Mazda 323 BG (1989-94) Ayna Kumanda Düğmesi Tamiri

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Selamun aleyküm hayırlı günler değerli dostlarım.
92 model Mazda 323 aracımda ayna kontrol düğmesi sola doğru çalışıyor ama sağa doğru çalışmıyordu yani alttaki sağ sol ayna yönlendirme düğmesi sağa alınamıyordu.
Düğme tertibatının içini açtım ve acayip bir manzara gördüm.Yönlendirmeler küçük bilyalar ile çalışıyordu ve bilyaların bir kısmı içeriye dökülmüştü.Bayağı bir uğraştıktan sonra sistemi çözdüm ve eksik bilyaları tüfek mermisinin saçmaları ile tamamlayıp mekanizmayı çalışır hale getirdim.
1.Fotoğraf: Mekanizmanın iç bilyalı ve karşısındaki kart kısmı
IMG_20240131_123533.jpg
2.Fotoğraf:Kart kısmı
IMG_20240131_123615.jpg
3.Fotoğraf: Mekanizma iç kısmı.
IMG_20240131_123644.jpg
Sistemin bu fotoğraflardaki şekilde olması gerekiyor.
Ben ilk başta her birine tek bilya koydum ama sistem çalışmadı. Sonra sağ sol yönlendirme kısmına 2şer bilya koydum yine çalışmadı. En son sağ,sol, aşağı, yukarı yönlendirme kısmına da 2şer bilya koyunca bütün sistem çalıştı.
Resimlerdeki sarı görünen bilyalar orijinal bilyaları,gri görünenler ise benim eklediğim tüfek mermisinin saçmaları.
Ayrıca 92 yılında yapılan böyle bir sisteme de hayran kaldım.
Not: Ayna seçme düğmesinin iç tarafında da yaylı ve ucunda bilya olan bir sistem daha var.Yayla birlikte bilya yuvasına oturuyor ve sağ sol veya orta seçilmiş oluyor.
Sökmek isteyenler olursa bu bilyalara ve içindeki yay'a dikkat etsin ve kaybolmayacak bir zeminde söksün yoksa bilyalar da yay da çok kolay düşüp kaybolabilir.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selamun aleyküm hayırlı günler değerli dostlarım.
92 model Mazda 323 aracımda ayna kontrol düğmesi sola doğru çalışıyor ama sağa doğru çalışmıyordu yani alttaki sağ sol ayna yönlendirme düğmesi sağa alınamıyordu.
Düğme tertibatının içini açtım ve acayip bir manzara gördüm.Yönlendirmeler küçük bilyalar ile çalışıyordu ve bilyaların bir kısmı içeriye dökülmüştü.Bayağı bir uğraştıktan sonra sistemi çözdüm ve eksik bilyaları tüfek mermisinin saçmaları ile tamamlayıp mekanizmayı çalışır hale getirdim.
1.Fotoğraf: Mekanizmanın iç bilyalı ve karşısındaki kart kısmı
2.Fotoğraf:Kart kısmı
3.Fotoğraf: Mekanizma iç kısmı.
Sistemin bu fotoğraflardaki şekilde olması gerekiyor.
Ben ilk başta her birine tek bilya koydum ama sistem çalışmadı. Sonra sağ sol yönlendirme kısmına 2şer bilya koydum yine çalışmadı. En son sağ,sol, aşağı, yukarı yönlendirme kısmına da 2şer bilya koyunca bütün sistem çalıştı.
Resimlerdeki sarı görünen bilyalar orijinal bilyaları,gri görünenler ise benim eklediğim tüfek mermisinin saçmaları.
Ayrıca 92 yılında yapılan böyle bir sisteme de hayran kaldım.
Not: Ayna seçme düğmesinin iç tarafında da yaylı ve ucunda bilya olan bir sistem daha var.Yayla birlikte bilya yuvasına oturuyor ve sağ sol veya orta seçilmiş oluyor.
Sökmek isteyenler olursa bu bilyalara ve içindeki yay'a dikkat etsin ve kaybolmayacak bir zeminde söksün yoksa bilyalar da yay da çok kolay düşüp kaybolabilir.
Mekanikten sonra başka mecraya geçmişsin hocam. Ellerine sağlık.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Mekanikten sonra başka mecraya geçmişsin hocam. Ellerine sağlık.
Yaşadıkça yeni bir şeyler öğreniyoruz abi. Seviyorum böyle şeylerle uğraşmayı. Elimde çok çeşitli malzemeler de mevcut. Boş kaldıkça bunlarla uğraşıyorum.
Eline sağlık, pratik çözüm yolları bulmak ayrı keyifli oluyor.
Teşekkür ederim. Aynen öyle oluyor. Hele finalde uğraşılan iş başarılmışsa daha da keyifli hale geliyor.
Elinize sağlık, tüfek saçmasının tam uyması sizin bunu akıl etmeniz tecrübe işi olmuş ;)
Teşekkür ederim. Tüfek saçması daha önceden Mermi 'de tecrübe ettiğim bir konuydu.Onda da bagaj kilidi açma düğmesindeki elektrikli mekanizma yine bilya ile harekete geçiyordu ve bilyayı kaybedip önce tüfek saçması ile daha sonradan da daha sağlam olan bisiklet pedal bilyası ile tamir etmiştim.Bunu yaparken de köyde hemen ilk aklıma tüfek saçması geldi ve onunla yaptım.

Üst Alt