Mazda 6 GH (2007-13) Yokuş Çıkamama Sorunu

Ömer Kaan

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 6 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Galaxy Gri - Sedan
Arkadaşlar herkese merhabalar. 42 yaşında , İstanbul'da sağlık sektöründe çalışan bir kardeşinizim. Uzun yıllardır Mazda kullanıcısı olmama rağmen aranıza yeni katıldım. 2010 Model Mazda 6 Dynamic Plus otomatik kullanıyorum, malum atmosferik 147 beygir güç üreten bir araç. Dün Sakarya Merkezden İstanbul'a dönerken ,Adapazarı Merkez'in hemen çıkışında otobana bağlanırken dik bir yokuş var ( yolu kullananlar bilir ) aracımla o yokuşu çıkana kadar canım çıktı.
Vites küçülte küçülte 1.vitesde 18 - 20 km hız ile zar zor çıktım . Performansı düşüyor demiyorum, gerçekten yokuşun ortasında kalmama ramak kalmıştı.
Daha evvel aynı jenerasyon Mazda 3 kullanırken de yokuşlarda bir perfomans kaybı yaşıyordum lakin bu kabul edilebilir ölçüdeydi, dün neredeyse rampanın ortasında kalıyordum.
araçta LPG var ama uzun yolda hep benzin ile kullanıyorum ve dün ki hadise de yaşanırken araç benzindeydi.
Sormak istediğim bir kaç şey var buna istinaden.

1- Kompresyon testi yaptırmamı tavsiye eder misiniz ?
2- Şanzımanda elektronik bir problem olabileceğini söyleyenler var ?
3- Hava akış metrede ve filtrelerde sorun olabileceğini söyleyenler var ?
4- Ateşleme sisteminde bujlerde sorun olabileceğini söyleyenler de var ?

Yani özetle herkesin tahmini farklı yönde,Daha evvel benzer sorunu yaşamış olanlar varsa naçizane, tavsiyelerinizi bekliyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ateşleme sisteminde sorun olsa tekleme veya titreme olur, şanzımanda sorun olsa ışık falan yakar haber verir, akışmetre ve filtre seçeneği olabilir, rampada yakıtı benzin pompası gönderememiş olabilir, yakıt kirli gelmiş olabilir.

Bir defa mı yaptı bunu yoksa dik rampalarda hep yapıyor mu?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kompresör testine giden yolda.
Hava filtresi kontrol
Buji kontrol
Kompresör
Durum değerlendirmesi ile beraber kapak sökülüp subap aralarının ölçümü
Sonuçu bekliyoruz

Ömer Kaan

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 6 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Galaxy Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kadir Hocam LPG ayarı için gittiğimde tesadüf, arkadaş bilgisayara bağladı ve Katalizör arızası gösteriyor dedi, 10 dk sonra da motor arıza ışığını yaktı. Katalizör için de Bostancı İkiler Mazda servisi ile görüştüm 10 - 15 bin TL masraf için hazırlıklı olun dediler. Katalizör temizleyici katkı aldım deneyeceğim hadi bakalım :) Hakikaten şu an 15 bin TL verecek durumum da maalesef yok. Umarım hava filtresi yada ateşleme ilgili bir sorundur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Domestos sıklıkla yapıyor. Çekmeköyden şile yolu üzerinden ümraniye yönüne ilerlerken nevzat demir tesislerinin olduğu yokuşta gayet güzel tırmanıyor lakin daha dik ve uzun yokuşlarda kalıyorum yokuşun ortasında, mobilet tarzı motorlar yanımdan geçip gidiyor çok can sıkıcı. Bir aksilik olmaz ise bir sonraki pazartesi yakın olduğu için ikiler mazda servisine gideceğim, bakalım onlar ne diyecekler.

Ömer Kaan

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 6 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Galaxy Gri - Sedan

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Sorun egsoz sisteminde yani Katalizörde olabilir. Bu yaşlardaki araçlarda özellikle şehir için yoğunlukta kullanılıyorsa tıkanma olabiliyor buda çeki problemi oluşturuyor. Zaten katalizör arıza vermiş. Arıza koduda P420 dir.

Boşaltmak yani katalizörü sökmek uygun maliyetli biz çözüm oluyor hatta çeki eskiye göre daha da iyi olur ama hem muayeneden geçmez hem çevreyi daha çok kirletir.
Orijinal çok pahalı, yan sanayi uydurulabiliyor. Ne kadar sağlıklı oluyor bilmiyorum.

