Mazda 626 GE (1991-97) GE Boğaz Kelebeği Yerine GF Boğaz Kelebeği Olur mu?

a.can

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Uzun bir aradan sonra herkese merhaba arkadaşlar. Bir konuda fikrinizi almak istiyorum. GE model 626 aracımda jigle,
-rölanti motoru, boşta hava kontrol valfi (iac valve)- adına ne denirse artık , sizlere ömür. Aracın rölantisi 2200 devirde, çikmalarin hem fiziki olarak hem de fiyat olarak cılkı çıkmış durumda. Bu yüzden en kötü sıfır mevcut çıkma parçalardan daha iyi olduğuna emin olup Çin'den GF kasa boğaz kelebeği almayı düşünüyorum. Ancak ge ve gf boğaz kelebekleri arasında ne fark var pek emin değilim. Örneğin ikisi de sulu jigle midir? GF alınırsa gaz teli bağlandığında kelebek sağlıklı bir şekilde kapanır mı? Rölanti ayar vidası ge ile uyum sağlar mı?.....

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İki araca da sahipliğim oldu ancak böyle bir konu için ikisini de bu yönde incelemek hiç aklıma gelmedi. :rolleyes:

Forumda bir yerde her iki kelebeğin bir biri ile aynı olmadığını okudum diye hatırlıyorum ama bulamadım.

Satın alacağın yerde uyumlu motor seçeneği yazıyor olması lazım. (bir fikir)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
İki araca da sahipliğim oldu ancak böyle bir konu için ikisini de bu yönde incelemek hiç aklıma gelmedi. :rolleyes:

Forumda bir yerde her iki kelebeğin bir biri ile aynı olmadığını okudum diye hatırlıyorum ama bulamadım.

Satın alacağın yerde uyumlu motor seçeneği yazıyor olması lazım. (bir fikir)
2 sinide yan yana koyup incelemek lazım aslında.

Orijinal yerine takacağının iç çapı orjinalden büyükse yerine flanşla takılabilir önemli olan sonradan takacağınızın iç çapı küçük olmasın.

Son düzenleme:

a.can

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
2 sinide yan yana koyup incelemek lazım aslında.

Orijinal yerine takacağının iç kapı orjinalden büyükse yerine flanşla takılabilir önemli olan sonradan takacağınızın iç çapı küçük olmasın.
GE ve GF ölçüleri sanırım aynı ancak kafamı ilk etapta kurcalayan şey bu değil. Örneğin Sağlam çıkma diye bir yerden GE boğaz kelebeği aldım fakat gaz telini takinca kelebek açık pozisyonda kaldı. Ve araba rölantide 5500 devirde çalışıyordu. Yani ilk etapta GF' nin sulu jigle olduğundan emin olmak, rölanti ayar vidasinin uyumlu olması yada uydurulabilir olması ve gaz telinin sağlıklı montaj olması gibi özellikler var kafamda

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
GE ve GF ölçüleri sanırım aynı ancak kafamı ilk etapta kurcalayan şey bu değil. Örneğin Sağlam çıkma diye bir yerden GE boğaz kelebeği aldım fakat gaz telini takinca kelebek açık pozisyonda kaldı. Ve araba rölantide 5500 devirde çalışıyordu. Yani ilk etapta GF' nin sulu jigle olduğundan emin olmak, rölanti ayar vidasinin uyumlu olması yada uydurulabilir olması ve gaz telinin sağlıklı montaj olması gibi özellikler var kafamda
Sorunu tam anlamadım ama sorun telin boyu ile alakalı ise Gaz teli , fren teli vs yapan yerler var ordan ayarlanabilir tel.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Üst Alt