Mazda 3 BL (2009-13) Ekrandaki Leke & El Freni Deformasyonu

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhabalar.

Aracımın benden önceki sahibi göğüs atmasını tamir ettirmiş fakat usta ellerin dokunmadığı pek belli. Hem üstte tutkalımsı bir madde var geçmiyor hemde bilgi ekranının önündeki pleksi korumaya bir şeyler sürülmüş gibi. Tutkal gibi düşündüm. Aklımda olan bir iki uygulama vardı ama çekindim. Aseton ve benzeri ürünler. Bu tarz bir durumla nasıl başa çıkılır önerileri olan var mı?

20240112_143119.jpg

Elimi sürdüğümde hafif bir pürüzlülük var dıştan olduğu belli gibi. Far parlatma işlemlerini uygulatsam acaba düzelir mi?

Diğer konum da problemden çok öneri açıkçası konu kalabalığı olmasın diye tek konu altında bahsetmek istedim.
BL kasalarda çokça rastladığım bir şeydi ilanlara bakarken.

Ekran görüntüsü 2024-01-12 153132.jpg

Bu herhangi bir ilandan attığım görsel. El freninin bu kısmı açılıyor. Benimki de açıktı koltuk kılıfı yapmaya gittiğimde oradaki çırak dur abi ben sana bir şeyler yapayım beğenmezsen sök at dedi.

20240112_143142.jpg

Böyle bir şey dikti iki dakikada hemen.
Geçici olarak aklıma yattı ama kesin çözüm olması için topuz ve bu kısmı değişmek istiyorum. Ürünleri nereden temin edebilirim bilginiz/öneriniz var mıdır?

Mükerrer konu açtıysam kusura bakmayınız.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ekran camındaki leke pütürlü ise düzelmesi kolay olmaz bence. El frenine bulunan çözüm gayet şık olmuş.

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Şöyle çok hafif bir pütürlülük geliyor elime. Bir şey bulaşmış sanırım tutkal gibi düşünüyorum. Acaba dedim far parlatmadaki mantık ile zımparalanıp parlatma yapılsa geçer mi? Görüşü çok etkilediği söylenemez ama tabi düzgün görünmesi tercih ederim.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Şöyle çok hafif bir pütürlülük geliyor elime. Bir şey bulaşmış sanırım tutkal gibi düşünüyorum. Acaba dedim far parlatmadaki mantık ile zımparalanıp parlatma yapılsa geçer mi? Görüşü çok etkilediği söylenemez ama tabi düzgün görünmesi tercih ederim.
Aseton ve türevleri ekranı görünmez de yapabilir. Minik bir bölgede deneme yapılabilir.
Zımparada çizikler oluşturabilir. Görüntü de bu şekliyle rahatsız ediyor. Döşemeciler falan belki fikir verebilir.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ekran sökülüp polisaj yapılacak zımparalı ama ekran yapıştırıldığı için sağı solu kırmadan çatlatmadan çıkarmı bilemiyorum.

Sökmeden yapılabilir ama aşırı uğraş olacaktır bunuda kim yapar bilemiyorum

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Elazığ'da mazda servisi kapandıktan sonra ustasını bulmak da çok zorlaştı. Ki bunun aslında mazda ustası ile çok bağı da yok gibi... Yerinden sökme olayı benim kafamı kurcalıyor çünkü göğüs atması onarılırken amatör çalışılmış. Oraya bulaştırdığı tutkalı nerelere ne kadar sürdüğü bilinmez..
Mesaj otomatik birleştirildi:

Evet deneyeceğim alanı önce minik bir bölümüne uygulama yapıp en az 24 saat beklemem lazım diye düşünüyorum. Geçen bir nalburcuda tutkal leke sökücü geldi diye bir yazı gördüm. Acaba diyorum :) Şöyle çok ama çok küçük göze batmayan bir kısmını yapsam mı :p

