladığım kadarıyla LPG yetersiz kalıp, direk benzine geçerek isteğini karşılıyor. Bu olay sadece gaza yüklenmelerde oluyor.

BRC'ye danıştım filtreyi değiştir dediler. Bende 2,5 yıldır hiç filitre değiştirmedim, şimdi sanayi yolu gözüktü.

Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan var mı?

Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bizim GT'nin 2,5 yıldır devam eden sorunsuz LPG kullanımında bu aralar bir sıkıntı var gibi.

Gaza yüklenip araçtan performans beklediğimiz anda araç benzine geçiyor.

Anladığım kadarıyla LPG yetersiz kalıp, direk benzine geçerek isteğini karşılıyor. Bu olay sadece gaza yüklenmelerde oluyor.

BRC'ye danıştım filtreyi değiştir dediler. Bende 2,5 yıldır hiç filitre değiştirmedim, şimdi sanayi yolu gözüktü.

Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan var mı?
2.5 yılda kaç km yol yapmışınızdır?

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benim GT de İzmir'den Hatay a giderken son 200 km felan sıkıştırınca aracı bütün devirlerde bir yığılma patirdama yapnaya başladı. yaz gemiyor patırtı yapıyor sonra gaz yiyor. Bujileri söküp takıyorum düzeliyor. sıkıştırınca tekrar başlıyor

Üst Alt