Mazda 3 BK (2003-09) Araçta Elektrik Kaçağı/ Yaklaşık 0.3 Amper.

mazdaco

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3
Merhaba. Mazda 3 BK 2009 araç aldım. Fazla kullanmıyorum. Geçenlerde akü bitmiş. Akuyu degistirdim. Fakat 1 haftada akü tamamen bitti. Ölçüm yaptığımızda araç 0.3 amper civarı akım çekiyor. Sigortalari söküp kontrol ettigimde amperde hic düşme olmadı nedense. araç uykuya geçmemiş olabilir mi? Ayrica aracın cd calari anahtar takili degilken bile cd cikarma tusu çalışıyor. bu normal mi tam bilmiyorum. Ölçüm sırasında aracin kapilarini kapattim ama kilitlemedim. bu uykuya gecmesini engellemis olabilir mi? Ayrica torpido cakmaklik ve küllük kisminda ampuller patlamis. bu ampulleri yerinden çıkardım. bu sekilde akım ceker mi. tekrardan ölçüm yapamadim . tavsiyeleriniz ne olur. teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Büyük ihtimalle, müzik sistemi kontağa bağlı değil. Kontak takılı değilken müzik sistemi çalışıyorsa kaçak oradan olur. Başıma gelmişti bu durum.

mazdaco

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Büyük ihtimalle, müzik sistemi kontağa bağlı değil. Kontak takılı değilken müzik sistemi çalışıyorsa kaçak oradan olur. Başıma gelmişti bu durum.
Müzik sistemi çalışmıyor. Sadece cd cikarma tusu var sag ust kosede. o calisiyor. basinca icerdeki cd disari cikiyor. baska hicbir tus calismiyor kontagi cevirmeden. biraz arastirma yaptim sanki normal bi durum. bazi baska model araclarda da bu sekilde anahtar takili degilken sadece cd cikarma tusu çalışıyormuş.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Patlak çakmaklık ve küllük ampulleri varmis aracta ölçüm sirasinda. bunlar patlakken akım cekermi ki? simdi bunlari soktum ama daha ölçüm yapma firsatim olmadi tekrar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Müzik sistemi çalışmıyor. Sadece cd cikarma tusu var sag ust kosede. o calisiyor. basinca icerdeki cd disari cikiyor. baska hicbir tus calismiyor kontagi cevirmeden. biraz arastirma yaptim sanki normal bi durum. bazi baska model araclarda da bu sekilde anahtar takili degilken sadece cd cikarma tusu çalışıyormuş.

Patlak çakmaklık ve küllük ampulleri varmis aracta ölçüm sirasinda. bunlar patlakken akım cekermi ki? simdi bunlari soktum ama daha ölçüm yapma firsatim olmadi tekrar.
Patlamış ampul akım çekmez.

mazdaco

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3
Patlamış ampul akım çekmez.
Forumda bazi konularda patlamış torpido yada cakmaklik ampulünun bazi sorunlara yol actigini kacak olusturabilecegini okumuştum. O yüzden sordum.

Sigortaları tek tek söküp baktigimda olcum aletinde herhangi bir degisiklik olmadi. tüm sigortalari denedim tek tek. Bu durumda sarj dinamosu yada marş dinamosu elektrik kacagina sebep olabilir mi. onlarin sigortası yok bildigim kadariyla. fakat gosterge panelinde mars yada sarj dinamosunda herhangi bir ariza isigi yanmiyor. aracta marsla ilgili yada sarj ile ilgili bir sikintida yok .

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Forumda bazi konularda patlamış torpido yada cakmaklik ampulünun bazi sorunlara yol actigini kacak olusturabilecegini okumuştum. O yüzden sordum.
Onu bende hatırlıyorum, torpido içindeki ampul patladığı anlaşılsın diye başka bir yer çalışmıyordu diye hatırlıyorum ama neresi. :rolleyes:

Onu bende hatırlıyorum, torpido içindeki ampul patladığı anlaşılsın diye başka bir yer çalışmıyordu diye hatırlıyorum ama neresi. :rolleyes:
@mazdaco

Buldum o mevzuyu... :harika:

IMG_20220313_221757.jpg

Son düzenleme:

mazdaco

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3

@mazdaco

Buldum o mevzuyu... :harika:

Ekli dosyayı görüntüle 61148

evet hocam gördüm bunu.benim ampül patlak ama bu şekilde herhangi bir ses yok ve isiklarda yanip sönmüyor. ama aracta kaçak var iste.bundan mı kaynaklanıyor bilmiyorum. patlak ampulleri yerinden çıkardım.Bakalim yine akü bitecek mi.saglam ampulleri alip takinca tekrardan bakacagim.yeniden ölçüm yapmam gerekecek.

mec44

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Merhaba, benimde kaçak sorunum var. Ayrı başlık açmak istemedim. Akü bitiyor ve bulamadı ustalar kaçağı. Siz buldunuz mu? İç aydınlatma sigortsına bağlı olarak bir kaçak var ama ne herşeyi söktük yine kaçak var. Bir denemede teyp söküldü 0,28 A civarıyken 0,08 A ya düştü ama ertesi gün yine test amaçlı kontrol ettiğimizde yine 0,28 A civarındaydı. Sonradan takılan teyp söküldü orjinal teyp takıldı yine aynı değer çıkıyor. Bagaj kapalıyken bile aydınlatma kısık yanıyor açınca şiddeti artıyor. Neden bagaj aydınlatması tam sönmüyor bilen var mı? Mazda 6 2010 araç otomatik.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Merhaba, benimde kaçak sorunum var. Ayrı başlık açmak istemedim. Akü bitiyor ve bulamadı ustalar kaçağı. Siz buldunuz mu? İç aydınlatma sigortsına bağlı olarak bir kaçak var ama ne herşeyi söktük yine kaçak var. Bir denemede teyp söküldü 0,28 A civarıyken 0,08 A ya düştü ama ertesi gün yine test amaçlı kontrol ettiğimizde yine 0,28 A civarındaydı. Sonradan takılan teyp söküldü orjinal teyp takıldı yine aynı değer çıkıyor. Bagaj kapalıyken bile aydınlatma kısık yanıyor açınca şiddeti artıyor. Neden bagaj aydınlatması tam sönmüyor bilen var mı? Mazda 6 2010 araç otomatik.
Led mi takılı ?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sizin fabrika verisi 50-65mA <

mec44

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Sizin fabrika verisi 50-65mA <
0,08 A sınırın 1 üstü oluyor kabul edilebilir bilir bir değer gibi. Bagajdan geçen kablolara bakacam artık. Bagaj aydınlatması tamamen neden kapanmaz sizce? Birde kilit mekanizmasında bizim açma kapama siviçi bu arızalı olabilir mi?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
0,08 A sınırın 1 üstü oluyor kabul edilebilir bilir bir değer gibi. Bagajdan geçen kablolara bakacam artık. Bagaj aydınlatması tamamen neden kapanmaz sizce? Birde kilit mekanizmasında bizim açma kapama siviçi bu arızalı olabilir mi?
0.08 değeri normal olarak kabul edilebilir ama 0.28 çok yüksek bi değere denk geliyor.

Üst Alt