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
1000022804.jpg

Selamlar abiler,
Bu şekilde göğsü söken arkadaşla uzun uzadıya konuştuk bu gün nasıl söküldüğünü tarif etti bana aslında bir kaç vida ile bu hale geliyor basit bir işlem yani benim gözüm kesiyor daha doğrusu bu hale getirmek için ve kırmızı ile işaretlediğim alanda vidaları var info panelinin onları da sökünce o parça da serbest kalıyor fakat panel ile öndeki pleksi bir. En azından youtube üzerinden bir kaç yabancı kaynaktan izlediğim kadarı ile o şekilde. Şimdi haftaya bende müsait olduğumda sökeceğim ve ısıtıcıyla filan belki de tırnaklardan ayırarak pleksi cam ile paneli ayırabilirim fakat olası aksi bir durumda komple panel almam gerekirse fiyatı hakkında bilgisi olan var mı?
_______
Aşağıya bırakacağım fotoğrafta benzer bir durumda yapılan teknik var ve ben bu şekilde istemiyorum çünkü bayağı matlaşmış bir ekran oluyor ve istediğim bu değil benim.
1000022783.jpg

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aşağıya bırakacağım fotoğrafta benzer bir durumda yapılan teknik var ve ben bu şekilde istemiyorum çünkü bayağı
Bunun üstüne kloroform ile far parlatan bi yere götür , ön camı söküp ver eline oda yapıp senin eline versin ;)

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
WhatsApp Görsel 2024-03-08 saat 13.04.41_3a96edb1.jpg

Bahsi geçen ekranın ayrı kodu var demek ki ayrılması basit. Pazartesi yada çarşamba günü komple torpidoyu söküp far parlatma işlemi uygulayacağım.

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Abi 300 tl dedi zaten adam bunlar daha pahalı :) ha şöyle bir artısı var bu daimi. Yılda 1 fwrları parlatma düşünürsek mantıklı :)

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
1000023219.jpg

Sonunda söktüm. Bu işlemi yapmak göz korkutucu şeydi ama kolları sıvayınca çorap söküğü gibi geldi gerisi.
1000023209.jpg

Tırnaklı bir yapısı mevcut rahatça çıkıyor yerinden.

1000023224.jpg

Yapısı gereği far parlatma işlemi uygulanmış olsada orijinali gibi patlamadı fakat beni eski görüntüsüne nazaran tatmin edici bir iyileşme oldu.

Sökme takma bana ait sadece patlatmaya 100 ₺ para verdim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ekli dosyayı görüntüle 69587

Sonunda söktüm. Bu işlemi yapmak göz korkutucu şeydi ama kolları sıvayınca çorap söküğü gibi geldi gerisi.
Ekli dosyayı görüntüle 69588

Tırnaklı bir yapısı mevcut rahatça çıkıyor yerinden.

Ekli dosyayı görüntüle 69589

Yapısı gereği far parlatma işlemi uygulanmış olsada orijinali gibi patlamadı fakat beni eski görüntüsüne nazaran tatmin edici bir iyileşme oldu.

Sökme takma bana ait sadece patlatmaya 100 ₺ para verdim.
Uygulama nedir ? Özel değilse açıklar mısınız :)

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Şey işte abi şu zımpara buhar olayı :)

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şey iş abi şu zımpara buhar olayı :)
Sihir yani, lambadan çıkan sihirli üç harfli... Yani "şey" (üç harfli ya)

:huhuu:

Şaka yana, ellerine sağlık olsun. Bu işlemlerin bir iki adım sonrası lego gibi arabayı sök tak yapmak.

:kedicik:

Muygun

Şu Tiğin
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Sihir yani, lambadan çıkan sihirli üç harfli... Yani "şey" (üç harfli ya)

:huhuu:

Şaka yana, ellerine sağlık olsun. Bu işlemlerin bir iki adım sonrası lego gibi arabayı sök tak yapmak.

:kedicik:
Öyle abi başladı mı sonu gelmiyor sanırım.
Şimdi arka taraftan gelen bir ses var tespit edemedim sıra arkayı tamamen dağıtıp onu tespit edip çözüm bulmak.

Üst Alt