Diferansiyel Nasıl Çalışır?

Oğuz kardeşim ARB isimli Avusturalya markasının diferansiyel kilitlerinin çalışmasını izlemeni tavsiye ederim gerçekten çalışma sistemleri efektsel... (Merakın var ise)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Oğuz kardeşim ARB isimli Avusturalya markasının diferansiyel kilitlerinin çalışmasını izlemeni tavsiye ederim gerçekten çalışma sistemleri efektsel... (Merakın var ise)
Duymuştum abi bakayım video falan bulabilirsem paylaşırım :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Diferansiyel kilidi önemli bir konu. Ben aracı park pozisyonundayken diferansiyeli hep kilitli bırakma taraftarıyım.

Vw serisinde EDL olarak var bazı versiyonlarda ama daha çok arazi araçlarında görüyoruz.
Dacia Duster 4*4 de var %50-50 ön arka kilitliyor yani on ve arka aksa yarı yarıya aktarıyor. Biraz daha detaya girersek %100 kilitler, merkezi, arka ve ön diferansiyel kilitleri var ve belirttiğim sırayla açılıyor.
Misal arka dif kilit açarsan sağ ve sola eşit veriyor zemine tek bir teker tutunsa bile araç manevra yapabiliyor...
Genelde havalı sistem olarak sonradan taktırıyorlar..
Orjinalde de olabiliyor..
En dolusu bu konuda Mercedes G serisi Merkezi-Orta ve arka kilitler mevcut.
Yine Mitsubishi Pajeroda Merkezi ve arka var pickuplarında var...
Birçok farklı ama aynı karakteristik özellikleri aynı olarak karşımıza çıkıyor..
Daha detaylı bilgi isteyen olursa kaynak çevirip yazarım zamana oldukça...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Başka bir başlık altında bizleri bilgilendirirsen seviniriz abi :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Biliyorsun artık araçların her parçasını çalıyorlar. Son zamanlarda çalınan aynadan geçilmiyor İstanbul. Ben araçta kilitlenebilen her şeyi çalınmasın diye üşenmeden kilitlerim de... Eğer aracınızda diferansiyel kilidi yoksa, takın bir Kale, olsun size kilitli diferansiyel...

Nasıl oluyor o iş abi, bir kilit de ben vurayım :D

Üst Alt