Mazda 3 BK (2003-09) Kalorifer Sorunu (Isıtma Soğutma Klape Sorunu)

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Rica ederim. Sanırım siz de elle müdahalede bulundunuz. Motor söküleydi iyiydi. Geçici olarak geçmiş olsun diyelim. Geniş bir zamanınızda o motoru söküp tamir işine yoğunlaşın. Özellikle uzun yolda çok aranıyor klima derecesi. Sürekli 15 derecede seyahat edilmiyor. Hele ki çocuk varsa... tekrar geçmiş olsun

matrax71

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Rica ederim. Sanırım siz de elle müdahalede bulundunuz. Motor söküleydi iyiydi. Geçici olarak geçmiş olsun diyelim. Geniş bir zamanınızda o motoru söküp tamir işine yoğunlaşın. Özellikle uzun yolda çok aranıyor klima derecesi. Sürekli 15 derecede seyahat edilmiyor. Hele ki çocuk varsa... tekrar geçmiş olsun
Zaten motoru düzelttim hocam benden önce ki sahibi tutan vidalarını çıkarmış o yüzden motor dönmesine rağmen yön değiştir miyormuş ben vidalarını sabitleyince dönmeye başladım
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Oğuzhan hocam, @Erçay hocamın gönderdiği linkteki elemanı takip edip düzelttim zaten ama buna rağmen yapamayan bir hocam olursa bana buradan ulaşırsa ben arar yardımcı olurum

Alp Özcaner

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Hb
Merhabalar tüm mazdacı arkadaşlarıma selamlar öncelikle. Aynı konu ile ilgili büyük sıkıntı çektim ve halen çekmeye devam ediyorum. 300 tl vermeyip kendim 5 tl ye klima kontrol ayar modülündeki klasik sorunu çözmeye kalktım ve modülün içinde vida unuttum. sonra kısa devre yaptı ve sonra tüm sorunlar arka arkaya geldi. önce modülü kaybettim tabi. yurtdışından 100 tl ye modülü buldum taktım oldu. fakat klima yönlendirmede sorun çıktı bu sefer. aracı tamire verdim tüm göğüslük indi sözde yapıldı iki üç gün sonra yine yönlendirmeler çalışmadı. tabi giden para oldu. sonra daha iyi bir usta buldum göğüslüğü sökmeden gaz pedalının oradaki klape yi tamir ederek yaptı. ama daha önce açanlar klapeleri ters takmış dedi ve o yüzden göğüslüğü sökmemiz gerektiğini uzun idare etmeyeceğini söyledi. dediği gibide oldu. şuan yönlendirme çalışmıyor tek taraflı çalışıyor ve elle sıcak soğuğa aldırtıyorum. yakın zamanda tekrar verip ne gerektiğini görüp almaya çalışacağım. sizce yönlendirme klapesi mi almam gerekecektir. actuator denilen motorlar var birde aynı şeymi bilemedim birtürlü..Teşekkürler şimdiden..

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Merhabalar tüm mazdacı arkadaşlarıma selamlar öncelikle. Aynı konu ile ilgili büyük sıkıntı çektim ve halen çekmeye devam ediyorum. 300 tl vermeyip kendim 5 tl ye klima kontrol ayar modülündeki klasik sorunu çözmeye kalktım ve modülün içinde vida unuttum. sonra kısa devre yaptı ve sonra tüm sorunlar arka arkaya geldi. önce modülü kaybettim tabi. yurtdışından 100 tl ye modülü buldum taktım oldu. fakat klima yönlendirmede sorun çıktı bu sefer. aracı tamire verdim tüm göğüslük indi sözde yapıldı iki üç gün sonra yine yönlendirmeler çalışmadı. tabi giden para oldu. sonra daha iyi bir usta buldum göğüslüğü sökmeden gaz pedalının oradaki klape yi tamir ederek yaptı. ama daha önce açanlar klapeleri ters takmış dedi ve o yüzden göğüslüğü sökmemiz gerektiğini uzun idare etmeyeceğini söyledi. dediği gibide oldu. şuan yönlendirme çalışmıyor tek taraflı çalışıyor ve elle sıcak soğuğa aldırtıyorum. yakın zamanda tekrar verip ne gerektiğini görüp almaya çalışacağım. sizce yönlendirme klapesi mi almam gerekecektir. actuator denilen motorlar var birde aynı şeymi bilemedim birtürlü..Teşekkürler şimdiden..
Ön göğüslüğü söktürmek gerçekten cesaret isteyen bir iş, bir sürü bağlantı noktası, civata, her parçanın sökme tekniği, gibi oldukça komplike bir iş. Hele ki söktüğü 2 tane civatayı tekrar doğru yerlerine takamayan ustalar varken (işini doğru yapanları tenzih ederim).
Sanayi ortamının dağınıklığı da buna eklenince bir şeyler yanlış takılması kaybolması eksik kalması kaçınılmaz oluyor. Yazarken bile tüylerim diken diken oldu. Siz zaten daha önce söktürmüşsünüz daha fazla kurcalanmadan bu işin ehli, daha önce aynı modeli sökmüş birisinden destek almanız elzem. Yoksa bir şeyler eksik kalmaya devam edecek.