Değişim yapacaksanız orijinal hurda olanı atmayın yada egsozcuya kaptırmayın. Çok değerli bir parça. Geri dönüşüm olarak sağlık sektöründe kullanıyorlarmış.
Çoğu egsozcuda çakal değilse eskiyi alırsak şu kadar düşeriz diyor zaten, bilginize.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kesip açıp böbrekleri alıp , yeni böbrek takıyorlar

Ömer Kaan

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 6 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Galaxy Gri - Sedan
Sorun egsoz sisteminde yani Katalizörde olabilir. Bu yaşlardaki araçlarda özellikle şehir için yoğunlukta kullanılıyorsa tıkanma olabiliyor buda çeki problemi oluşturuyor. Zaten katalizör arıza vermiş. Arıza koduda P420 dir.

Boşaltmak yani katalizörü sökmek uygun maliyetli biz çözüm oluyor hatta çeki eskiye göre daha da iyi olur ama hem muayeneden geçmez hem çevreyi daha çok kirletir.
Orijinal çok pahalı, yan sanayi uydurulabiliyor. Ne kadar sağlıklı oluyor bilmiyorum.

Değişim yapacaksanız orijinal hurda olanı atmayın yada egsozcuya kaptırmayın. Çok değerli bir parça. Geri dönüşüm olarak sağlık sektöründe kullanıyorlarmış.
Çoğu egsozcuda çakal değilse eskiyi alırsak şu kadar düşeriz diyor zaten, bilginize.
Teşekkür ediyorum Hakan hocam..Katalizör temizleyici katkı ile bir şansımı denemek istiyorum umarım işe yarar. Yaramaz ise bana yakın olduğu için Bostancı İkiler Mazda Servisi'ne gitmeyi düşünüyorum, hem net arıza tespiti için hem de onarım için.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Teşekkür ediyorum Hakan hocam..Katalizör temizleyici katkı ile bir şansımı denemek istiyorum umarım işe yarar. Yaramaz ise bana yakın olduğu için Bostancı İkiler Mazda Servisi'ne gitmeyi düşünüyorum, hem net arıza tespiti için hem de onarım için.
98 BA kasa 323 vardı benim de aynı sorun olmuştu katalizör arızasından dolayıydı. Bir süre öyle kullandım aracın nefes aldığı bariz belliydi ama muayene çok büyük dert. Onun da çözümü var katkı maddesiyle egsoz muayenesinden geçiyorsunuz
Not: piyasa katalizör maksimum 2 sene sonra dağıtıyor kendini

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
98 BA kasa 323 vardı benim de aynı sorun olmuştu katalizör arızasından dolayıydı. Bir süre öyle kullandım aracın nefes aldığı bariz belliydi ama muayene çok büyük dert. Onun da çözümü var katkı maddesiyle egsoz muayenesinden geçiyorsunuz
Not: piyasa katalizör maksimum 2 sene sonra dağıtıyor kendini
AFR ayarı yapılırsa katalizör ömrü biraz daha uzar
Zengin karışım yada fakir karışımda katalizörü bozuyor

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan

Screenshot_20231209_150725.jpg

Yaşlandık artık heryerimiz ağrıyorr :p

Ömer Kaan

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 6 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Galaxy Gri - Sedan
Hocam aslında 3 ay önce hiç sıkıntısız bu şekilde muayeneden geçti yani 2025 e kadar muayene sorunu yok ama her yokuşta sıkıntı yaşamak tedirgin ediyor insanı. Öncelikle bir katalizör temizleyici katkı ekleyip deneyeceğim pek umudum olmasa da. Yine olmaz ise mecbur çıkma yada orijinal aramaya başlayacağım. Teşekkür ederim bu arada.

Hocam aslında 3 ay önce hiç sıkıntısız bu şekilde muayeneden geçti yani 2025 e kadar muayene sorunu yok ama her yokuşta sıkıntı yaşamak tedirgin ediyor insanı. Öncelikle bir katalizör temizleyici katkı ekleyip deneyeceğim pek umudum olmasa da. Yine olmaz ise mecbur çıkma yada orijinal aramaya başlayacağım. Teşekkür ederim bu arada.

Kesip açıp böbrekleri alıp , yeni böbrek takıyorlar
Kadir hocam bostancı ikiler mazda servisini tavsiye eder misin ? etmem dersen bir tavsiye rica ediyorum senden ?

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Kadir hocam bostancı ikiler mazda servisini tavsiye eder misin ? etmem dersen bir tavsiye rica ediyorum senden ?
Tanımam etmem ikileri , tek tavsiyem adem usta olur.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
En temizi orijinal alıp takmak. Geri kalan çözümler geçici olacaktır ;)

Üst Alt