Alp Özcaner

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Hb
Evet haklısınız, yeni bulduğum usta bu konuda baya iyi. İç klapaların oem nolarını falan buldum daha sonra isteyen olur ise resim olarakta gönderebilirim. Bu parçalar tr de pek yok yurtdışından temin edeceğim yüksek ihtimal ile.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet haklısınız, yeni bulduğum usta bu konuda baya iyi. İç klapaların oem nolarını falan buldum daha sonra isteyen olur ise resim olarakta gönderebilirim. Bu parçalar tr de pek yok yurtdışından temin edeceğim yüksek ihtimal ile.
Denilmiş ve bir daha uğranılmamış... Umarım sorun çözülmüştür... :(

elixir

Sessiz
Klimam soğutmadığı için bugün bir ustaya gittim, gazı bitmiş dedi. Bir hortum bağlayıp 5-10dk arası bekledi, 400 liramı aldı.
Şu an yolcu tarafı yani orta göğüslüğün sağı ve pencereye bakan kanal (tam soğuk değil ama) serin üflüyor. Şoför tarafı yani orta göğüslüğün solu ve sol pencereye bakan kanal ise nedense normal sıcaklıkta üflüyor.
Usta, klape vesaire sorunu olabilir, göğsü açmamız gerekebilir, şu an için ne yapılacak ne kadar masrafı olacak bilemem, müdahale ettikçe göreceğiz dedi.
Sizin fikirlerinizi almak istedim.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Klimam soğutmadığı için bugün bir ustaya gittim, gazı bitmiş dedi. Bir hortum bağlayıp 5-10dk arası bekledi, 400 liramı aldı.
Şu an yolcu tarafı yani orta göğüslüğün sağı ve pencereye bakan kanal (tam soğuk değil ama) serin üflüyor. Şoför tarafı yani orta göğüslüğün solu ve sol pencereye bakan kanal ise nedense normal sıcaklıkta üflüyor.
Usta, klape vesaire sorunu olabilir, göğsü açmamız gerekebilir, şu an için ne yapılacak ne kadar masrafı olacak bilemem, müdahale ettikçe göreceğiz dedi.
Sizin fikirlerinizi almak istedim.
Açmış olduğunuz konu, ilgili konu ile birleştirilmiştir. Konuyu inceleyiniz.

feritakgenc

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Klape motoru göğsün içinde olduğu için göğsün sökülmesine gerek var demişlerdir. Arıza başıma gelmediği için klape motorunun konumunu bilmiyorum. Ama araştırarak bulunamayacak birşey değil. Göğüs sökülmesen erişilebilirse motor dışarı alınır ya tamir edilir ya değiştirilir sorun giderilir. Bu arıza Mazda’da değil de Legacy aracım varken başıma geldi. Legacy’de klape motoru, torpidonun hemen altında konumlandırılmış. Yolcu tarafından eğilip bakıldığında görülüyor. Onu söktüm, motoru kutusunu açtım içinde dc motor vardı o arızalanmış onu değiştim sorun kalmadı. Şimdi size düşen klape motorunun nerde olduğunu bulmak. Gerisi halledilir :)
kardeşim selamun aleykum. siz tecrübelisiniz galiba. çevrimiçi görünce size yazayım dedim. benzinli mazda 3 kaloriferi, soğuk havalarda çok geç ısınıyor. geçen gün hava 5 derecelerdeyken 1 km kadar yol gittim ve sonra nerdeyse 10 dakika da boşta çalıştı. kalorifer üfleme sıcaklığında hiçbir değişiklik olmadı. yani hafif bir ılıma bile hissetmedim. dikkat edin, tamamen ısınmadı demiyorum. 10 dakika sonunda sıcak ile soğuk arasında hiçbir fark yoktu. buharı çözmek için ısınmasını bekledim. bir süre sonra pes ettim. kağıt havluyla sildik. yani sileriz sorun değil de sürekli bununla uğraşmak ve üşümek çok sıkıntı veriyor. sonra soğuk rüzgardan dolayı bütün gece başağrısı çektim. kalorifer ayarlarını çok iyi biliyorum. bunu sormanıza gerek yok. yani bütün ayarlar düzgün. zaten nispeten daha ılık havalarda yaklaşık 5 dakikada ısınıyor. bu durum bana anormal geldi. tecrübesi olan varsa cevap yazarsa çok sevinirim. özellikle buharı yok etme konusunda çok sıkıntı yaşıyoruz.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Soğuk sıcak klapesi bozuk, kalorifer ünitesinden klape moturu arasında açık devre ya da kalorifer peteği tıkalı

Simoğlu

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Klape motorunu ile kapağı açıp kapatan devre arasında bir kol var onun bağlı olduğu plastik kırılınca klape motoru çalışsa bile soğuk sıcak ayarı değişmiyor sizinde o parça kırılmış olabilir benim 2006 model mazda 3 dede olmuştu torpido gözünü yerinden söktümü sol alt tarafta görünüyor kapağın açılıp kapandığı ve klape motoru

Üst Alt